Stres bierze nad tobą górę? Ekspertka wymienia, co jeść, by wspomóc organizm w tym czasie
„Stres przewlekły wyczerpuje nasze reakcje obronne i może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Zofia Winczewska. Farmaceutka wyjaśnia, jakich składników odżywczych potrzebuje organizm, kiedy jest narażony na stres.
Zjawisko o dwóch twarzach
Stres w XXI wieku jest nieodłącznym towarzyszem wielu osób. I choć jest on naturalną reakcją organizmu na trudności lub zagrożenia, jego długotrwałe działanie potrafi dokonać dużego spustoszenia w organizmie. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie Zofia Winczewska.
„Choć stres może być dla nas pozytywny (co ewolucyjnie pozwala nam przetrwać) w dzisiejszych czasach zmagamy się raczej z negatywnie oddziałującą na nas przewlekłą reakcją stresową, która jest pokłosiem współczesnego życia na 'wysokich obrotach’ – wyjaśniła.
Farmaceutka podkreśliła, że „stres to zjawisko o dwóch twarzach”. Jak dodała, krótkotrwały poprawia naszą koncentrację i zwiększa efektywność.
„Stres przewlekły wyczerpuje nasze reakcje obronne i może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych” – tłumaczyła.
Dieta na stres
Winczewska w dalszej części swojego wpisu zaznaczyła, że pod wpływem długotrwałego stresu organizm potrzebuje większej dawki niektórych składników odżywczych. Ważne więc, by w czasie przewlekłego napięcia wzbogacić swoje menu w odpowiednie produkty, dzięki czemu organizm będzie bardziej odporny na skutki stresu.
„Nadmierny, przewlekły stres zwiększa wymagania naszego organizmu na składniki odżywcze” – napisała i dodała – „Kluczowa jest dostawa pokarmów optymalnych dla funkcji układu nerwowego”
Co jeść, by utrzymać zdrowie i organizm w dobrej kondycji, kiedy stres bierze nad nami górę? Ekspertka wymieniła:
- Pokarmy bogate w tryptofan: orzechy, ser nasiona (produkcja serotoniny);
- Witamina C: kluczowa w przewlekłym stresie (rokitnik, dzika róża, natka pietruszki, kiszonki, papryka);
- Magnez: kakao, gorzka czekolada, strączki, pestki dyni, orzechy, pełne ziarno;
- Paliwo przeciwzapalne (zdrowe tłuszcze: orzechy, oliwa, omega-3);
- Różnorodne pokarmy zasilające mikrobiotę, niskie ładunki glikemiczne, sezonowe i lokalne produkty.
Zofia Winczewska
Zofia Winczewska jest farmaceutką, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich, jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 20 tys. osób.
Rozwiń„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.
Zobacz także
„Bad body image day” zdarza się każdej z nas! „To taki dzień, w którym nasze ciało zwyczajnie się nam nie podoba. Może mieć różne przyczyny” – pisze Aleksandra Dejewska
„Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść” – Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?