3 min.
Co to jest pierzga i jakie ma zastosowanie?

Co to jest pierzga i jakie ma zastosowanie?
Najnowsze
14.04.2021
Co na śniadanie? Energetyczna granola z marchewką
14.04.2021
Jak obniżyć indeks glikemiczny diety? Podpowiada dietetyczka
12.04.2021
Czy jedzenie ma płeć? Dietetyczka Sylwia Maksym wyjaśnia
12.04.2021
„Karmię piersią, jem zdrowo”. Książka, którą powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama!
11.04.2021
Nadwrażliwość na gluten – sprawdź, czy to masz
Choć pierzga jest pokarmem pszczół, znalazła także zastosowanie dla człowieka. A wszystko dzięki jej drogocennym właściwościom, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Co to jest pierzga? Jakie wykazuje właściwości prozdrowotne? Kiedy warto w nią zainwestować? Jakie daje efekty?
Spis treści
Co to jest pierzga?
Pierzga pszczela to nic innego jak pyłek kwiatowy, który został przetworzony w specjalny sposób przez pszczoły. W wyniku tego działania powstaje zbita masa, którą pszczelarz zbiera z ramek umieszczonych w ulach. Pierzgę od innych produktów pochodzenia pszczelego wyróżnia bogatszy skład, a także zdecydowanie łatwiejsza przyswajalność.
Pierzga składa się z miodu, śliny pszczół i pyłku kwiatowego. Zawiera mnóstwo witamin: A, z grupy B, C, PP, E, D, H, K, a także minerałów takich jak miedź, żelazo, sód, fosfor, potas. Jest też źródłem białka (choć w mniejszym stopniu niż pyłek) i aminokwasów. Oprócz tego składnikiem pierzgi jest mleczko pszczele, uznawane za eliksir młodości.
Pierzgę pszczelą można kupić bezpośrednio w gospodarstwie u pszczelarza lub w sklepach ze zdrową bądź ekologiczną żywnością. Ma postać ciemnobrązowych granulek ze złotym odcieniem, które są zamknięte w szczelnym słoiku. Chcąc zakupić pierzgę pszczelą, trzeba się liczyć po pierwsze z limitowaną ilością, a po drugie ze znacznie wyższą ceną, niż w przypadku miodu.
Pierzga pszczela — zastosowanie
Pierzga pszczela ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i pielęgnacji ciała. Oto jak działa:
- przyspiesza regenerację organizmu po zabiegach i operacjach,
- wspiera organizm w stanach depresyjnych,
- wzmacnia układ nerwowy,
- regeneruje skórę,
- wzmacnia system odpornościowy,
- wspomaga kreatywne myślenie,
- wspiera koncentrację i pamięć,
- ma właściwości przeciwbakteryjne,
- pobudza produkcję kolagenu,
- poprawia jędrność skóry,
- ma działanie nawilżające,
- wspiera proces odtruwania wątroby,
- neutralizuje dolegliwości układu pokarmowego, m.in. biegunki, zaparcia,
- łagodzi reakcje alergiczne,
- reguluje poziom cholesterolu.
- ma korzystny wpływ na serce,
- zawarte w niej antyoksydanty działają przeciwstarzeniowo.
Pierzga pszczela — przeciwwskazania
Mimo wszystkich swoich zalet pierzga może wywoływać reakcje alergiczne u osób, które są uczulone na produkty pszczele. Dodatkowo, jeśli po jej spożyciu pojawią się niepokojące objawy, co zdarza się niezwykle rzadko, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Choć pierzgi pszczelej nie można przedawkować, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że spożywana w dużej ilości prowadzi do wzrostu masy ciała. A wszystko dlatego, że zawiera bogaty w cukry miód.
Pierzga pszczela w codziennej diecie
Dawkowanie pierzgi do organizmu powinno wynosić 30-40 g dziennie. Jeszcze lepsze efekty stosowania tego pszczelego produktu można uzyskać po zalaniu porcji wodą i odstawieniu na kilka godzin. Najlepiej jest wykonać taką nalewkę wieczorem i pozostawić do rana, a następnie wypić na czczo. Oprócz tego można spożywać ją jako dodatek do jogurtu, owsianki, musli, czy herbaty. W postaci granulek jest dosyć twarda, a więc do codziennych posiłków czy koktajli warto ją wcześniej zmielić.
Dodatkowo pierzgę w warunkach domowych można też wykorzystać w pielęgnacji ciała i do wzmocnienia włosów oraz paznokci. Można ją wykorzystać we własnej roboty maseczkach na twarz lub ciało, czy też w płukankach na włosy. Na rynku dostępne są także naturalne kosmetyki, które w składzie mają pierzgę.
Dla kogo rekomendowana jest pierzga?
Każdej osobie, której zależy na dobrym samopoczuciu, zdrowiu i świetnej kondycji skóry. Dobroczynne właściwości pierzgi sprawiają, że jest ona nieocenionym naturalnym lekarstwem na mnóstwo dolegliwości, a także alternatywą dla sztucznych kosmetyków. O tym, że pierzga jest skuteczna i bezpieczna dowodzi fakt, że z roku na rok zainteresowanie nią i zapotrzebowanie rośnie, mimo wysokiej ceny, jaką trzeba zapłacić.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.04.2021
Solvita Bułka: Kiedy weszłam w ketozę, poczułam, jakby mi ktoś zdjął z mózgu kołdrę, pojawiła się „świetlistość” umysłowa

15.03.2021
„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk

15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!

10.01.2021