Przejdź do treści

Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe

Propolis hamuje namnażanie się komórek groźnego guza mózgu
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Propolis sposobem na raka? Przeprowadzono badania, które pokazały, że propolis (kit pszczeli) hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek groźnego guza mózgu – glejaka wielopostaciowego – mówi prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Propolis w badaniach

Propolis (kit pszczeli) jest lepką substancją, która powstaje z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pąków i młodych pędów różnych drzew oraz roślin. Służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający oraz dezynfekujący, ponieważ ma silne działanie bakteriobójcze. Przeprowadzone badania wskazują na możliwość wykorzystania badanych produktów pszczelich, a szczególnie propolisu, w postępowaniu terapeutycznym i dietetycznym u chorych z glejakiem mózgu najwyższego IV stopnia. Glejaki są nowotworami powstałymi z komórek glejowych mózgu i rdzenia. Nie są to częste nowotwory, jednak wśród nowotworów występujących wewnątrz czaszki stanowią aż 70 procent. Atakują częściej dzieci niż osoby dorosłe. Złośliwy glejak mózgu może być bardzo niebezpieczny. Osoby, u których zdiagnozowano ten nowotwór, przeżywają zwykle kilkanaście miesięcy mimo zastosowania najlepszego leczenia, zgodnego z aktualną wiedzą.

Kobieta w chustce na głowie rozsuwa zasłony.

Propolis kontra nowotwór

Naukowcy z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ocenili wpływ naturalnych produktów pszczelich – miodów, pierzgi, mleczka pszczelego oraz propolisu – na linie komórkowe glejaka wielopostaciowego IV stopnia. Badania wskazują, że propolis hamuje namnażanie się komórek groźnego guza mózgu.

– Oczywiście takie badania nie wystarczą, abyśmy mogli uznać, że te produkty będą mieć działanie przeciwnowotworowe w organizmie człowieka – powiedziała PAP prof. Borawska. Dodała, że jej zespół otrzymał zgodę Komisji Etycznej, aby zbierać dane od chorych na glejaka na temat efektów stosowania suplementu „PPE 1400”, który jest mieszaniną ekstraktu z propolisu i miodu pszczelego. – Nasze badania wskazują, że wystarczy zanieczyszczenie produktów pszczelich nadmiarem kadmu czy ołowiu, aby znieść ich efekt przeciwnowotworowy – dodała.

Małgorzata Ciszewska-Korona

W badaniu przeanalizowano produkty pszczele. Określono, że mają najwyższą aktywność cytotoksyczną, mającą zdolność niszczenia komórek i hamującą syntezę DNA w komórkach glejaka wielopostaciowego. Do tych produktów pszczelich zaliczono: ekstrakt etanolowy z propolisu i naturalne miody pszczele, szczególnie gryczany i wielokwiatowy ciemny.

Literatura specjalistyczna potwierdza szereg właściwości leczniczych naturalnych produktów pszczelich,  m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, immunostymulujące, a także wspomaga leczenie chorób układu krążenia i układu oddechowego. Warto jednak pamiętać, że stosowanie propolisów jest metodą uzupełniająca, a nie sposobem leczenia nowotworów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Rak

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?