6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia
Bób, fasola, kapusta… Wiadomo, że po nich można się spodziewać balona w brzuchu. Ale nie tylko po nich! Poznaj produkty spożywcze, które wywołują wzdęcia, a raczej byś ich o to nie podejrzewała.
Tłuste potrawy, obfite posiłki, jedzenie w pośpiechu, produkty z dużą ilością błonnika, warzywa strączkowe, napoje gazowane – to wszystko może powodować nadmierną produkcję gazów i wzdęcia. Osoby znające ten ból (brzucha), na pewno dobrze to wiedzą. A jest ich całkiem sporo, bo – według danych UNC Center for Functional GI and Motility Disorders – nawet 30 proc. ludzi narzeka na wzdęcia i związane z nimi bóle brzucha. Prawie połowa z nich szuka pomocy u lekarzy i w aptekach. Wszystkim, którym ta dolegliwość utrudnia życie na tyle, że rezygnują z rozmaitych aktywności, radzimy skonsultować się z lekarzem. Warto także zapoznać się z listą nieoczywistych produktów, które wzdęciom sprzyjają. Oto sześciu „niewinnych” winowajców.
Twarde cukierki
Podczas ssania takich cukierków często zasysa się powietrze, które potem powoduje bulgotanie w jelitach. Poza tym część z nich może zawierać substancje słodzące – ksylitol, mannitol lub sorbitol – a ich nadmiar dla wielu oznacza ból brzucha, wzdęcia i biegunkę.
Guma do żucia
Żujesz codziennie bezcukrowe gumy i często boli cię brzuch? Winne są zawarte w gumach sorbitol i mannitol. Sorbitol stymuluje perystaltykę jelit i jedzony w dużych ilościach powoduje ból brzucha, a czasem biegunki.
Arbuz i spółka
Zawiera dużo wody i cukier, jest smaczny i, wydawałoby się, lekkostrawny. Ale nie dla wszystkich! Ponad 30 proc. ludzi nie toleruje fruktozy – cukru, którego arbuz ma najwięcej. Inne owoce przyprawiające o ból brzucha z tego samego powodu to m.in. jabłka, gruszki, winogrona i melony. Gdy w jelicie grubym dochodzi do bakteryjnej fermentacji fruktozy, powstają w sporych ilościach gazy. Dodatkowo fruktoza wiąże wodę, zwiększa objętość stolca i nasila biegunkę. Jak rozpoznać, czy masz nietolerancję? Są specjalne testy oddechowe. Pacjentowi podaje się doustnie cukier owocowy w konkretnym stężeniu, następnie mierzy zawartość wodoru w wydychanym powietrzu – test zakłada, że organizm człowieka nie wytwarza wodoru. Podejrzewasz, że to twój przypadek? Przestaw się na morele, śliwki, jagody, nektarynki i banany.
Ziemniaki
Ziemniaki wydają się takim bezpiecznym produktem. Naturalnym, bezglutenowym, mają dużo potasu i wbrew pozorom nie są aż tak kaloryczne. Niestety, skrobia zawarta w ziemniakach może powodować wzdęcia. Bo gdy niestrawiona trafia do jelita, staje się niezłym paliwem dla bakterii gazotwórczych. Makaron nie będzie dobrym zamiennikiem ziemniaków, ponieważ też zawiera skrobię.
Grzybki shiitake
Grzyby shiitake to jadalne grzyby z Chin, które słyną z leczniczych właściwości. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie krwi, wspomagają system odpornościowy, działają przeciwzakrzepowo. I mają bardzo mało kalorii. Jednak warto na nie uważać. Nadmierne spożycie może spowodować biegunkę oraz wzdęcia brzucha.
Kawa
Kawa na czczo (a jeszcze gorzej – w połączeniu z papierosem) może być według amerykańskich badaczy przyczyną wzdęć i bólu brzucha. Kawa stymuluje trawienie i na niektórych działa przeczyszczająco. Japońscy naukowcy uważają, że takie działanie kawy jest niekorzystne dla osób z problemami gastrycznymi. Dlatego warto ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie. Poza tym jeśli do kawy dolewasz krowie mleko, to może być także powód bólu brzucha. Według danych z „European Review of Medical and Pharmacological Sciences” nawet 75 proc. ludzi może cierpieć na nietolerancję laktozy (cukru zawartego w mleku), ale – jak podaje National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases – nie u wszystkich występują objawy gastryczne.
Co robić, gdy masz problem ze wzdęciami?
- Jedz małe posiłki. Lepiej zjeść 5 mniejszych zamiast 3 dużych. Im więcej zjesz na raz, tym dłużej to trawisz, a jedzenie zalega w jelitach.
- Jedz w spokoju i dobrze gryź. Unikniesz połykania powietrza.
- Owoce jedz przed głównym posiłkiem, a nie po, na deser. Bo gdy czekają w żołądku i jelitach, aż strawisz najpierw obiad, zaczynają fermentować i wzdęcie gotowe.
- Pij dużo wody w małych porcjach (nie łapczywie).
- Ruszaj się regularnie! Oczywiście nie zaraz po jedzeniu.
- Obserwuj siebie i eliminuj lub ograniczaj potrawy, które powodują ból brzucha. Dodawaj do potraw czosnek i imbir – zmniejszają produkcję gazów.
- Wspomagaj się ziołowymi herbatkami zawierającymi np. z miętę, lukrecję, koper włoski, kolendrę czy mniszek lekarski albo sprawdzonymi suplementami pomagającymi w trawieniu.
Zobacz także
Brudna Dwunastka i Czysta Piętnastka 2022 ogłoszone. Które warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone, a po które warto sięgać?
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
„Czuję, że zaraz pęknę”. Co zrobić, gdy się przejadłaś? Mamy rady na 5, 15, 30 minut po… ostatnim kęsie
Polecamy
Co jest dobre na trawienie? Sprawdzone sposoby na niestrawność
Jak przyspieszyć metabolizm? Praktyczne rady i skuteczne wskazówki
Wzdęty brzuch – przyczyny i domowe sposoby. Jak sobie z nim radzić?
Otyłość brzuszna – kiedy o niej mówimy? Jak się jej pozbyć?
się ten artykuł?