Przejdź do treści

Podajesz dziecku rosół na rozwolnienie? Uważaj! Sprawdź, co pisze lek. med. Róża Hajkuś

Kobieta z dzieckiem siedzą przy stole w kuchni. Mama pije kawę a dziecko je z dwóch salaterek śniadanie
Rosół na biegunkę u dziecka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból brzucha, osłabienie, często współistniejące wymioty. Biegunka nie jest przyjemną dolegliwością, szczególnie dla dziecka. Może pojawić się z wielu przyczyn i przechodzi po kilku dniach. Leczona w warunkach domowych, najczęściej nie wymaga specjalistycznego leczenia.  Każdy z nas ma własną metodę na rozprawienie się z nią. Jedną z nich jest rosół. Czy to jednak dobry wybór? Ostrzega w mediach społecznościowych lekarka Róża Hajkuś.

Ból brzucha i biegunka u dziecka wymagają szczególnej uwagi, by nie doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Metodą naszych babć na złagodzenie objawów jest podawanie w tych dniach magicznej mikstury na wszelkie dolegliwości – rosołu. Niestety, w przypadku rozwolnienia nie jest to dobry pomysł, o czym pisze na swoim profilu na Instagramie Róża Hajkuś. Lekarka jest w trakcie specjalizacji z pediatrii oraz prowadzi bloga „Lekarz dla dzieci”. Na swoim blogu i w mediach społecznościowych dzieli się wiedzą medyczną. „Dobra, wyjaśnijmy sobie szybko sprawę rosołu. I to jest właśnie ten moment, kiedy się cieszę, że wszystkie polskie babcie nie mają instragrama” – zaczyna swój wpis Hajkuś.

Biegunka u dziecka – czy rosół pomoże?

Biegunka u małych dzieci jest reakcją obronną organizmu na drobnoustroje lub substancję toksyczną. Odpowiedzią podrażnionych jelit jest przyspieszenie perystaltyki i przesuwania się strawionego pokarmu, co skutkuje częstszym oddawaniem stolców. Biegunkę u dziecka leczy się najczęściej w warunkach domowych, opierając się głównie na nawadnianiu, uzupełnianiu elektrolitów oraz stosowaniu specjalnej diety. Czy rosół w tym wypadku jest odpowiedni?

Rosół w czasie biegunki u dzieci się nie nadaje do nawadniania dlatego, że ma za dużą osmolarność (szacunkowo 2 razy większą, niż zalecana), za dużo sodu (ok. 4 razy więcej, niż wartość zalecana). Czyli nie tylko słaba szansa nawodnienia, ale nawet szansa na wzmożenie biegunki. Bo skoro w jelitach będzie płyn o wyższej osmolarności niż otoczenie (czyli rosół), będzie „ściągał” wodę w miejsce, gdzie się znajduje, czyli do jelit. Więcej wody w jelitach = biegunka bardziej – ostrzega Hajkuś.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Biegunka u dzieci – co podawać?

Lekarka zaznacza, że inne zupy można podawać w trakcie rozwolnienia, jednak nie mogą zawierać dużo soli. Co można jeszcze podać dziecku? Lekkostrawne posiłki oparte na gotowanej marchewce, ryżu czy pieczonym jabłku. Wraz z ustępowaniem objawów można włączyć do diety gotowane warzywa, chude mięso i kasze. Ważne, by nie zapominać o nawadnianiu. Dziecko powinno pić dużo niegazowanej, niesłodzonej wody, elektrolitów lub ziół. Pamiętajmy, by podawać je co kilka minut małymi łykami. Pomoże to powstrzymać często współistniejące wymioty.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.