Przejdź do treści

Zielony jęczmień – poznaj jego właściwości i zastosowanie

Młody zielony jęczmień
Młody zielony jęczmień
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zielony jęczmień należy do grupy tzw. superfoods i przez to bije obecnie rekordy popularności. Nikogo nie powinno to dziwić, skoro jest bogatym źródłem witaminy C, beta-karotenu, aminokwasów i błonnika pokarmowego?

Zielony jęczmień – czym jest?

Zielony jęczmień jest rośliną mającą działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Jest wykorzystywany również podczas leczenia chorób układu krwionośnego, cukrzycy oraz zmian skórnych. Z jego pomocą można się również pozbyć nieświeżego oddechu oraz zgubić zbędne kilogramy (duża w tym zasługa obecnego w roślinie błonnika).

Zielony jęczmień – jakie właściwości posiada?

Największą zaletą zielonego jęczmienia jest fakt, że posiada wiele substancji, których ludzki organizm wyprodukować nie potrafi, a które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie. Zielony jęczmień to przede wszystkim bogactwo witamin (B, C i E) oraz soli mineralnych (żelaza, cynku, magnezu i wapnia).

Zielony jęczmień zapewnia równowagę kwasowo – zasadową organizmu – wszystko za sprawą chlorofilu, który ma działanie odkwaszające organizm. Błonnik znajdujący się w roślinie skutecznie zwalcza cholesterol oraz przyśpiesza metabolizm. Ma korzystne działanie na układ pokarmowy, zmniejsza również ryzyko nowotworu okrężnicy.

Zielony jęczmień – jak jeść?

Zielony jęczmień można nabyć w formie sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej, suszonej trawy. Sok posiada wszystkie właściwości zielonego jęczmienia, natomiast trawa poddawana suszeniu pozbawiona jest wielu składników odżywczych.

Zielony jęczmień – czy pomaga schudnąć?

Zielony jęczmień zalecany jest osobom chcącym zgubić nadprogramowe kilogramy. Wszystko za sprawą błonnika, który daje uczucie sytości, opóźniając opróżnianie żołądka. To, o czym należy wspomnieć to fakt, że zawarty w zielonym jęczmieniu błonnik dostępny jest w formie rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej – ten, w formie nierozpuszczalnej pobudza jelita, zapobiegając zaparciom, które u osób na diecie redukcyjnej zdarzają się bardzo często!

Zielony jęczmień – jaka jest jego cena?

Niestety, cena zielonego jęczmienia nie należy do najniższych – wszystko, zależy jednak od tego, na zakup zielonego jęczmienia w jakiej formie się zdecydujemy. Najdroższy jest sok z zielonego jęczmienia, który może kosztować nawet 200 złotych za 300 gram. Sprzedawane w sklepach zielarskich oraz aptekach kapsułki są zdecydowanie tańsze – za 60 kapsułek zapłacimy nie więcej jak 20-30 złotych. To, ile zapłacimy za dany produkt w dużej mierze zależy od zastosowaniu technik produkcyjnych.

Zielony jęczmień – czy warto go stosować?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca – zielony jęczmień ma fantastyczny wpływ na cały organizm – pomaga nie tylko pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, ale pomaga również w walce ze zmianami skórnymi, cukrzycą oraz chorobami serca.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: