Przejdź do treści

Woda alkaliczna – co to jest? Poznaj opinie i przeciwwskazania

szklanka wody
Czy można pić wodę destylowaną? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Woda alkaliczna (woda zasadowa, jonizowana) od wody kranowej, źródlanej czy mineralnej różni się tym, że ma wyższe pH. Dlatego picie jej daje więcej korzyści dla zdrowia. Jednak opinie na jej temat są podzielone. Dlaczego woda alkaliczna jest zdrowa i  jakie są przeciwwskazania, jeśli chodzi o jej picie?

Woda alkaliczna – co to jest?

Woda alkaliczna to woda zasadowa, która ma wysokie pH (od 7 do 14), kwasowa – niskie (od 0 do 7). Dla porównania woda, którą masz w kranie (ale ta butelkowana również) ma neutralne pH, czyli 7. Decyduje o tym koncentracja dodatnich jonów wodorowych albo ujemnych jonów wodorotlenkowych. Skala pH natomiast przedstawia bilans pomiędzy dodatnimi jonami wodorowymi i jonami ujemnymi. Nie będziemy jednak zamęczać cię chemią, tylko przejdziemy do konkretów.

Według naukowców zbyt kwaśne środowisko w organizmie stwarza idealne warunki do rozwoju chorób. Co może je spowodować? Siedzący tryb życia, stres i nadmiar toksyn we wdychanym powietrzu. Wpływa na to także nieodpowiednia dieta, czyli przetworzona żywność, jadłospis bogaty w mięso, a ubogi w warzywa. Remedium na ten stan może być woda alkaliczna, która wspomaga organizm, odpowiadając za utrzymanie prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego. Jednak warto wiedzieć, że korzyści z picia tej wody nie będą rosły wraz z jej wyższym pH. Jeśli jest ono za wysokie, woda nabierze gorzkiego smaku i niekoniecznie będzie służyć zdrowiu, ponieważ może szkodzić przełykowi. Niszczy też sprzęty kuchenne.

Woda alkaliczna – gdzie kupić? Ile kosztuje?

Woda alkaliczna jest znana od dawna w Japonii, Tajwanie i Korei, gdzie jest wykorzystywana w celach leczniczych. Woda o wysokim pH od niedawna zaczęła wzbudzać zainteresowanie wśród fanów zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Woda zasadowa pozyskiwana jest ze specjalnych źródeł, które znajdują się także w Polsce, np. na Podkarpaciu. Możesz ją kupić w niektórych supermarketach, w sklepach ekologicznych oraz internetowych. Cena wody alkalicznej jest bardzo zróżnicowana. W sprzedaży można znaleźć wodę zasadową za ok. 9 zł za 1,5 litra a nawet za ok. 170 zł za 240 ml.

Przepis na wodę alkaliczną

Jeśli chcesz, możesz ją też uzyskać w domu. Potrzebny ci będzie do tego jonizator, w którym odbywa się elektroliza. Cena takiego sprzętu waha się od 300 zł do 2 tys. zł. Drugi, znacznie prostszy i tańszy sposób, to dodanie do wody z kranu albo tej z butelki, łyżki soli himalajskiej i cytryny pokrojonej w plastry. Po 24 godzinach taka woda będzie już alkaliczna.

Woda alkaliczna – właściwości

1. Zdrowsze kości

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Bone” woda alkaliczna zmniejsza resorpcję kości, czyli powolne wchłanianie składników mineralnych prowadzące do ich zaniku. W zdrowym organizmie jest to naturalny proces i odpowiada za odnowę tkanki kostnej. Jednak kiedy jest on wzmożony, dochodzi do osteoporozy.

Naukowcy zauważyli, że wody mineralne alkaliczne bogate w wapń i wodorowęglany skuteczniej zmniejszają resorpcję niż zwykłe wody mineralne z dużą ilością wapnia. Trzeba jednak wykonać więcej badań, by potwierdzić, że poprawa gęstości kości za pomocą wody alkalicznej jest długotrwała.

2. Pomocna przy zakwasach

Woda jonizowana zwiększa wytrzymałość na wysiłek i przyspiesza regenerację – pokazały badania przeprowadzone na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Po pierwsze, nawadnia lepiej niż woda mineralna. Po drugie, w przypadku krótkiego intensywnego wysiłku przyspiesza tempo utylizacji mleczanów odpowiedzialnych za zakwasy.

