Przejdź do treści

Co jeść, by naczynia krwionośne i serce były w dobrym stanie?

Imbir / rawpixel
Imbir / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siemię lniane, jagody, oliwa i olej rzepakowy, orzechy, imbir. Co łączy te produkty? Spożywane regularnie pozytywnie wpływają na układ krążenia – wzmacniają naczynia krwionośne i sprawiają, że serce bije jak dzwon! Co jest w nich takiego cennego? I co jeszcze warto jeść, by serce było w dobrym stanie? Mamy odpowiedź dietetyczki.

Dieta dobra dla serca okiem eksperta

– Dla naczyń krwionośnych ważne są przede wszystkim antyoksydanty występujące w diecie, w tym także witaminy oraz minerały wykazujące właściwości antyoksydacyjne – witamina C, witamina E, NNKT (egzogenne kwasy tłuszczowe), selen, błonnik pokarmowy.

A z produktów, zaleca się wszystkie warzywa i owoce o jak najciemniejszych barwach. Im ciemniejsza barwa, tym dany produkt zawiera więcej cennych antyoksydantów. Jeśli chodzi o oleje, to tylko oliwa, rzepakowy i olej lniany. Polecam także (oprócz tych niżej wymienianych produktów) kapustę, brukselkę, brokuła, bakłażana, truskawki, maliny, borówki – wyjaśnia Celina Kinicka, dietetyczka z Centrum Medycznego Damiana.

Co jeszcze jeść, by naczynia krwionośne i serce były w dobrym stanie?

Siemię lniane

Siemię lniane to prawdziwe superfoods. W łyżce nasionek znajdziemy błonnik, lignany, zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, sterole roślinne, aminokwasy oraz bogactwo witamin i składników mineralnych. Mowa tutaj o magnezie, potasie, wapniu, manganie, cynku, miedzi i selenie oraz witaminach: C, E, K oraz tych z grupy B.

Dlaczego siemię lniane ma dobry wpływ na serce? Dzięki zawartym w ziarenkach kwasach alfa-linolenowych, które zmniejszają napięcie ścianek naczyń krwionośnych. Siemię lniane spożywane regularnie (zarówno dodawane do potraw, jak i po prostu zmieszane z wodą) obniża także poziom cholesterolu

Jagody

Co jeszcze lubi nasze serce? Jagody pełne antyoksydantów, które hamują procesy starzenia się naszego organizmu. Ponadto, jagody to źródło witamin (A, B, C, PP) oraz składników mineralnych (cynku, miedzi, selenu i manganu). W tych owocach znajdziemy też sporo błonnika, który przyczynia się do usuwania cholesterolu z przewodu pokarmowego. Dzięki temu nie trafia on do naczyń krwionośnych.

Oliwa

Dla naszego serca i układu krwionośnego dobre będzie także używanie oliwy z oliwek. Zawarta w niej oleaceina przeciwdziała pękaniu blaszki miażdżycowej, co może zapobiegać zawałowi serca. Udowodnili to naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego! Według badaczy, codzienne spożywanie 40 mililitrów oliwy obniża śmiertelność z powodu chorób serca o 40 proc.

Choroby serca a koronawirus / freepik

Orzechy

W diecie każdej z nas powinny znaleźć się także orzechy, szczególnie te włoskie. Naukowcy z Penn State University udowodnili bowiem, że spożycie garści orzechów dziennie poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Orzechy włoskie, ze względu na zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 oraz bogactwo witaminy E, uelastyczniają naczynia krwionośne.

Imbir

Czy wiesz, że imbir korzystnie wpływa na serce? Już niewielki plaster korzenia imbiru zawiera witaminę A, E, K i te z grupy B oraz składniki mineralne: potas, wapń, fosfor i żelazo. To jednak nie wszystkie zalety.

Imbir słynie z olejków eterycznych i żywic, które wykazują działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Zmniejsza też lepkość krwi, co w efekcie obniża ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu. Jest więc bardzo dobry dla serca!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.