2 min.
Co cholesterol robi z twoim mózgiem?

Ilustracja: shutterstock
Najnowsze
19.04.2021
Co ludzie myślą, gdy nie mogą schudnąć? „Jem za dużo, za mało się ruszam, jestem beznadziejny”. Jak jest naprawdę?
19.04.2021
Szparagi – właściwości, wartości odżywcze i przepisy
19.04.2021
Marakuja – co to za owoc, właściwości, przepisy
18.04.2021
Bulletproof coffee – kawa idealna przed treningiem i dla osób z nadwagą
17.04.2021
Top 5 produktów na dobry nastrój. Co poprawia nam samopoczucie?
Na pewno nic dobrego? Niekoniecznie. Chociaż hasło „wysoki cholesterol” od razu kojarzy się nam źle, to tak naprawdę może on szkodzić lub pomagać. Nie tylko sercu, ale i sprawności naszego umysłu.
Wszystko zależy od tego, o którym cholesterolu mowa. Najnowsze badania opublikowane w „Circulation” dowiodły, że wyższy poziom „złego” cholesterolu (LDL) może szkodzić nie tylko sercu, ale też osłabia zdolności poznawcze człowieka. Inaczej mówiąc, gorzej zapamiętujemy, mniej sprawnie analizujemy, wolniej reagujemy. Gdy lipidogram (badanie cholesterolu) wskazuje, że mamy zbyt dużo złego cholesterolu we krwi, to poprzez zmiany w naczyniach krwionośnych wpływa na sprawność umysłu.
Inaczej jest z „dobrym” cholesterolem (HDL) – ten niczym gąbka wciąga zły cholesterol przylegający do ścian naczyń krwionośnych i transportuje go do wątroby, gdzie możliwe jest usunięcie tego, co szkodliwe. Nie brakuje dowodów, że wyższy HDL chroni przed chorobami serca i naczyń, ale znane są też badania (np. przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim) wskazujące, że pomaga dłużej zachować jasność umysłu i dobrą pamięć.
Dlatego fachowcy alarmują, aby nie tylko obniżać poziom złego cholesterolu, ale także starać się podwyższać ilość tego dobrego. Jak? Odpowiedź znamy chyba wszyscy. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta (bogata w ryby, błonnik, mniejsze porcje posiłków, ograniczenie tłuszczy nasyconych i soli) oraz aktywność fizyczna. Pozytywne efekty w krótkim czasie przynosi też rzucenie palenia. Od momentu ostatniego papierosa odnotowuje się duży wzrost stężenia dobrego cholesterolu we krwi w czasie krótszym niż trzy tygodnie (!) (badanie Biomarker Research). Uważa się, że palenie uszkadza białka odpowiedzialne za rozpad cholesterolu. Zrezygnowanie z papierosów powoduje, że zaczynają działać one prawidłowo i spełniają przypisaną im rolę, dzięki czemu powstaje więcej cząsteczek HDL.
Mózg potrzebuje cholesterolu do prawidłowego działania. Ważne jednak, by tłuszcze dostarczać w odpowiednich proporcjach i by były to zdrowe tłuszcze. Aby dowiedzieć się, czy mamy nad czym pracować, powinniśmy przynajmniej raz do roku zrobić lipidogram, który oceni nie tylko stężenie całkowite cholesterolu, ale także HDL i LDL.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.04.2021
Solvita Bułka: Kiedy weszłam w ketozę, poczułam, jakby mi ktoś zdjął z mózgu kołdrę, pojawiła się „świetlistość” umysłowa

15.03.2021
„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk

15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!

10.01.2021