Co ludzie myślą, gdy nie mogą schudnąć? „Jem za dużo, za mało się ruszam, jestem beznadziejny”. Jak jest naprawdę?
Dlaczego nie możesz schudnąć? „Myślisz, że to wina tego, że jesz za dużo, ruszasz się za mało? A co spróbujesz schudnąć, to ci się nie udaje i stwierdzasz, że jesteś beznadziejny/a? Niestety (albo stety) to nie jest takie proste” – pisze Jakub Chwiłkowski, dietetyk.
Problemy ze schudnięciem
Dlaczego nie możesz schudnąć? To niekoniecznie skutek zbyt dużej ilości spożywanych kalorii czy zbyt małej aktywności fizycznej. „Temat jest o wiele bardziej skomplikowany” – zaznacza Jakub Chwiłkowski, dietetyk.
„To, że jemy za dużo i ruszamy się za mało, nie oznacza, że z tym mamy problem. To są swego rodzaju objawy tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Powyższe rzeczy mogą być dosłownie wierzchołkiem góry lodowej (w wielu przypadkach).
Nie możemy oddzielić sfery fizycznej od sfery psychicznej. One są od siebie bardzo zależne. Oczywiście jedzenie mniej (kalorii) niż potrzebujemy do utrzymania masy ciała jest najważniejsze w odchudzaniu, ale jeśli w głowie i życiu nie będzie poukładane, to „walka” o lepsze zdrowie, sylwetkę itp. będzie drogą przez mękę” – wyjaśnia.
I dodaje, że bardzo często przyczyny tego, że nie możemy schudnąć mogą leżeć np. w dzieciństwie, w złym radzeniu sobie z emocjami, w stresie w pracy, w problemach rodzinnych.
„Dlatego obwinianie siebie tutaj tym bardziej nic nie da. Porównywanie się również. Praca nad głównymi przyczynami tego stanu rzeczy jest niezbędna. A jeśli samodzielnie sobie nie dajesz rady, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty” – pisze ekspert.
Gdzie leży przyczyna problemów?
Jak wyjaśnia dietetyk, przyczyna problemów z odchudzaniem to np.:
- stresująca praca,
- brak odpoczynku,
- brak asertywności,
- wieczne życie pod presją,
- brak samoakceptacji,
- spełnianie zawsze oczekiwań innych,
- brak snu,
- problemy w rodzinie,
- problemy w związku,
- trudności w radzeniu sobie z emocjami.
Jakub Chwiłkowski – kim jest?
Jakub Chwiłkowski jest studentem dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od kilku lat popularyzuje wiedzę na temat szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Obejmuje ona tematykę z zakresu zdrowego odżywiania i treningu. Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 115 tys. osób.
Zobacz także
„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski
„Miałam łzy w oczach, kiedy rozmiarówka kończyła się na L, a ja nosiłam XXL. Do tego doprowadziłam się poprzez zajadanie smutków słodyczami” – mówi Jessica Meinhard
„Istnieje takie przeświadczenie, że jak chorujemy na Hashimoto, to możemy zapomnieć o efektach odchudzania” – pisze Roksana Środa, dietetyczka
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?