10 ciężkostrawnych potraw, które można uczynić lżejszymi dla naszego żołądka
Ciężkostrawne potrawy jak grochówka, schabowy i czekolada… Nasz organizm potrzebuje czasu i energii, aby je strawić. Jak z nich nie rezygnować, a jednocześnie nie obciążać żołądka i spółki? Oto nasze sprawdzone sposoby.
Nuggetsy z kurczaka
Kurczak sam w sobie nie jest ciężkostrawny. Ale obtoczony w cieście i smażony w głębokim tłuszczu staje się prawdziwym wyzwaniem dla przewodu pokarmowego. Co możesz zrobić? Zamiast smażyć w tłuszczu, wybierz pieczenie. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.
Kotlet schabowy
Kotlet schabowy to mięso wieprzowe, które ma dużo tłuszczu ukrytego. Gdy dodatkowo obtoczymy je w panierce i usmażymy na tłuszczu, staje się wyjątkowo ciężkostrawnym daniem. Podobnie jak każde tłuste mięso smażone na głębokim tłuszczu, szczególnie panierowane.
Bułka tarta użyta do panierki działa jak gąbka – nasiąka tłuszczem, zamieniając się w energetyczną bombę. By zmniejszyć siłę jej rażenia, zmodyfikuj panierkę. Zamiast bułki tartej użyj płatków owsianych, a zamiast smażenia na tłuszczu – grilluj. Twój żołądek to doceni.
Bigos
W tradycyjnym bigosie znajdziesz tłuste mięso i wędliny oraz zasmażki. Poza tym bazę dania stanowi wzdymająca kapusta, która dodatkowo obciąża układ pokarmowy. Co możesz zrobić? Bigos przygotuj z dodatkiem chudego mięsa, omiń zasmażki, a żeby kapusta straciła swoją zgubną moc, użyj przypraw działających odgazowująco, takich jak majeranek, kminek czy liście laurowe.
Fasolka po bretońsku
A także inne dania z suchych strączkowych, np. grochówka. Po pierwsze, podobnie jak bigos, mogą zawierać tłuste mięso lub tłuste wędliny, jak boczek czy kiełbasa. Po drugie, wykorzystane warzywa suche strączkowe (groch, fasola) mają działanie silnie wzdymające –szczególnie zajadasz się nimi sporadycznie.
Przyczyną jest enzym, który jest niezbędny do ich strawienia. Jeżeli rzadko wybierasz dania z fasoli, najprawdopodobniej masz jego niedobory. Aby uniknąć efektu wzdęcia, przed ugotowaniem namocz fasolę w wodzie. Jeśli chcesz zminimalizować niechciane działanie fasoli, w czasie namaczania wymień wodę trzykrotnie.
Brownie
Brownie zawdzięcza swój niepowtarzalny, charakterystyczny smak czekoladzie. Niestety, kakao obecne w czekoladzie długo zalega w przewodzie pokarmowym, spowalniając ruchy jelit. Czekolada jest też bardzo tłusta, przez co stanowi wielkie wyzwanie dla soków trawiennych.
Bita śmietana
I oczywiście wszystkie dania ją zawierające, np. torty. Ubija się śmietanę o wysokiej zawartości tłuszczu, co najmniej 30 proc. Tak tłusty deser może doprowadzić do niestrawności.
Chipsy
Kolejny produkt, który miejsce na naszej liście zawdzięcza obecności tłuszczu. Strawienie go będzie szybsze, jeśli wybierzesz niskotłuszczowe chipsy. Najskuteczniejsze jednak będzie, jeśli zrobisz je własnoręcznie z ziemniaków czy innych warzyw, np. buraków. Pamiętaj jednak, by zamiast frytownicy użyć piekarnika.
Sery
Zwłaszcza sery dojrzewające, topione, typu feta i fromage. Są wyjątkowo tłuste i długo zalegają w żołądku, a jedzone w nadmiarze mogą prowadzić do niestrawności.
Orzechy
Zawierają dobre tłuszcze, więc są zdrowe, ale przy okazji ciężkostrawne. Jeśli więc po ich zjedzeniu odczuwasz ciężkość na żołądku, zmniejsz ich ilość. Wybieraj naturalne, bez dodatków w postaci panierek i oleju, które wzmogą te dolegliwości.
Płatki owsiane
Płatki owsiane to jedne z najzdrowszych płatków zbożowych. Obecny w nich rozpuszczalny błonnik pokarmowy powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Jednak odpowiedzialny jest też za „nadgodziny” w pracy żołądka. Tę właściwość płatków owsianych docenią osoby na diecie redukującej masę ciała. Dłuższe zaleganie płatków w żołądku zapewnia dłużej odczuwalną sytość. Czasami więc warto zmusić przewód pokarmowy do dodatkowych roboczogodzin.
Małgorzata Różańska – dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie. Prowadzi bloga „Alicja w krainie diety, czyli o macierzyństwie okiem dietetyka”.
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?