Przejdź do treści

Kwas dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy (DHA i EPA)

Kwas dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy (DHA i EPA)
Kwas dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy (DHA i EPA)
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znajdziesz w: tłustych rybach morskich takich jak śledź, łosoś, makrela, sardynki i sardele (anchois), ale też nieco mniej tłustych, jak tuńczyk.

Zapotrzebowanie dobowe: 1250 mg DHA i EPA (EPA jest przekształcany w organizmie do DHA) lub 1–2,5 g DHA i 220 mg EPA; zwykle to 2–3 porcje tłustych ryb tygodniowo; w przypadku suplementów: 3–4 g standaryzowanego oleju rybiego.

Rola: budowa błon komórkowych i struktur tkanki nerwowej, m.in. mózgu i oczu; ochrona układu krążenia przez regulację gospodarki lipidowej (redukcja poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów, podwyższenie stężenia korzystnego cholesterolu HDL), rozrzedzanie krwi i przeciwdziałanie zakrzepom, obniżanie wysokiego ciśnienia krwi; prawidłowy rozwój mózgu i oczu dziecka; zachowanie płodności; działanie antynowotworowe.

Zwiększone zapotrzebowanie: nieprawidłowy lipidogram krwi, m.in. podwyższone stężenie trójglicerydów; nadciśnienie; wysokie spożycie prozapalnych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 – linolowego i arachidonowego – ze źródeł takich jak olej słonecznikowy i nasiona słonecznika, olej kukurydziany, arachidowy, krokoszowy. Zastosowanie przy chorobach układu krążenia, nerek i jelit, przy depresji i zaburzeniach pracy mózgu takich jak ADHD oraz neurologicznych; reumatoidalnym zapaleniu stawów; chorobach skóry na tle alergicznym.

Objawy niedoboru: suchość skóry; choroby oczu; chroniczne zmęczenie; problemy z pamięcią; choroby serca, zaburzenia krążenia i nastroju, depresja.

Skutki nadmiaru: zaburzenia żołądkowe, luźne stolce; rozrzedzenie krwi i ryzyko krwotoku, zwłaszcza przy przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych i aspiryny; interakcje również z innymi lekami, m.in. stosowanymi w cukrzycy; EPA jest niewskazany dla niemowląt.

Źródła: tłuste ryby morskie takie jak śledź, łosoś, makrela, sardynki i sardele (anchois), ale też nieco mniej tłuste, jak tuńczyk, halibut i pstrąg tęczowy; algi, np. Schizochytrium; kryl; olej z małża zielonego.

Działanie tlenu, światła i wysokiej temperatury powoduje rozkład omega-3.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?