8 niskokalorycznych potraw, które powinnaś wprowadzić do swojego jadłospisu
Powszechnie uważa się, że niskokaloryczne potrawy zawierają mało składników odżywczych. To bardzo popularny mit, o którym warto raz na zawsze zapomnieć.
Postaw na zbilansowaną dietę
Wiele z dań, które można przyrządzić bez zbędnego tłuszczu, węglowodanów i cukru, posiada niesamowite właściwości. Należy odpowiednio dobierać składniki oraz jeść regularnie, aby niskokaloryczna dieta mogła prawidłowo zadziałać. Jeśli dodatkowo uprawiasz jakiś sport, nie jesz przed snem oraz uzupełniasz posiłki właściwą ilością płynów, możesz śmiało powiedzieć, że prowadzisz zdrowy styl życia.
Dowiedz się, jakie jedzenie powinnaś wprowadzić do swojego jadłospisu, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość składników odżywczych.
Wybierz te składniki, nie pożałujesz
- Czosnek (4 kcal/ząbek)
Dobrze znany środek przeciwzapalny, który pomaga w przeziębieniu i innych nieprzyjemnych objawach. Chociaż nie wszyscy akceptują jego zapach, to zawiera dużo potasu i przeciwutleniaczy.
- Rukola (5 kcal/kubek)
Dodatek do każdego dania, który pomaga dobrze funkcjonować układowi nerwowemu. W dodatku zawiera przeciwutleniacze, witaminę K, wapń, kwas foliowy i ważny błonnik.
- Rosół (5,5 kcal/kubek)
Częste spożywanie rosołu sprawia, że do organizmu dostaje się więcej białka i błonnika. Dzięki płynnej konsystencji, tkanki lepiej wchłaniają składniki odżywcze. Część badań wykryła w rosole dużą ilość wapnia, magnezu i fosforu.
- Seler naciowy (6 kcal średnia łodyga)
Zawiera bardzo dużą ilość wody, co sprawia, że posiada bardzo mało kalorii, a dodatkowo nawadnia. Nie zostało jasno stwierdzone, czy seler zapewnia tzw. „ujemne kalorie”. Nie zmienia to faktu, że jest zdrowy i cenny dla organizmu.
- Jarmuż (6 kcal/ kubek)
Wspaniały dodatek do sałatek i innych potraw. Choć trzeba dać sobie trochę czasu, by przekonać się do jego gorzkiego smaku, to jego właściwości powinny być przekonujące od razu. Bogaty w witaminę K, witaminę C, wapń i błonnik jest bardzo ważny dla kości, skóry i serca. Idealnie nadaje się jako zamiennik chipsów. Wystarczy polać go oliwą, doprawić solą i włożyć do piekarnika.
- Szpinak (7 kcal/ kubek)
Szpinak nie dość, że jest dobry zarówno na surowo, jak i smażony, to ma wiele cennych właściwości. Niska liczba kalorii, dużo beta-karotenu, który odpowiada za dobry wzrok, a także wiele witamin i innych pierwiastków. W dodatku jego spożywanie może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, dzięki zawartości cennych przeciwutleniaczy.
- Ogórki (8 kcal/pół kubka)
Zawsze orzeźwiające, dzięki dużej zawartości wody i świetny dodatek do wielu potraw. Potas, błonnik i witamina K to główne składniki odżywcze w ogórkach, które pomagają w krzepliwości krwi.
- Grzyby świeże (9,5 kcal/pół kubka)
Grzyby są świetnym zamiennikiem mięsa. Mają specyficzną konsystencję, która pozwala troszkę oszukać zmysły. Istnieje wiele gatunków grzybów i każde nadają się do innych potraw. To, co jednak najważniejsze w ich jedzeniu, to spora dawka miedzi oraz witaminy B. Miedź odpowiedzialna jest za prawidłową budowę i wzmocnienie kości.
Źródło: livestrong
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
Lekarka przestrzega przed częstym jedzeniem białego ryżu. Może się to skończyć chorobą Beri-Beri
się ten artykuł?