Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki
Niemowlęta karmione butelkami połykają dziennie miliony cząstek mikroplastiku. Są one uwalniane podczas sterylizacji pojemników w wysokich temperaturach. Według naukowców zagrożenie związane z piciem z butelek jest znacznie wyższe niż do tej pory sądzono.
Miliony cząstek mikroplastiku
Naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badań na łamach magazynu „Nature Food”, przetestowali uwalnianie mikroplastiku w 10 rodzajach butelek do karmienia niemowląt. Większość z nich zakupiono w sklepach internetowych. Zgodnie z zaleceniami WHO, najpierw sterylizowano butelki w 95 stopniach Celsjusza, a następnie przygotowywano posiłek dla dziecka poprzez zmieszanie gorącej wody z mlekiem modyfikowanym.
Badanie wykazało, że uwalnianie mikroplastiku wahało się od 1,3 do 16,2 milionów cząstek na litr płynu.
W ten sposób oszacowano, że przeciętne dziecko narażone jest na przyjmowanie 1,6 miliona mikroplastików dziennie w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia.
Butelki polipropylenowe
Jak wskazują statystyki, testowane butelki polipropylenowe stanowią 82 proc. światowego rynku. Polipropylen, obok polietylenu, jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych.
„Byliśmy absolutnie zaskoczeni liczbą cząstek mikroplastiku wytwarzanych przez butelki dla niemowląt. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia oszacowało, że dorośli konsumują od 300 do 600 mikroplastików dziennie – nasze średnie wartości były rzędu miliona lub milionów” – mówił w rozmowie z „The Guardian” prof. John Boland z Trinity College w Dublinie, jeden z autorów publikacji.
Prof. Boland dodał, że chociaż wiele cząstek zostaje wydalonych z organizmu, potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, ile z nich może zostać wchłoniętych do krwiobiegu i przedostać się do różnych części ciała.
Naukowcy wyjaśniają też, że przedstawione poziomy narażenia niemowląt były szacunkami, a nie pomiarami. W związku z tym rodzice nie powinni czuć się winni z powodu korzystania z plastikowych butelek.
Zobacz także
„Karton po soku to plastik czy papier?” Nowa aplikacja Pan Śmieciarz pomoże w segregacji odpadów. Przetestowaliśmy!
„Najlepiej spożyć przed” czy „Należy spożyć do”? Tylko co trzecia osoba widzi tę różnicę
„Pieluchy wielorazowe są postrzegane dziś jako coś obrzydliwego”. O tym, czym różni się nowoczesne wielopielo od tego, które znały nasze babcie, mówi Helena Łysik, czyli Wielomatka
Polecamy
Zbadali jedzenie dla dzieci. Alarmujące wnioski: 2/3 produktów jest niezdrowych
Kourtney Kardashian skrytykowana za zdjęcie z laktatorem. „Takie jest życie” – napisała
Lara Gessler z intymnym wyznaniem do fanów: „Dziś zakończyłam jedną z moich najpiękniejszych podróży”
Metoda BLW – co kryje się pod tym enigmatycznym skrótem?
się ten artykuł?