Wierzbownica drobnokwiatowa – jakie ma właściwości i jak ją stosować?
Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina znana ze swoich właściwości leczniczych. Preparaty na bazie zioła znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, chorób układu moczowo-płciowego oraz schorzeń dermatologicznych: trądziku, łojotoku czy zapalenia mieszków włosowych. Jak wygląda wierzbownica drobnokwiatowa i jakie korzyści może przynieść dla zdrowia? Wyjaśniamy.
Jak wygląda wierzbownica drobnokwiatowa?
Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum Schreb.) to niepozornie wyglądająca roślina o drobnych, czerwonych, fioletowych lub różowych kwiatach. Ziele należy do rodziny wiesiołkowatych. Wierzbownica ma naziemne rozłogi, owłosioną łodygę i wydłużone, lancetowate liście. Osiąga wysokość 60-80 cm. E. parviflorum kwitnie od czerwca do września. Roślina porasta podmokłe, gliniaste gleby przy jeziorach, stawach, dolinach rzek, zaroślach, rowach, brzegach wód stojących i łęgach. Zioło rośnie na słonecznych i półcienistych stanowiskach. Występuje w całej Europie, a także w Azji i północno zachodniej Afryce. W Polsce wierzbownica jest gatunkiem pospolitym. Najlepszą porą na zbiór wierzbownicy jest przełom lipca i sierpnia.
Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości
Dzięki obecności licznych związków bioaktywnych w zielu i nasionach, wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje szerokie działanie lecznicze. E. parviflorum zawiera fitosterole i flawonoidy: beta-sitosterole, taniny, fitoncydy, kwercetynę, kemferol. W roślinie znajdują się następujące kwasy: oleinowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy, linolenowy, linolowy i laurowy.
Wierzbownica drobnokwiatowa działa:
- przeciwbakteryjnie przeciw bakteriom Propionibacterium acnes oraz przeciwgrzybiczo przeciw Trichophyton mentagrophytes,
- przeciwzapalnie,
- detoksykująco – odtruwa organizm,
- antyoksydacyjnie – zmiata wolne rodniki i hamuje powstawanie nowych,
- przeciwbólowo,
- przeciwłojotokowo,
- immunostymulująco,
- przeciwnowotworowo,
- moczopędnie,
- przeciwandrogenowo,
- przeciwestrogenowo,
- wzmacniająco na naczynia krwionośne.
Wierzbownica drobnokwiatowa – zastosowanie
Ziele E. parviflorum od pokoleń wykorzystywane było w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. W literaturze pierwsze informacje o leczniczym działaniu wierzbownicy drobnokwiatowej pochodzą z 1880 roku. Obecnie wierzbownica drobnokwiatowa wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń układu moczowego. Preparaty zawierające zioło wierzbownicy wspierają prawidłowy przepływ moczu oraz pomagają zmniejszyć częstotliwość mikcji u mężczyzn. Poleca się je osobom z zapaleniem cewki moczowej, nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego, kamicą moczową.
Na co pomaga wierzbownica wielokwiatowa? Roślina pozytywnie wpływa na stawy – wspomaga ich ruchomość oraz elastyczność. Środki farmaceutyczne z ziela E. parviflorum znalazły zastosowanie w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń: łagodnego przerostu gruczołu krokowego, zaburzeń miesiączkowania, nerwobóli, zawrotów głowy, bezsenności, chorób alergicznych, grzybic paznokci. Co więcej, ziele rośliny pomocniczo stosuje się w leczeniu chorób spowodowanych nadmiarem androgenów.
Ziele wierzbownicy stosuje się wspomagająco w terapii chorób skórnych:
- trądziku,
- łojotoku,
- pokrzywki,
- figówki,
- łojotokowego zapalenia skóry,
- ropnego zapalenia mieszków włosowych,
- łupieżu pstrego.
Wyciąg z wierzbownicy można znaleźć w różnego rodzaju kosmetykach: kremach do twarzy, tonikach czy preparatach do skóry głowy.
Jak stosować wierzbownicę?
Wierzbownica drobnokwiatowa dostępna jest w postaci tabletek oraz suszu. Warto wykonać z niej napar, który zaleca się pić dwa razy dziennie. Herbatę przyrządza się zalewając wrzątkiem jedną łyżeczkę suszu i parząc pod przykryciem 10-15 minut. Napar wykorzystywany jest nie tylko do picia, ale też i do przemywania skóry oraz stosowania w postaci okładów na oczy. Ponadto z wierzbownicy drobnokwiatowej robi się nalewki i maści.
Suplementy zawierające wierzbownicę drobnokwiatową polecane są dla osób, które cierpią na dolegliwości ze strony układu moczowego i gruczołu krokowego. Zazwyczaj wskazane jest stosowanie 1 tabletki dziennie i nieprzekraczanie spożycia 2 tabletek dziennie. Podobnie jak inne suplementy, wierzbownicę powinno stosować się przez okres 3 miesięcy, a następnie zrobić miesięczną przerwę w kuracji. Suplementy z wierzbownicą można nabyć w aptekach i sklepach zielarskich już za kilkanaście złotych.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej? Zioła nie mogą stosować osoby z alergią na ten surowiec, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na wpływ rośliny na gospodarkę hormonalną, zioło może powodować zmiany długości cyklu menstruacyjnego. Przed zastosowaniem suplementu warto skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
- Anna Głowacka i wsp. Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum Schreb.) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes. Postępy Fitoterapii 3/2013, 163-166.
- Vitalone A, McColl J, Thome D i wsp. Characterization of the effect of Epilobium extracts on human cell proliferation. Pharmacology 2003; 69:79-87.
Polecamy
Naturalne afrodyzjaki dla mężczyzn, czyli zioła na potencję
Przysmak faraonów, zdrowa słodycz i remedium na chrypkę
Jakie zioła na trzustkę warto wybierać? Oto najlepsza mieszanka
Zdrowe przyprawy – oto 7 roślin i ziół, które powinnaś mieć na półce
się ten artykuł?