Przejdź do treści

„Można wręcz umrzeć ze śmiechu, zupełnie tak jak umierają osoby chore”. Janina Bąk o koszulkach z „zabawnym” rysunkiem o anoreksji

"Można wręcz umrzeć ze śmiechu, zupełnie tak jak umierają osoby chore". Janina Bąk o koszulkach z "zabawnym" rysunkiem o anoreksji
"Można wręcz umrzeć ze śmiechu, zupełnie tak jak umierają osoby chore". Janina Bąk o koszulkach z "zabawnym" rysunkiem o anoreksji / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anoreksja ma najwyższy wskaźnik umieralności ze wszystkich chorób psychicznych – przypomina Janina Bąk. Wydawałoby się, że żarty z tej choroby nie są na miejscu, nie dla wszystkich jednak jest to oczywiste. W jednym ze znanych supermarketów można kupić koszulkę z Reksiem i… Anoreksiem. Autorka bloga Janina Daily komentuje.

„Anoreksio”?

Dwa pieski – Reksio i… Anoreksio, który jest widocznie chudszy od swojego towarzysza na zdjęciu. Koszulki  z taką grafiką autorstwa Henryka Sawki można kupić w jednej z sieci supermarketów. Jeśli miał być to żart, to trzeba przyznać, że jest wyjątkowo nieśmieszny.

O koszulkach napisała w InstaStory Janina Bąk. Autorka bloga Janina Daily, która sama zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową i osobowością borderline, nie ma wątpliwości, że żarty z zaburzeń psychicznych są kompletnie nie na miejscu i mogą wyrządzić wielką krzywdę osobom chorym. S

„Straszne śmieszne te koszulki, które u siebie sprzedajecie (…). Można wręcz umrzeć ze śmiechu, zupełnie tak jak umierają – na skutek powikłań zdrowotnych lub samobójstw – osoby chorujące na tę dramatyczną chorobę” – zaznacza Bąk.

I przypomina, że zaburzenia odżywiana dotyczą co najmniej 9 proc. światowej populacji, a analiza 50 lat badań wykazała, że jadłowstręt psychiczny ma najwyższy wskaźnik umieralności ze wszystkich chorób psychicznych.

Zosia Lenczewska-Samotyj

Anoreksja to nie żarty

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) jest zaburzeniem odżywiania należącym do grupy zaburzeń psychicznych. Anoreksję można podejrzewać, gdy osoba odczuwa silny lęk przed przybraniem na wadze, nieprawidłowo ocenia wygląd swojej sylwetki i wymiary ciała, nie przejmuje się skutkami gwałtownego spadku wagi, jada w samotności, kłamie na temat liczby i wielkości spożytych posiłków, uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, często mówi o jedzeniu, kaloriach, zawartości tłuszczu w pożywieniu, a jej BMI wynosi mniej niż 17,5.

Model psychospołeczny każdej chorującej na anoreksję osoby różni się. Nie da się więc podać jednej konkretnej przyczyny jadłowstrętu psychicznego. Początkowo anoreksję wiązano wyłącznie z dziewczynami i światem modelingu. Mimo iż anoreksja częściej jest rozpoznawana u kobiet, stanowi poważny problem również u mężczyzn czy młodych chłopców w okresie dojrzewania. Aby pomóc osobie z jadłowstrętem psychicznym, konieczne jest wdrożenie wielospecjalistycznego leczenia.

Janina Daily

Janina Bąk, czyli Janina Daily, jest autorką bestsellerowej książki o intrygującym tytule „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”. Ale nie tylko! Jej działalność jest znacznie szersza.

Wystarczy wejść na stronę internetową Janiny, by przeczytać, że jest „komendantem komedii oraz pangą biznesu”. Janina w odsłonie pangi biznesu jest autorką szkoleń i wykładów, teraz głównie dla firm, a kilka lat temu nauczała studentów na Trinity College w Dublinie, za którymi dziś bardzo tęskni. A dlaczego komendat komedii? Bo Janina pisze o często znienawidzonej przez wielu statystyce w sposób nie tylko merytoryczny, ale i dowcipny, przystępny. Niedawno przyznała publicznie, że cierpi na chorobą afektywną dwubiegunową i borderline, by uświadomić jak najwięcej osób, że z zaburzeniami psychicznymi można żyć i nie należy się ich wstydzić.

Janina Bąk ma ponad 114 tys. fanów na Facebooku i ponad 90 tys. obserwujących na Instagramie. Z raczkującego jeszcze kilka lat temu bloga stworzyła liczną i życzliwą sobie społeczność.

źródło: Instagram kisielle/janinadaily

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: