Ocet spirytusowy czy jabłkowy? Sprawdź, czym się od siebie różnią
Czy ocet kojarzy ci się głównie z dodatkiem do nóżek i ogórków? Czas poznać jego inne zastosowania. A jest ich wiele i nie tylko w kuchni. Sprawdź, czym różni się ocet spirytusowy od jabłkowego.
Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. To definicja octu spirytusowego. Niegdyś ocet był jednym z nielicznych produktów spożywczych zalegających na półkach sklepowych. Wówczas brakowało wszystkiego, z wyjątkiem właśnie octu. Może stąd go trochę nie doceniamy? Czy ocet spirytusowy może konkurować z jabłkowym?
Oto, jakie zastosowanie mają te dwie odmiany i w czym sprawdzą się najlepiej.
Ocet w kuchni
Ocet spirytusowy stosowany jest jako przyprawa mająca dodać kwaskowatego smaku. Jednak spożywany w nadmiarze może być bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Niszczy czerwone krwinki, działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Dlatego z octem spirytusowym należy postępować bardzo ostrożnie i nie używać zbyt często w kuchni.
Co innego ocet jabłkowy, czyli odmiana octu wytwarzana z jabłek. W przeciwieństwie do octu spirytusowego, ma sporo zalet. Przede wszystkim wspomaga procesy metaboliczne, wpływa korzystnie na układ trawienny i zapobiega rozwojowi alergii pokarmowych. Obniża poziom cukru we krwi, a więc jest dobry dla osób cierpiących na cukrzycę. Picie octu jabłkowego wspomaga także odchudzanie, bo zwiększa uczucie sytości. Jednak żaden ocet nie jest wskazany przy wrzodach żołądka.
Oczywiście żadnego octu nie należy pić nierozcieńczonego. Najlepiej użyć 2 łyżek na pół szklanki wody. Jako kurację pijemy rozcieńczony ocet przed posiłkiem.
Ocet w kosmetyce
Oprócz walorów kulinarnych ocet ma liczne zastosowania kosmetyczne.
- Mieszając 1/3 octu jabłkowego i 2/3 wody, otrzymamy świetny tonik, który wygładzi i rozjaśni cerę.
- Rozcieńczony w tych samych proporcjach możemy wykorzystać do płukania jamy ustnej – to świetny środek antybakteryjny.
- Możemy też dodać ocet jabłkowy do kąpieli czy płukać rozcieńczonym octem włosy, ale potem lepiej nie wychodzić z domu, bo niestety zapach szybko nie ulatuje.
Ocet a sprzątanie
Podczas sprzątania najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy. Nadaje się do mycia okien (nie zostawia smug), płytek, czyszczenia lodówki, dezynfekcji drewnianych desek do krojenia, pomaga usunąć kamień z czajników elektrycznych czy żelazka.
Który wybrać?
Do zastosowań kulinarnych lepszy i zdrowszy będzie ocet jabłkowy. Przyda się też do zastosowań kosmetycznych (pod warunkiem, że nie mamy randki w najbliższym czasie). Zaś ocet spirytusowy sprawdzi się jako ekologiczny środek czyszczący.
Zobacz także
Kiedy brać białko, rodzaje białka, przeciwwskazania
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
„Gotowanie do pudełek nie jest skomplikowane i nie musi zajmować wiele czasu”. Malwina Bareła zdradza, jak tanio i szybko przygotować apetyczne lunchboxy
Polecamy
Nigdy nie używaj papieru do pieczenia w ten sposób. Ten błąd jest szkodliwy dla zdrowia
Katarzyna Błażejewska-Stuhr: Istnieje plan żywieniowy, dzięki któremu w 2050 roku moglibyśmy wyżywić wszystkich mieszkańców Ziemi, jednocześnie nie niszcząc planety
Stosujesz dietę roślinną? Chronisz nie tylko środowisko, ale także własne zdrowie
„Rodzic nie może być przemytnikiem, dziecko powinno jeść świadomie” – mówi dietetyczka Marta Kostka, autorka książki „Rozgryzione”
się ten artykuł?