Przejdź do treści

Olejek goździkowy – na ból zęba, włosy, twarz. Jakie ma właściwości?

Olejek goździkowy - właściwości i zastosowanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek goździkowy to ekstrakt, który stosowany jest od wielu stuleci. Ceniony był m.in. w medycynie chińskiej. Tak jak i wieki temu, można go dziś wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Łagodzi ból zęba, korzystnie działa na włosy, jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Sprawdź! 

Czym jest olejek goździkowy? 

Olejek goździkowy to wyciąg pozyskiwany z suszonych pąków kwiatów goździkowca korzennego. Co prawda, zamiast nich wykorzystuje się czasem szypułki i liście, ale wówczas ekstrakt ma gorszą jakość. Można go aplikować zarówno na zewnątrz (np. w postaci kremów) jak i do wewnątrz (poprzez jego picie), należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać dopuszczalnych dawek. 

Olejek goździkowy – właściwości 

Oto najważniejsze właściwości olejku goździkowego. 

Olejek goździkowy na ból zęba 

Ze względu na właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne, olejek goździkowy znakomicie sprawdza się na ból zęba. Z jego pomocą można też łatwo odkazić jamę ustną. 

Kobieta - ból zeba

Olejek goździkowy na włosy 

Czy stosowałaś już olejek goździkowy na włosy? Jeśli nie, zdecydowanie warto go wypróbować, zwłaszcza jeśli zmagasz się z łupieżem. Olejek z goździków wykazuje się bowiem działaniem przeciwdrobnoustrojowym oraz przeciwgrzybiczym. Do tego wzmacnia on włosy i stymuluje wzrost naszych kosmyków. Nie można zapomnieć o tym, że niektóre panie stosują olejek goździkowy na siwe włosy, aby walczyć z pierwszymi oznakami starzenia. 

Olejek goździkowy na twarz 

Z powodzeniem można stosować również olejek goździkowy na twarz. Skutecznie zmniejsza on świąd i sprawia, że rany szybciej się goją. Warto wykorzystywać jego potencjał także w przypadku trądziku – zabija on bakterię, które odpowiedzialne są za wywoływanie tej choroby. Zapobiega on też pojawianiu się nowych wyprysków. Ze względu na sporą zawartość antyoksydantów, pomaga walczyć ze starzeniem się skóry. 

Olejek goździkowy na pasożyty 

Olejek goździkowy świetnie działa również na pasożyty. Jest to możliwe dzięki eugenolowi, który wraz z kariofilenem skutecznie je zabija. 

Olejek goździkowy a inhalacje 

Jeśli cierpisz na grypę, zapalenie płuc lub zwykłe przeziębienie, warto wykorzystać olejek goździkowy podczas inhalacji. Dzięki temu choroba szybciej minie. 

Olejek goździkowy na kleszcze 

Olejek goździkowy ma zapach, który odstrasza kleszcze. Dlatego często stosuje się w preparatach przeciwko owym pajęczakom. 

Dziewczyna biega w lesie

Olejek goździkowy spożywczy 

Nie każdy wie, że olejek z goździków można wykorzystywać również w kuchni. Stanowi on świetny zamiennik dla goździków suszonych – jego smak jest głębszy oraz bardziej wyrazisty. Co więcej, jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem można go stosować zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Warto dodać, że dzięki niemu wątroba i jelita lepiej funkcjonują. 

Olejek goździkowy na grzybicę i suche pięty 

Olejek goździkowy przydaje się również w walce z grzybicą – zwłaszcza jeśli chodzi o grzyby z rodziny Candida. Chroni on przed zarażeniem się tą chorobą. Dodajmy, że doskonale sprawdza się także przy suchych piętach. 

O czym może świadczyć ból ucha?

Olejek z goździków a bóle ucha 

Olejek z goździków sprawdzi się także w przypadku bólów ucha. Wystarczy w przypadku takiej przypadłości stosować go w postaci gorącego kompresu. 

Inne właściwości oleju goździkowego 

Olej goździkowy pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Polecany jest także w okresach egzaminów, ponieważ pobudza i rozjaśnia umysł. Występuje w nim spora ilość wspomnianego już eugenolu, który działa antyseptycznie, znieczulająco oraz odkażająco. Olejek okazuje się również pomocny przy biegunkach, wzdęciach oraz wymiotach. Wspomaga leczenie artretyzmu i reumatyzmu. 

Jak stosować olejek goździkowy? 

Zacznijmy od tego, jak stosować olejek goździkowy na ból zęba. Wystarczy go zaaplikować na wacik, a następnie przyłożyć do miejsca, które boli. 

Pragniesz zastosować olejek goździkowy na łupież? W takim razie dodaj 10 jego kropli do szamponu, a następnie wmasuj całość w skórę głowy. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy zyskały blask i szybciej rosły, wymieszaj lekko podgrzany olejek goździkowy z olejem nośnikowym i zaaplikuj całość na kosmyki. Zmyj całość po 2-3 godzinach. 

Jeśli chcesz zastosować olejek goździkowy na twarz, wymieszaj, kilka jego kropli z olejem nośnikowym i aplikuj go w sposób punktowy. Możesz też dodać taki olejek do ulubionego kremu, a następnie całość nakładać na twarz. 

Czasem stosuje się olejek goździkowy do picia. Warto to robić 3 lub 4 razy dziennie, w ilości 1-3 kropli. Taką kurację należy stosować najdłużej przez tydzień. 

Jak już powiedzieliśmy, olejek z goździków przydaje się również podczas inhalacji. Wystarczy do miski z wrzątkiem dodać 5-6 kropli.

"Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego

Jak zrobić olejek goździkowy? 

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić olejek goździkowy, przygotuj: 

  • goździki, 
  • alkohol przemysłowy, 
  • wysterylizowaną butelkę z zakrętką, 
  • moździerz, 
  • gazę. 

Sposób przygotowania: 

  1. Rozdrobnij goździki w moździerzu. 
  2. Wsyp je do butelki tak, aby wypełnić ją do połowy. 
  3. Zawartość butelki zalej alkoholem, ale tak, aby zostawić trochę miejsca. 
  4. Odstaw całość w suche, ciemne i chłodne miejsce. 
  5. Odczekaj miesiąc. Każdego dnia w międzyczasie potrząsaj butelką. 
  6. Po miesiącu przecedź całą mieszankę przez gazę. 

Olejek goździkowy – cena 

Cena olejku goździkowego wynosi zwykle około 10-15 zł za 10 ml. Zdarza się jednak, że niektóre tego typu produkty można kupić za 40 zł (za 5 ml). Tyle kosztują często olejki pochodzące z certyfikowanych upraw. Cena zależy jednak także od popularności danego sklepu. 

Gdzie można kupić olejek goździkowy? 

Zastanawiasz się, gdzie można kupić olejek goździkowy? Jeśli nie zamierzasz przygotowywać go samodzielnie, istnieje oczywiście możliwość zakupu gotowego produktu. Dostępny jest on w wielu aptekach oraz drogeriach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. 

Bibliografia: 

  1. Cortés-Rojas D. F., Fernandes de Souza C. R., Pereira Oliveira W., Clove (Syzygium aromaticum): a precious spice, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 2014 Feb; 4(2): 90–96. 
  2. Haro-González J. N., Castillo-Herrera G. A., Martínez-Velázquez M, Espinosa-Andrews H., Clove Essential Oil (Syzygium aromaticum L. Myrtaceae): Extraction, Chemical Composition, Food Applications, and Essential Bioactivity for Human Health, Molecules, 2021 Nov; 26 (21): 6387. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551727/ [dostęp: 18.07.23] 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?