2 min.
Agresywne dziecko? Winowajcą może być cukier

fot. Sophie Elvis dla Unsplash
Najnowsze
23.02.2021
Masz insulinooporność? Sprawdź, jakie owoce możesz jeść, a jakich unikać
22.02.2021
Detoksowa zupa miso z warzywami – Japończycy wiedzą co dobre. Spróbuj i ty!
22.02.2021
Co i w jakiej ilości jeść, żeby nasz mózg lepiej funkcjonował? Psychodietetyk Michał Choroszyński wyjaśnia podstawy diety MIND
21.02.2021
Kiszonki – prawdziwa bomba dobroczynnych składników. Sprawdź, co warto ukisić
21.02.2021
6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods
Naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilan postanowili sprawdzili zależność między spożyciem słodyczy i napojów energetycznych a zachowaniem dzieci w wieku 11-15 lat. Porównano wyniki badań przeglądowych na w sumie ponad 130 tysiącach dzieci z 26 krajów – w tym Polski. Wniosek? Dzieci jedzące duże ilości cukru wykazywały większą tendencję do agresywnych zachowań i uzależnień.
Wysokie spożycie cukru w formie słodyczy i napojów energetycznych wiąże się z większą częstotliwością tak zwanych „ryzykowanych zachowań”: wdawania się w bójki, picia alkoholu i palenia papierosów. Dla przykładu, w grupach „przecukrzonych” brytyjskich i szwedzkich 11 do 15-latków zauważono odpowiednio 2 i 3-krotnie częstsze wszczynanie bójek i agresywne zachowania.
Zauważono, że napoje energetyczne wpływały na zachowanie dzieci jeszcze bardziej negatywnie, niż słodycze – prawdopodobnie ze względu na zawartość cukru (lub sztucznych słodzików) i kofeiny jednocześnie.
Cukier: jaka jest dzienna norma?
Już jedna puszka coli czy baton typu Mars przekraczają zalecaną dla dziecka dzienną dawkę cukru. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ograniczenie spożycia cukru do 6 łyżeczek (25 gram) dziennie, co stanowi 5% dziennego przydziału kalorycznego. Warto pamiętać, że dotyczy to całkowitej zawartości cukru w diecie – w tym naturalnie występujących w owocach, warzywach, dodatkach do jedzenia (np. sosy) – a nie tylko cukru dodanego „nadprogramowo” w postaci czekolad, batonów, czy słodkich napojów.
Autorzy badania sugerują, że ilość spożywanego cukru w słodyczach i napojach energetycznych może być znakiem ostrzegawczym dla rodziców i wychowawców szkolnych, i dostarczać wartościowych informacji co do niepokojących zachowań dzieci.
Zobacz także
Czy starasz się kontrolować spożycie cukru?
Tak
Nie
Zobacz wyniki ankiety
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020