Przejdź do treści

Zioła na wątrobę – na co pomagają i jak je stosować, właściwości ostropestu, karczocha i lukrecji

Zioła na wątrobę – na co pomagają i jak je stosować, właściwości Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zioła na wątrobę stanowią naturalną domową metodę na wspieranie pracy tego organu odpowiedzialnego za detoksykację organizmu oraz większość najważniejszych procesów metabolicznych. Podpowiadamy, które z naturalnych surowców roślinnych mogą pomóc w poprawie stanu wątroby i w jakich postaciach je stosować. 

Zioła na wątrobę – czy pomogą zregenerować narząd? 

Zioła na wątrobę nie są alternatywą dla leczenia chorób tego narządu, jednak niektóre z surowców roślinnych wspomagają jego pracę i ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie. Ich działanie może wynikać z: 

  • zawartości bioaktywnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym, a więc przeciwdziałającym uszkodzeniom wynikającym z działania wolnych rodników, 
  • wpływu na redukcję stanu zapalnego, 
  • obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, 
  • działania przeciwdrobnoustrojowego (istotnego przede wszystkim w przypadku wirusowego zapalenia wątroby), 
  • zwiększeniu przepływu krwi przez narząd. 

Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom kilku ziół najczęściej wykorzystywanych w celu poprawy stanu wątroby. 

 

Poznaj funkcje wątroby i zadbaj o jej prawidłową pracę

Ostropest plamisty – właściwości  

Ostropest plamisty to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnomorskiego, od wieków używana w medycynie tradycyjnej do terapii zaburzeń pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Obecnie suplementy diety z tą rośliną promowane są jako środek skierowany do pacjentów z zapaleniem, stłuszczeniem lub marskością wątroby, żółtaczką, a także cukrzycą i problemami trawiennymi. Jest również skutecznym wsparciem w dolegliwościach związanych z kamicą żółciową.  

Biorąc pod uwagę współczesne dane naukowe uważa się, że właściwości antyoksydacyjne ostropestu plamistego mogą potencjalnie przyczyniać się do łagodzenia stanu zapalnego wątroby, ułatwiać regenerację komórek tego narządu i zapobiegać postępowi chorób wynikających z ich rozpadu 

W jednym z badań wykazano, że przyjmowanie suplementu z tym surowcem roślinnym wiąże się z obniżeniem we krwi stężenia enzymów będących markerem zwiększonych uszkodzeń komórek wątroby. Wyniki innej pracy świadczą natomiast o poprawie kontroli stężenia glukozy u pacjentów chorujących jednocześnie na marskość wątroby i cukrzycę.  

Na podstawie nielicznych dostępnych obecnie danych naukowych nie można jednak wysnuć na razie ostatecznych wniosków co do skuteczności tej rośliny. Wiadomo natomiast, że stosowanie ostropestu plamistego z reguły jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że surowiec może wchodzić w interakcje z lekami (np. środkami stosowanymi w terapii cukrzycy i niektórych chorób układu krążenia), dlatego przed rozpoczęciem jego przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem. 

 

Ostropest plamisty

Jak stosować ostropest plamisty? Nasiona rośliny kupimy w postaci całej (do samodzielnego rozdrobnienia w domu, np. przy pomocy młynka do kawy) lub zmielonej. Proszek można jeść na surowo, dodając np. do jogurtu lub koktajlu.  

Alternatywę stanowi przygotowanie naparu z ostropestu. Dostępną w aptekach i sklepach zielarskich herbatkę wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez około 5 minut. Ponadto na rynku dostępne są suplementy diety zawierające ekstrakty z ostropestu plamistego. 

Karczoch na wątrobę  

Kolejną rośliną, która może wykazywać pozytywny wpływ na wątrobę jest karczoch. W opublikowanym w 2018 roku badaniu przeprowadzonym wśród pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby wykazano korzystne efekty działania suplementu w postaci ekstraktu z liści karczocha w porównaniu do placebo.  

Przyjmowanie tego wyciągu wiązało się m.in. z: 

  • istotnym zmniejszeniem stężenia enzymów, których poziom rośnie w przypadku powstawania uszkodzeń komórek wątroby, 
  • obniżeniem stężenia bilirubiny, 
  • zwiększeniem przepływu krwi przez narząd, 
  • obniżeniem stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. 

Karczoch dostępny jest zarówno w formie świeżego warzywa (które możemy np. gotować lub piec), herbatek ziołowych, jak i tabletek i kapsułek zawierających ekstrakty roślinne. 

 

Pokrojone buraki

Inne zioła na wątrobę  

Pozytywnie na wątrobę może oddziaływać również przyjmowanie ziół, takich jak: 

  • lukrecja gładka – wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, a także właściwości rozkurczowe, które mogą być pomocne w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego, 
  • mniszek lekarski – działa żółciopędnie, przez co ułatwia trawienie tłuszczów, 
  • żeń-szeń – posiada m.in. właściwości przeciwzapalne, 
  • kurkuma – wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwwirusowe, może potencjalnie przeciwdziałać włóknieniu tkanek wątroby. 

 

Bibliografia: 

  1. National Center for Complementary and Integrative Health (2020) Milk Thistle, https://www.nccih.nih.gov/health/milk-thistle [dostęp 20.08.2022]. 
  2. Vargas-Mendoza N., Madrigal-Santillan E., Morales-Gonzales A. (2014) Hepatoprotective effect of silymarin, World Journal of Hepatology, 6(3): 144-149, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3959115/ [dostęp 20.08.2022]. 
  3. Latief U., Ahmad R. (2018) Herbal remedies for liver fibrosis: A review on the mode of action of fifty herbs, Journal of Traditional and Complementary Medicine, 8(3): 352-360, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6035307/ [dostęp 21.08.2022]. 
  4. Panahi Y., Kianpour P., Mohtashami R. (2018) Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: A pilot double-blind randomized controlled trial, Phytotherapy Research, 32(7): 1382-1387, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29520889/, [dostęp 21.08.2022]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?