4 min.
Zwróć uwagę na te sygnały. Może się okazać, że nie tolerujesz glutenu

Zwróć uwagę na te sygnały, może się okazać, że nie tolerujesz glutenu Istock.com
Najnowsze
25.02.2021
Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności? To mogą być objawy nietolerancji laktozy
23.02.2021
Masz insulinooporność? Sprawdź, jakie owoce możesz jeść, a jakich unikać
22.02.2021
Detoksowa zupa miso z warzywami – Japończycy wiedzą co dobre. Spróbuj i ty!
22.02.2021
Co i w jakiej ilości jeść, żeby nasz mózg lepiej funkcjonował? Psychodietetyk Michał Choroszyński wyjaśnia podstawy diety MIND
21.02.2021
Kiszonki – prawdziwa bomba dobroczynnych składników. Sprawdź, co warto ukisić
Nietolerancja glutenu jest schorzeniem, które dopiero od niedawna weszło do naszej świadomości, a nie wszystkie chore osoby sobie z tego zdają sprawę. Problematyczne jest to, że objawy nietolerancji pokrywają się z objawami wielu chorób i często tracimy czas na szukanie przyczyny nie tam, gdzie potrzeba. Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Jest ich sporo, a niektóre z nich możesz przeoczyć.
Nietolerancja glutenu – co to oznacza?
Gluten jest naturalnym białkiem, które znajduje się w zbożach. Znajdziemy go zatem produktach zbożowych – najwięcej jest go w pszenicy, a zbożami, które w składzie nie mają glutenu są owies, ryż i kukurydza. Jednak osoby z nietolerancją na gluten muszą nie tylko pilnować swojej diety, ale także ewentualnych zanieczyszczeń krzyżowych. Co to znaczy? Jeśli zakład produkcyjny, w którym produkuje się płatki kukurydziane, zajmuje się także produkcją produktów z glutenem, to może on w niewielkich ilościach zostać na przykład na taśmach transportowych i dochodzi do skażenia glutenem produktów, które teoretycznie są bezglutenowe.
Nietolerancja na gluten ma liczne objawy, głównie ze strony układu pokarmowego. Z kolei celiakia to nie tylko złe samopoczucie od czasu do czasu. To groźna choroba, która może doprowadzić na przykład do raka jelita grubego. Spożycie glutenu wiąże się bowiem z niszczeniem kosmków jelitowych i gorszym wchłanianiem składników odżywczych.
Objawy nietolerancji
Jeśli występuje u ciebie któryś z tych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i sprawdź, czy nie masz nietolerancji na gluten. Wykonanie testu jest bardzo proste, a jeśli gluten powoduje u ciebie problemy, to bardzo szybko poczujesz się lepiej.
- Problemy z trawieniem
Wiele rzeczy może powodować problemy ze strony układu trawiennego, ale jeśli występują u ciebie takie objawy, jak zaparcia, biegunki, wzdęcia i często bóle brzucha – warto sprawdzić, czy nie masz nietolerancji na gluten. Objawy mogą obejmować także wymioty, nudności, częste wydalanie gazów, uczucie ciężkości w brzuchu. Objawy ze strony układu trawiennego częściej dotykają dzieci, niż dorosłych, ale warto mimo wszystko to sprawdzić.
Często pojawiający się ból głowy to niekoniecznie migrena… to może być także nietolerancja glutenu. Badania pokazują, że bólów głowy doświadcza aż 30 proc. osób z celiakią i aż 56 proc. osób, które mają nadwrażliwość na gluten. Jeśli więc głowa boli cię podejrzanie często, a badania nie wskazują na żadne objawy ze strony układu nerwowego czy kręgosłupa, to być może problem zaczyna się w twoich jelitach.
- Objawy niedożywienia
Mimo tego, że jesz regularnie, to tracisz na wadze, wyglądasz i czujesz się źle, a włosy wypadają ci garściami? Objawy niedożywienia mogą pojawiać się w celiakii, ponieważ ta choroba autoimmunologiczna sprawia, że twój organizm niszczy kosmki jelitowe, które mają ważną rolę wychwytywania składników odżywczych z jedzenia.
- Problemy z zajściem w ciążę
Problemy z płodnością mogą mieć przyczynę w celiakii i – mimo że jest to nadal przedmiotem debaty – to jest coraz więcej dowodów na potwierdzenie tej tezy. Badania pokazują, że kobiety cierpiące na nietolerancję glutenu o wiele częściej mają nietypowe miesiączki, co przekładać się może na problemy z zajściem w ciążę, powtarzające się poronienia i przedwczesne porody.
- Problemy skórne
Wysypki i rumienie pojawiają się na twojej skórze bez wyraźnego powodu? Może problemem jest właśnie gluten . W medycynie znana jest choroba Dermatitis herpetiformis – choroba Duhringa. Powoduje ona zmiany skórne o różnym typie, mogą być swędzące i najczęściej pojawiają się na łokciach, kończynach, karku. Główną rolę w rozwoju choroby powoduje właśnie nietolerancja glutenu. Osoby u których rozwinęła się choroba Duhringa zwykle nie mają żadnych objawów ze strony układu pokarmowego. Jedyną metodą leczenia jest wprowadzenie i przestrzeganie diety bezglutenowej.
Inne objawy, które mogą być wiązane z nietolerancją glutenu to np. problemy z wchłanianiem żelaza (a co za tym idzie – anemia), ból i zapalenie stawów, niepokój, depresja czy problemy z jamą ustną i zębami. Nietolerancja może dawać bardzo nietypowe objawy, których nie połączylibyśmy z tym schorzeniem.
Źródło: eatthis
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020