3 min.
„W jednej torebce zielonej herbaty jest do 400 gatunków owadów”. Zaskakujące odkrycie naukowców

01.07.2022
7 zasad grillowania dobrych dla wątroby
28.06.2022
Dlaczego tak lubimy jeść tosty z serem? Wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak
27.06.2022
Mama Chemik: „Odkrajanie spleśniałego kawałka owocu czy zdejmowanie kożuszka z wierzchu dżemu, a później zjadanie reszty, jest wielkim błędem”
26.06.2022
3 przepisy na wrapy. Dla tych, którym znudziły się kanapki
26.06.2022
Napój arbuzowy – twoje ciało podziękuje ci za tę chwilę wytchnienia
Zaskakującego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się w ulubionym przez wielu naparze możemy znaleźć… DNA całego mnóstwa bezkręgowców. Jak to możliwe?
DNA zwierząt w torebce herbaty
Ta wiadomość może zaskoczyć miłośników popularnej na całym świecie herbaty. Okazuje się, że w aromatycznym napoju możemy znaleźć o wiele więcej, niż byśmy chcieli. Niemieccy naukowcy znaleźli fragmenty i ślady DNA około 1200 różnych gatunków bezkręgowców w zaledwie 40 próbkach suszonych i komercyjnie produkowanych herbat i ziół, które sprzedawane są w sklepach w Niemczech. Wyniki tych zaskakujących badań zostały opublikowane w „Biology Letters”.
„To, co naprawdę mnie zaskoczyło, to wysoka różnorodność, którą wykryliśmy. W jednej torebce zielonej herbaty jest do 400 gatunków owadów” – stwierdził cytowany przez „The Scientist” Henrik Krehenwinkel, genetyk ekologiczny z Trier University.
Co konkretnie znajduje się w torebkach herbaty? Badacze odkryli ślady DNA m.in. pająków, much, motyli, modliszek czy karaluchów. Łącznie śladów bezkręgowców było aż 3264!
Skąd się bierze DNA bezkręgowców w herbacie? Przyczyna jest prosta: suszone liście herbaty i innych ziół są mielone. Badacze sądzą, że z roślinami mielone czasem bywają również owady, a nawet ich jaja.
Dzięki tym badaniom można wskazać, gdzie konkretnie rośliny były uprawiane. Mówi o tym Henrik Krehenwinkel w wywiadzie dla „The Scientist”:
„Nasze dane ujawniają również geograficzne pochodzenie próbek roślin. Na przykład wiele stawonogów z herbaty miętowej pochodzi z regionu północno-zachodniego Pacyfiku, głównego obszaru uprawy mięty pieprzowej, podczas gdy typowe gatunki wschodnioazjatyckie występują tylko w zielonej herbacie”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Można będzie zapobiec epidemii
Dzięki temu odkryciu łatwiej będzie monitorować środowisko przyrodnicze w różnych miejscach na ziemi.
„Suszony materiał roślinny wydaje się doskonale pasować jako nowatorskie narzędzie do monitorowania stawonogów i interakcji stawonogów z roślinami, wykrywania szkodników rolniczych i identyfikowania geograficznego pochodzenia importowanego materiału roślinnego” – napisał zespół badaczy w swoim artykule do „Biology Letters”, podkreślając, że chodzi m.in. o materiał roślinny skonfiskowany przez organy celne.
Kolejnym atutem jest to, że owady można będzie wykryć, zanim dojdzie do ich inwazji na danej przestrzeni. Z kolei wykrycie bezkręgowców w magazynach pozwoliłoby uratować zbiory przed zniszczeniem.
źródła: www.the-scientist.com, royalsocietypublishing.org
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.06.2022
Konrad Budzyk: „Kiedy ktoś mówi, że chce być wege, ale nie ma czasu na stanie przy garach, to wymówka”

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022