Masz problemy z koncentracją? Łatwo wpadasz w złość? Zastanów się, czy wystarczająco dużo pijesz. Wody oczywiście!
Naukowcy udowodnili, że nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie oddziaływać na nastrój. Masz problemy z koncentracją? Łatwo wpadasz w złość? Zastanów się, czy wystarczająco dużo pijesz. Wody oczywiście!
Jeśli chodzi o to, jaką ilość płynów powinniśmy wypijać w ciągu dnia, naukowcy wciąż nie są zgodni. Jedni próbują obalić teorię o ośmiu szklankach wody dziennie, inni zawzięcie jej bronią. Niezależnie od tych teorii – brak wystarczającej ilości płynów w organizmie niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów. Łagodne odwodnienie pojawia się już przy utracie 1,5 proc. poziomu wody w organizmie.
Badacze z uniwersytetu w Connecticut przeprowadzili test na grupie młodych kobiet i mężczyzn. Uczestnicy badania, doprowadzeni do odwodnienia poprzez intensywne ćwiczenia na bieżni, zostali następnie poddani testom kognitywnym. Mierzyły one ich zdolność koncentracji, zapamiętywania, logicznego myślenia oraz czas reakcji. Odkryto, że osoby te osiągały o wiele słabsze wyniki niż w przypadku podobnego testu przeprowadzanego, gdy nie były odwodnione. Zbyt niski poziom nawodnienia organizmu oprócz bólu głowy powodował problemy z koncentracją, a przedstawione zadania wydawały się dużo trudniejsze do rozwiązania. Ponadto w grupie kobiet zauważono także bardziej intensywne obniżenie nastroju – czuły zmęczenie, napięcie oraz podenerwowanie. Nic w tym dziwnego, nasz mózg w 85 proc. składa się z wody. Kiedy traci ten składnik, pewne procesy zwalniają, wywołując skutki w postaci złego samopoczucia. Jedną z przyczyn pojawienia się depresji jest niski poziom serotoniny. Aminokwasem koniecznym do biosyntezy tego hormonu jest tryptofan. Kiedy organizm jest odwodniony, jego transport w organizmie jest znacznie utrudniony. W konsekwencji czujemy się przygnębieni i rozdrażnieni.
Niestety, nasz organizm często wysyła sygnał zbyt późno. Silne uczucie pragnienia towarzyszy nam dopiero wtedy, gdy zdążymy utracić przynajmniej 1 proc. wody. To oznacza, że już możemy odczuwać konsekwencje niedoboru. Wymiernym wskaźnikiem nawodnienia organizmu jest kolor moczu. Jeśli jesteśmy odpowiednio nawodnieni, jego kolor jest niemal przeźroczysty lub bladożółty. W przypadku niewystarczającego poziomu wody w organizmie uryna przybiera ciemnożółtą barwę.
Warto pamiętać, że właściwe nawodnienie związane jest nie tylko z ilością wypijanej w ciągu dnia wody, ale także ze zbilansowaną dietą, która również dostarcza organizmowi płynów.
Jesteś ciekawy, jak wygląda gospodarka wodna twojego organizmu? Teraz możesz odwiedzić Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku, gdzie za pomocą specjalnego urządzenia określisz poziom nawodnienia organizmu, a także wiele innych parametrów istotnych dla twojego zdrowia. Więcej znajdziecie także na profilu Stworzone dla Zdrowia.
Zobacz także
Przesilenie wiosenne to nie fanaberia, tylko realny problem. Psycholog wyjaśnia, jak sobie z nim radzić
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
„Niektórzy pacjenci w sposób celowy zatajają informacje. Może chcą się przedstawić w lepszym świetle”. Skąd lekarz wie, że pacjent kłamie? Tłumaczy psycholog Milena Marczak
Polecamy
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Dryfowała na dmuchanym materacu w kierunku Szwecji. Była już 400 m od brzegu
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
Rabka-Zdrój – raj dla dzieci czy szkoła przetrwania? Cała prawda o Mieście Dzieci Świata
się ten artykuł?