Olej lniany – świetny wybór
Z zakupem oleju lnianego zbierałam się długo. Do niedawna. W smaku trochę cierpki, no ale to olej, nie miód przecież… Mam jednak sposób i na to. Najważniejsze, że jest naprawdę zdrowy i naukowych dowodów na to nie brakuje.
Olej lniany – kwasy tłuszczowe
Olej lniany zawiera sporą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, które zwalczają stany zapalne. Dlatego jest polecany na przykład osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
W naszej diecie ważna jest proporcja kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (oba bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu). Najlepsza proporcja omega-3 do omega-6 to 4:1. Jednak my zjadamy przeciętnie nawet 25 razy więcej omega-6 niż omega-3, czyli proporcja ta wynosi 1:25! Dlatego namawiam, by swoją kuchnię trochę zreformować, sięgając częściej po ryby i chociażby olej z nasion lnu.
Olej lniany – profilaktyka nowotworowa
Sporo doniesień medycznych pokazuje wpływ oleju lnianego na zapobieganie nowotworom. Jedno z kanadyjskich badań udowodniło, że olej lniany hamuje rozwój raka piersi. Jest to prawdopodobnie zasługa zawartego w nim kwasu alfa-linolenowego (ALA). Inne badanie pokazało, że składniki oleju mogą też chronić przed rakiem piersi.
Olej lniany – na osteoporozę
Egipcjanie z Narodowego Centrum Badań w Kairze sprawdzali oddziaływanie oleju lnianego na kości i dowiedli, że działa on pozytywnie na odkładanie się w kościach fosforanów wapnia, i chroni w ten sposób przed osteoporozą. To może zamiast mleka olej?!
Patent na gorzki smak? Olej można zmieszać z jogurtem lub twarożkiem. Ja dodaję do niego trochę miodu, czosnek, ewentualnie musztardę. Z takim dressingiem nawet sama sałata będzie pyszna i do tego dużo zdrowsza. Nie kupuję dużej butelki, olej lniany szybko się utlenia, dlatego powinno się go spożyć w ciągu 2-3 miesięcy od daty produkcji i 2-3 tygodnie od otwarcia butelki.
Smacznego!
Zobacz także
Bergamotka to skarbnica witamin A i C. Poznaj jej właściwości i działanie
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?