W „Journal of the International Society of Sports Nutrition” opublikowano też badania, według których elektrolitowa woda o wysokim pH redukuje lepkość krwi po aktywności fizycznej (sprawdzono to na 100 osobach). Pomaga to zmniejszyć napięcie w układzie krążeniowym wynikające z odwodnienia organizmu.

Kobieta stoi pod ścianą na sali ćwiczeń

3. Zmniejsza ciśnienie krwi

Naukowcy z Szanghaju odkryli, że picie alkalicznej wody już przez trzy miesiące może obniżyć wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi. Podobnie działa na wysokie ciśnienie krwi, reguluje je, usuwając płytki miażdżycowe.

4. Chroni przed wolnymi rodnikami

By wytłumaczyć dlaczego, najpierw trzeba wiedzieć, czym są wolne rodniki. Są to uszkodzone atomy, pozbawione jednego elektronu. By uzupełnić ten brak, atakują prawidłowe atomy. Proces ten nazywany jest stresem oksydacyjnym, a neutralizują go przeciwutleniacze. Takie właściwości ma właśnie woda alkaliczna. Zawdzięcza to ujemnemu potencjałowi redoks, czyli zdolności oddawania elektronów. Im jest on bardziej ujemny, tym woda ma większe własności redukujące, co oznacza, że daje więcej korzyści dla zdrowia.

Czereśnie na talerzu

5. Dobra na zgagę

Zgaga to objaw tzw. refluksu kwasowego. Problem ten pojawia się, kiedy treść żołądkowa, czyli soki trawienne, cofa się do przełyku. Pojawia się wtedy uczucie pieczenia i bólu w klatce piersiowej. Jeśli sytuacja ta ciągnie się przez dłuższy czas, może się to skończyć refluksem żołądkowym, który bywa odpowiedzialny za nowotwory przełyku. Badania opublikowane w „Annuals of Otology, Rhinology & Laryngology” pokazały, że potencjał tkwi właśnie w wodzie jonizowanej. To znaczy, że może pomagać na refluks. Dlaczego? Ta o pH 8.8 zatrzymuje enzym odpowiedzialny za tę przypadłość.

Woda alkaliczna: opinie

Mimo licznych zalet, które ma woda zasadowa, opinie na jej temat są podzielone. Jej przeciwnicy podkreślają, że zwiększa ona szanse na infekcje pokarmowe, a także problemy z trawieniem pokarmu. To prawda. Dlatego szczególnie przy stosowaniu wody alkalicznejpowinny uważać osoby stosujące przewlekle preparaty zawierają inhibitor pompy protonowej – np. omeprazol, które zwiększają pH żołądka. Przyjmowane są one w schorzeniach, takich jak refluks czy kamica moczanowa. Podstawą leczenia przy nich powinna być zmiana diety, woda alkaliczna moze spowodować zaostrzenie choroby.

Picie wody alkalicznej a leczenie raka

Mimo że przypisuje się wodzie alkalicznej takie działanie, nie ma dowodzących tego badań. W czasopiśmie „BMJ Open” opublikowano efekt pracy zespołu, który przeanalizował tysiące badań i nie znalazł takich, które by potwierdziły taką zależność.

Autorzy tej analizy dodali, że: „Chorzy na raka powinni wiedzieć, iż informacja o przeciwnowotworowym działaniu wody alkalicznej jest niestety tylko chwytem marketingowym”.

Ma ona co prawda działanie antyoksydacyjne, dlatego może być stosowana w celach profilaktycznych. Tylko jedne badania wykazały, że dieta zasadowa, ale nie alkaliczna woda, może pomóc lepiej znieść chemioterapię.

Wody alkaliczne: przeciwwskazania

Woda zasadowa, szczególnie wysokozmineralizowana, która po długim czasie regularnego stosowania może sprzyjać powstawaniu kamieni w układzie moczowym, nie jest zalecana osobom, które:

  • mają zaburzenia pracy nerek i choroby nerek;
  • prawidłowo się odżywiają, dostarczając organizmowi wszystkich potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych;
  • dobrze się nawadniają i dbają o aktywność fizyczną.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.