Przejdź do treści

Poranna kawa przyspiesza wypróżnienie? Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zjawisku

Czy kawa przyspiesza wypróżnianie? / unsplash
Czy kawa przyspiesza wypróżnianie? / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po wypiciu porannej kawy swoje kroki kierujesz do toalety? Nie jesteś odosobnionym przypadkiem! I chociaż kawa to najprawdopodobniej najpopularniejszy napój na świecie, do tej pory nie było wielu badań odpowiadających na pytanie, dlaczego ułatwia wypróżnienie. Naukowcy z Harvard Medical School z USA postanowili to zmienić.

Procesy zachodzące w okrężnicy

By zrozumieć, dlaczego kawa przyspiesza wypróżnienie, musimy wrócić na lekcję biologii. Pokarm, po przejściu przez jelito cienkie, przechodzi do jelita grubego, a stamtąd trafia do okrężnicy. To końcowa część układu pokarmowego, mająca ponad 1,5 metra długości. To właśnie w tym miejscu dochodzi do wydalenia z organizmu niestrawionych resztek pokarmu. Tam też następuje wchłanianie substancji odżywczych składników mineralnych.

W okrężnicy dochodzi do trzech rodzajów skurczów, które współpracując ze sobą, tworzą kał. Na występowanie, czas i częstotliwość tych skurczów mają wpływ czynniki mięśniowe, nerwowe oraz chemiczne. Kolejnym krokiem jest już tylko odbytnica, gdzie ma miejsce wydalanie kału.

Kawa a skurcze w okrężnicy

Dostępne badania wskazują, że kawa może stymulować aktywność motoryczną w okrężnicy już w ciągu kilku minut od jej spożycia. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy zaprosili do badania 12 zdrowych osób. Badani zgodzili się na umieszczenie sond czujnikowych w ich okrężnicach, a następnie pili losowo podawane: ciepłą kawę, kawę bezkofeinową oraz wodę. Spożywali też posiłek.

Wnioski? Oba rodzaje kawy i jedzenie powodowały większe skurcze okrężnicy. Kawa zawierająca kofeinę była o 60 proc. bardziej skuteczna niż woda w stymulowaniu skurczów okrężnicy i o 23 proc. bardziej skuteczna niż kawa bezkofeinowa. 

O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy

Niesłodzona czarna kawa

Inne badanie wskazało, że już po 4 minutach od wypicia niesłodzonej kawy aktywność okrężnicy była większa, co powodowało chęć wypróżnienia. Efekt utrzymywał się co najmniej przez 30 minut.

Jak wyjaśnia dr Kyle Staller z Harvard Medical School z USA, wyniki te prawdopodobnie oznaczają, że kawa nie ma bezpośredniego kontaktu z wyściółką okrężnicy, ale raczej wpływa na nią poprzez „mechanizm żołądkowo-okrężniczy”. I dodaje: „Skurcze okrężnicy przesuwają stolec w kierunku odbytnicy i voila – czujesz, że musisz iść do toalety”.

Dodatkowo podczas palenia kawy powstają melanoidyny zawierające błonnik pokarmowy. Wspomagają one trawienie i zapobiegają zaparciom. Jak wyjaśniają eksperci, kawa stymuluje również uwalnianie gastryny – hormonu, który umożliwia produkcję kwasu żołądkowego. On także pomaga trawić pokarm i może pobudzać aktywność okrężnicy.

A co z kawą z mlekiem? Aby dowiedzieć się, co sprawia, że ​​idziesz do łazienki (kawa czy mleko), jest picie kawy bez mleka i śledzenie objawów przez kilka dni. Jeżeli szybsze niż zwykle wypróżnienie nie następuje po wypiciu zwykłej czarnej kawy, winowajcą może być np. nietolerancja laktozy.

Na koniec ważna informacja. Jeżeli cierpisz na zaparcia, picie kawy tylko po to, by przyspieszyć wypróżnienie, jest nierozsądne. Lepszą opcją będzie przyjrzenie się swojej diecie. Może jest w niej za mało błonnika pokarmowego i wody?

 

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/04/04/health/why-does-coffee-make-you-poop-wellness/index.html

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.