Przejdź do treści

Salmonella w popularnej przyprawie. GIS wycofuje ze sklepów partię słodkiej papryki

słodka papryka mielona
GIS wycofuje ze sklepów partię słodkiej papryki / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży partię słodkiej papryki mielonej. Powodem decyzji jest obecność w produkcie pałeczek Salmonelli.

Wycofanie produktu „Papryka słodka mielona”

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii popularnej przyprawy ze względu na wykrycie w niej pałeczek Salmonelli.

Wycofany został produkt produkt „Papryka słodka mielona”  pochodzący z Hiszpanii, 20 g, o numerze partii 10 2021/1143. Producentem jest firma CARUM z Cykarzewa Północnego.

Inspektorat zakomunikował, że w „wyniku przeprowadzonej kontroli urzędowej w zakładzie produkcyjnym CARUM Sp. J. i pobrania próbek do badań laboratoryjnych stwierdzono obecność Salmonella z grupy BO w dwóch z pięciu badanych próbek papryki słodkiej mielonej w opakowaniach 20 g oraz w jednej z pięciu badanych próbek papryki słodkiej w opakowaniach 25 kg, z której wyprodukowano ww. paprykę słodką mieloną”.

Wadliwy produkt nie nadaje się do spożycia.  Konsumenci powinni sprawdzić, czy posiadają wycofaną partię – jeśli tak, przyprawę należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym została zakupiona. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

„Papryka słodka może być dodawana do produktów spożywczych spożywanych bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka zanieczyszczonej żywności wywołać zatrucie pokarmowe” – przestrzega GIS.

Choroby układu pokarmowego - najczęstsze dolegliwości bakteryjne i wirusowe

Zatrucie pokarmowe wywołane przez Salmonellę

Bakterie z grupy Salmonella wywołują salmonellozę, chorobę zakaźną, która większości przypadków powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, o charakterze zbliżonym do zatrucia pokarmowego. Na zakażenie narażeni jesteśmy szczególnie w ciepłych miesiącach, jedząc surowe potrawy lub nie przykładając należytej uwagi do higieny i obróbki żywności pochodzenia zwierzęcego.

Salmonelloza może być groźna, a nawet śmiertelna, więc warto wiedzieć, jak uchronić się przed potencjalnym kontaktem z bakterią.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: