Przejdź do treści

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Kawa a wpływ na jakość plemników. Kofeina a płodność samców.
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kawa – jak się okazuje ma spory wpływ na jakość plemników. Amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia opublikowali badania, które pokazują, że mężczyźni, którzy piją dwie filiżanki kawy dziennie mogą podwoić swoją szansę na zostanie ojcami. Kofeina może zwiększyć płodność samców, ponieważ wpływa na dwie substancje chemiczne, jakimi są: trójfosforan adenozyny i trifosforan guanozyny- komentuje profesor Sheena Lewis.

 

 

Wpływ kofeiny na płodność

Jak podaje HuffPost.co, naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia przeanalizowali dane od 500 par starających się o dziecko, w celu zbadania potencjalnego wpływu kofeiny na płodność. Najnowsze badania pokazują, że optymalna ilość kawy, jaką powinni pić mężczyźni każdego dnia to dwie filiżanki.

– Byliśmy nieco zaskoczeni wynikami, chociaż badania dotyczące spożywania kofeiny przez mężczyznę i jej wpływu na płodność są dość mieszane. Wyniki podkreślają znaczenie czynników związanych ze stylem życia zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej podczas wrażliwych okresów płodności. – zapowiedział dr Sunni Mumford, główny autor raportu badań.

 

Alkohol a płodność

Badanie, które zostało zaprezentowane podczas dorocznej konferencji American Society for Reproductibe Medicine w Denver również wykazało, że kobiety, które piły jeden napój alkoholowy co drugi dzień, było o 26 procent mniej podatne na poczęcie dziecka, niż kobiety, które ograniczały picie napojów wysokoprocentowych.

Komentując wyniki, profesor Sheena Lewis, ekspert w dziecinie reprodukcji na Queen’s University Belfast, powiedziała, że kofeina może zwiększyć płodność samców, ponieważ wpływa na dwie substancje chemiczne, jakimi są: trójfosforan adenozyny i trifosforan guanozyny.

 

Kofeina zapobiega rozpadowi chemikaliów, więc komórki mają więcej energii, w tym plemników, dzięki czemu może to wpływać na płodność mężczyzny. To dobra wiadomość, ponieważ duża część niepłodności jest spowodowana przez słabą jakość plemników. - wyjaśniła profesor Sheena Lewis

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?