Przejdź do treści

Alarmujące wyniki badań. Dzieci pijące colę mają zwiększoną skłonność do sięgania po alkohol

Dzieci w wieku szkolnym piją coca-colę i jedzą pizzę - Hello Zdrowie
Codzienne spożywanie napojów gazowanych z kofeiną przez dzieci zwiększa ryzyko sięgnięcia po alkohol w przyszłości / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego biją na alarm. W nowym badaniu dowiedli, że dzieci regularnie spożywające napoje gazowane zawierające kofeinę są narażone na zwiększone ryzyko sięgnięcia po alkohol w przyszłości. Koreańscy badacze podkreślają również, że spożywanie takich napojów powoduje zwiększoną impulsywność, a także osłabia pamięć roboczą.

Napoje z kofeiną a alkohol

Wyniki badania, opublikowanego na łamach czasopisma „Substance Use & Misuse”, przedstawiają korelację codziennego spożywania napojów z dodatkiem kofeiny z prawdopodobieństwem późniejszego sięgania po alkohol wśród 9- i 10-latków. Jak czytamy, już wcześniej przyglądano się tej silnej zależności, ale na grupie młodzieży i dorosłych. Odkrycia koreańskiego zespołu jako pierwsze potwierdzają silny związek między spożyciem tego typu napojów a przyszłym używaniem substancji psychoaktywnych u małych dzieci.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego przeanalizowali dane z badania Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) przeprowadzonego na grupie ponad 2 tys. amerykańskich dzieci w wieku 9-10 lat. Badanie miało na celu monitorowanie rozwoju mózgu i stanu zdrowia dzieci z USA. Koreańscy badacze zauważyli, że dzieci pijące codziennie napoje z dodatkiem kofeiny aż dwukrotnie częściej deklarowały spożywanie alkoholu w trakcie roku od rozpoczęcia badania. Co więcej, dzieci deklarujące regularne sięganie po napoje z kofeiną (np. cola) odznaczały się zwiększoną impulsywnością, a także gorszą pamięcią roboczą. Obie te cechy uznawane są za czynniki ryzyka zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

„Nasze odkrycia sugerują, że codzienne spożywanie napojów gazowanych z kofeiną przez dzieci jest czynnikiem predykcyjnym późniejszego używania przez nie substancji psychoaktywnych” – oceniła główna autorka badania Mina Kwon, cytowana na łamach portalu News Medical.

Jej zdaniem, jednym z możliwych wyjaśnień dla tej zależności jest fakt, iż „substancje zawarte w napojach gazowanych z kofeiną (kofeina i cukier) mogą wywoływać efekt toksykologiczny w mózgu, czyniąc jednostkę bardziej wrażliwą na wzmacniające działanie twardszych używek, takich jak alkohol”.

Jako inną alternatywną teorię dla tej zależności Kwon wskazała tzw. „hipotezę wspólnej odpowiedzialności”. Jej ideą jest to, że dzieci z natury mniej zdolne do regulowania swoich impulsów są bardziej skłonne do poszukiwania i próbowania substancji takich jak kofeina w młodym wieku. Skutkuje to tym, że w późniejszych latach łatwiej im przychodzi sięganie po nielegalne substancje czy silniejsze używki, jak alkohol.

O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy

„Nie ma bezpiecznej dawki kofeiny u dzieci”

Naukowcy zwracają uwagę na konieczność opracowania nowych zaleceń ograniczających spożywanie napojów gazowanych zawierających kofeinę przez nieletnich.

„Nie ma bezpiecznej dawki kofeiny u dzieci, a niektóre dzieci mogą być bardziej niż inne podatne na działania niepożądane związane z częstym spożywaniem kofeiny” – tłumaczy profesor Woo-Young Ahn, dyrektor Laboratorium Obliczeniowej Nauki Klinicznej w Narodowym Uniwersytecie Seulskim.

Naukowcy w piśmie opublikowanym na łamach czasopisma „Substance Use & Misuse” podkreślili, że choć „potwierdzili oni wiarygodność głównych wyników, stosując metody statystyczne, które mogłyby kontrolować inne zakłócające zmienne”, nie wykluczają, że mogły wystąpić również czynniki inne niż napoje z kofeiną, które pośrednio odpowiadały za związek między niższą zdolnością do kontrolowania impulsów a skłonnością do sięgnięcia po alkohol. Zespół ekspertów zaznacza pilną potrzebę wykonania kolejnych badań w celu sprawdzenia tej zależności i wykluczenia innych zmiennych.

Źródło: news-medical.net

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?