Przejdź do treści

Reklamy śmieciowego jedzenia dopiero po 21. „Otyłość naraża dzieci na problemy zdrowotne trwające całe życie”

Produkty fast food/ Tekst o wprowadzeniu zakazy reklamowania niezdrowej żywności w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzony zakaz reklamowania produktów typu fast food w telewizji w godzinach dziennych/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Wielkiej Brytanii wejdą w życie nowe przepisy zakazujące emisji reklam produktów wysokotłuszczowych, wysokocukrowych i wysokosolnych w telewizji przed godziną 21. Krok ten ma na celu zmniejszenie liczby przypadków otyłości u dzieci oraz promowanie zdrowszych nawyków żywieniowych wśród młodych Brytyjczyków. „Otyłość pozbawia nasze dzieci najlepszego możliwego startu w życiu” – argumentował brytyjski minister zdrowia Wes Streeting.

Zakazują reklam niezdrowego jedzenia

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o ograniczeniu reklamowania niezdrowej żywności w telewizji oraz internecie, by przeciwdziałać rosnącej epidemii otyłości dziecięcej. Reklamy produktów takich jak fast food, słodkie napoje, ciastka czy chipsy nie będą mogły być emitowane w godzinach największej oglądalności dzieci, czyli od godz. 5:30 do 21.

„Ten rząd podejmuje teraz działania mające na celu położenie kresu kierowaniu reklam śmieciowego jedzenia do dzieci, zarówno w telewizji, jak i w internecie” – mówił brytyjski minister zdrowia Wes Streeting w trakcie przedstawiania nowych regulacji.

Zakaz dotyczy także płatnych reklam w internecie, choć firmy wciąż mogą promować swoje produkty na własnych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Restrykcje obejmują jednak wyłącznie określone kategorie produktów. Na liście zakazanych znalazły się fast foody, napoje gazowane, gotowe dania, ciastka, batony zbożowe, słodzone jogurty, a nawet niektóre rodzaje płatków śniadaniowych i owsianki, granole, muffiny czy pakowane rogaliki.

Oznacza to, że restauracje typu fast food wciąż mogą być reklamowane, pod warunkiem, że nie będą promować produktów takich jak frytki, hamburgery, słodzone napoje czy nuggetsy.

„Bardzo popieramy wprowadzenie ograniczeń zgodnie z planem, ale w przyszłości chcielibyśmy zobaczyć, gdzie da się wyeliminować luki prawne” – mówiła o rozszerzeniu zakazu Katharine Jenner, dyrektorka Obesity Health Alliance, organizacji zrzeszającej aktywistów prozdrowotnych.

Zakupy

„Otyłość pozbawia nasze dzieci najlepszego możliwego startu w życiu”

Nowe przepisy wejdą w życie w październiku 2025 roku. Ich celem jest poprawa zdrowia i kondycji młodego pokolenia.

„Otyłość pozbawia nasze dzieci najlepszego możliwego startu w życiu, naraża je na problemy zdrowotne trwające całe życie i kosztuje NHS miliardy” – dodał Streeting.

Zgodnie z szacunkami National Health Service, nowy zakaz może zapobiec ponad 20 tysiącom przypadków otyłości dziecięcej w ciągu kilku najbliższych lat. Ma także zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii przez dzieci o 7,2 miliarda rocznie.

Według statystyk obecnie jedno na troje dzieci w Wielkiej Brytanii kończy szkołę podstawową z nadwagą lub otyłością. Problem ten jest nie tylko zagrożeniem dla zdrowia fizycznego, ale także obciąża brytyjski system opieki zdrowotnej. Jak wymieniono, koszty leczenia chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy nowotwory, wynoszą służbę zdrowia około 11 miliardów funtów rocznie.

„Otyłość dziecięca jest jednym z największych wyzwań zdrowia publicznego, z jakimi się mierzymy. Jednak wszelkie wysiłki mające na celu zwalczanie przyczyn otyłości muszą być częścią całościowego podejścia systemowego” – mówił David Fothergill, przewodniczący Local Government Association’s Community Wellbeing Board.

 

Źródła: BBC, gov.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?