Alergicy, uważajcie na te rodzynki. GIS wydał ostrzeżenie
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: w trzech partiach rodzynek sułtańskich Bakallino wykryto dwutlenek siarki, choć etykieta produktu nie zawiera informacji o obecności tej substancji. Spożycie pokarmów zawierających siarczyny może być niebezpieczne dla osób uczulonych i astmatyków.
Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności – dwutlenek siarki w rodzinkach
Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu dwutlenku siarki (E220) w trzech partiach rodzynek sułtańskich Bakallino – choć zgodnie z etykietą nie zawierają one substancji konserwujących. Sanepid ostrzega, że spożycie produktu przez osoby uczulone na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergenną.
Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach urzędowej kontroli żywności pobrała próbki z trzech partii produktu „Rodzynki sułtańskie, Bakallino, 400 g”. Stwierdziła w nich obecność dwutlenku siarki (na poziomie 13,3 mg/kg, 14,6 mg/kg i 17,5 mg/kg) – czytamy w komunikacie GIS-u
Mowa o partiach:
- 945.0/88315B,
- 903.0/87851B,
- 10J.2006.71.
Zostały one wyprodukowane dla Jeronimo Martins Polska S.A. Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny jeść rodzynek z wymienionych partii.
Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z zaangażowanymi podmiotami w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie. Atlanta Poland S.A. zwróciła się do Jeronimo Martins Polska S.A. o zablokowanie sprzedaży partii 945.0/88315B i 903.0/87851B do czasu otrzymania dodatkowych wyników badań. Bakalland S.A. otrzymała urzędowy zakaz wprowadzania do obrotu partii 10J.2006.71 – poinformował GIS.
Dwutlenek siarki w pożywieniu
Siarczyny znajdziemy najczęściej w winach i suszonych owocach, jednak są to konserwanty mogące występować także w wielu innych przetworach spożywczych, przede wszystkim owocowo-warzywnych. Dwutlenek siarki jest bowiem powszechnie stosowanym konserwantem i przeciwutleniaczem, zapobiegającym psuciu się żywności pod wpływem bakterii, grzybów i pleśni oraz chroniącym ją przed brązowieniem.
Dopuszczalne dzienne spożycie dwutlenku siarki wynosi 0,7 mg na kilogram masy ciała.
Choć większość osób nie odczuwa skutków po zjedzeniu produktów zawierających siarczyny, mogą być one jednak niebezpieczne dla zdrowia u osób nadwrażliwych na te związki, a także astmatyków.
Polecamy
Dlaczego w składzie lodów jest śluz bakteryjny? „Ultraprzetworzeni ludzie” Chrisa van Tulleken to ważna, choć przerażająca lektura
GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
GIS wykrył Salmonellę w partii mięsa. Ryzyko zatrucia pokarmowego
GIS pilnie wycofuje trzy partie herbat. Powodem przekraczający wszelkie normy poziom pestycydów
się ten artykuł?