Zjadłaś przeterminowane jedzenie? Uważaj nie tylko na zatrucie pokarmowe
Nie raz zdarzyło ci się przymknąć oko na delikatnie psujące się owoce, warzywa, a może i na datę ważności jakiegoś produktu? Nie jesteś jedyna. Czy wiesz jednak, czym grozi spożycie przeterminowanego jedzenia?
Świeżość produktów
Każda z nas chociaż raz zjadła coś, co przekroczyło już datę przydatności do spożycia, podawaną przez producenta na opakowaniu. Czy coś ci się po tym stało? W przeważającej liczbie przypadków odpowiedz brzmi nie, jednak niekiedy zjedzenie czegoś przeterminowanego kończy się bólem brzucha lub innymi dolegliwościami.
Jeśli mamy wątpliwość, czy dany produkt nadaje się jeszcze do zjedzenia, dobrym sposobem na sprawdzenie świeżości produktu, jest jego powąchanie. Zepsute jedzenie wydziela nieprzyjemny zapach, a niekiedy możemy również zaobserwować na powierzchni pleśń.
Co zjemy po dacie ważności?
Jedzenie, którego zalecana data spożycia minęła, nie musi jednak być zepsute. Żywność przechowywana w domu w odpowiednich warunkach, często nadaje się do zjedzenia nawet po terminie przydatności. To, że data podawana przez producenta minęła, może jednak oznaczać, że produkt zaczął tracić swoje walory smakowe. Jeśli ci to nie przeszkadza i nie zauważysz żadnych oznak zepsucia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść dany produkt.
Dotyczy to również konserw i przetworów. Żywność może być w ten sposób przechowywana latami, pod warunkiem, że słoik czy puszka są w dobrym stanie, bez rdzy czy wgnieceń. Żywność pakowana jak np. makarony czy płatki, może utracić swój smak, jednak nie jest niezdrowa.
Pamiętaj też o mrożeniu. Jeśli masz w lodówce produkt, którego data ważności się zbliża, a nie planujesz go zużyć w najbliższym czasie, zawsze możesz go zamrozić. Po odmrożeniu, może nie być ono już tak smaczne jak wcześniej, ale z pewnością ci nie zaszkodzi.
Ryzyko zatrucia pokarmowego
Na wszelki wypadek warto jednak zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi jedzenia przeterminowanych produktów spożywczych.
Zatrucie pokarmowe
Objawy takie jak biegunka, mdłości, wymioty, dreszcze czy gorączka są bardzo nieprzyjemne. Niestety, zapewne każda z nas przeżyła kiedyś zatrucie pokarmowe. Zatrucie zepsutą żywnością może przebiegać łagodnie lub bardzo gwałtownie. Aby go uniknąć, możemy nie jeść przeterminowanych produktów. Do tych najłatwiej psujących się należą: owoce, warzywa, mięso czy jaja. Badania jednak dowodzą, że to wcale nie przeterminowana żywność najczęściej wywołuje zatrucie pokarmowe, lecz niewłaściwe przechowywanie produktu, jego zanieczyszczenie czy niedogotowanie. Nigdy więc nie możemy mieć pewności, czy nasze jedzenie nie wywoła u nas zatrucia. Ważne by wybierać to ze sprawdzonych źródeł i odpowiednio je przygotowywać.
Groźne bakterie
Niekiedy zatrucie zepsutą żywnością może nas narazić na niebezpieczne dla zdrowia toksyny i bakterie, w tym E.coli, Listeria, Salmonella czy Shigella. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci. Mikroorganizmy mogą się namnażać i powodować coraz to większe psucie się żywności. Bakterie E.coli mogą wywoływać krwawą biegunkę i zespół hemolityczno-mocznicowy, listeria objawy takie jak drgawki, gorączkę czy bóle mięśni. Zatrucie Salmonellą może natomiast wiązać się z wymiotami, biegunką i gorączką.
Utrata wartości odżywczych
Oprócz tego, że przeterminowane jedzenie może tracić smak, traci również swoje wartości odżywcze, tak ważne dla naszego zdrowia. Badania wykazały, że składniki odżywcze mogą być tracone już na etapie transportu do sklepu, kiedy czekają na zakup oraz gdy leżą w naszej lodówce. Tak więc, jeśli chcesz spożywać pełnowartościowe posiłki, najlepiej jeść jak najświeższe produkty. Warto kupować owoce i warzywa prosto od lokalnych dostawców, wtedy możemy mieć pewność, że są one zebrane prosto z pola czy sadu.
Pamiętaj, że zjedzenie czegoś przeterminowanego od czasu do czasu prawdopodobnie ci nie zaszkodzi, jednak nie jest zalecane jedzenie takich produktów zbyt często. Starajmy się nie marnować jedzenia i zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się dwa razy. Pamiętajmy, że często daty podawane na opakowaniach wskazują na najlepszą jakość produktu, a nie na bezpieczeństwo jego spożycia.
Źródło: EatThis
Zobacz także
Czy data ważności zniknie z produktów spożywczych? Sylwia Majcher o możliwych zmianach
„Najlepiej spożyć przed” czy „Należy spożyć do”? Tylko co trzecia osoba widzi tę różnicę
„Porównać to można do samochodów: rodzaj bakterii, np. Lactobacillus to taka marka – Mercedes”. O tym, czy kefir to naturalny probiotyk, tłumaczy lekarka Małgorzata Ponikowska
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
GIS wykrył Salmonellę w partii mięsa. Ryzyko zatrucia pokarmowego
Dwulatka zjadła „jagódkę” prosto z krzaka. Owoc okazał się trujący. Płukanie żołądka uratowało jej życie
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
się ten artykuł?