Przejdź do treści

Listeria monocytogenes w rybie z Carrefoura. Sklep wycofuje produkt, a producent szuka źródła zakażenia

Listeria monocytogenes w rybie z Carrefoura. Sklep wycofuje produkt, a producent szuka źródła zakażenia / istock
Listeria monocytogenes w rybie z Carrefoura. Sklep wycofuje produkt, a producent szuka źródła zakażenia / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W partii wędzonego na zimno łososia została wykryta zbyt duża liczba bakterii Listeria monocytogenes” – ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna.  Spożycie ryby z jednej z partii może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Sieć sklepów wycofuje produkt. Sprawdź, czy go nie kupiłaś!

Listeria monocytogenes w łososiu wędzonym na zimno

„Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii Listeria monocytogenes w określonej poniżej partii produktu Łosoś Atlantycki wędzony na zimno.

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą” – czytamy w komunikacie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który opublikowano 11 października br.

Mowa o produkcie „Classic ŁOSOŚ ALTANTYCKI wędzony na zimno 250g” o numerze partii: L39321 i dacie minimalnej trwałości: 22.10.2022, który został wyprodukowany dla Carrefour Polska Sp. z o.o., ul. Targowa 72, 03-734 Warszawa przez Suempol Sp. z o.o., ul. Białostocka 69A, 17-100 Bielsk Podlaski.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował także, że nie należy spożywać partii objętej komunikatem. „W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem” – przestrzega GIS.

Listeria monocytogenes w jednej partii produktu pn. Łosoś Atlantycki wędzony na zimno / screen gov.pl

listerioza - skupisko bakterii

Działania GIS

Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, Carrefour Polska wstrzymał sprzedaż kwestionowanego produktu we wszystkich sklepach i magazynach. Sieć sklepów podjęła także decyzję o umieszczeniu na terenie sklepów informacji o wycofywaniu produktu.

Producent Suempol Sp. z o.o. ściśle współpracuje z Inspekcją Weterynaryjną w zakresie ustalenia źródła zanieczyszczenia oraz wycofania produktu z rynku. Jak czytamy w komunikacie, nastąpi weryfikacja procesu produkcji i zostaną podjęte stosowne środki.

Listerioza – co warto o niej wiedzieć?

Bakteria Listeria monocytogenes może wywołać listeriozę. To choroba zakaźna, którą można się zarazić przez spożycie zakażonego pokarmu – najczęściej niepasteryzowanych produktów mlecznych – w szczególności serów pleśniowych, camembert, żółtych tartych oraz brie, niedokładnie umytych owoców i warzyw, surowego mięsa, owoców morza, ryb.

Listerioza u dorosłych rozwija się częściej u osób starszych, z upośledzoną odpornością, w przebiegu chorób nowotworowych, w trakcie leczenia immunosupresyjnego, m.in. po przeszczepach, a także u kobiet ciężarnych.

Listeriozą może zarazić się rozwijający się płód. Listerioza noworodków dzieli się na postać wczesną i późną. Zakażenie może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu.

Objawy listeriozy

Objawy listeriozy zwykle pojawiają się kilka dni po spożyciu skażonego pokarmu. Czas ten może się jednak wydłużyć nawet do dwóch miesięcy. Listerioza zwykle objawia się gorączką, dreszczami i bólami mięśniowymi, które często poprzedzone są biegunką, wymiotami lub innymi schorzeniami ze strony układu pokarmowego trwającymi do trzech dni. Choroba może również przebiegać bezobjawowo.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?