Jak sprawić, żeby żelazo w dietach roślinnych lepiej się przyswajało? Podpowiada farmaceutka
Na dietach roślinnych trzeba szczególnie zwracać uwagę na to, żeby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość żelaza. Zofia Winczewska wyjaśnia, jakie błędy sprawiają, że gorzej je przyswajamy. Podpowiada, jak to naprawić.
Problematyczne żelazo niehemowe
Zofia Winczewska podkreśla, że żelazo niehemowe (czyli z produktów roślinnych) ma gorszą biodostepność od wersji hemowej (zwierzęcej). Według farmaceutki, aby poprawić wchłanialność żelaza z posiłku roślinnego, warto włączyć produkty bogate w witaminę C, które usprawnią proces przyswajania.
Jak dodaje specjalistka, cennym dodatkiem są także bakterie kwasu mlekowego (zawarte w kiszonkach) oraz odpowiednia „obróbka” żywności: moczenie nasion, kiełkowanie czy procesy fermentacji.
„W przypadku niedoborów żelaza jego uzupełnianie z preparatów farmaceutycznych musi być monitorowane przez lekarza po stwierdzonym niedoborze – nie suplementuj żelaza na zapas, bo nadmiar jest niekorzystny (działa prozapalnie przez nasiloną produkcję wolnych rodników, a także wywołuje dysbiozę jelit [zaburzenia równowagi w jelitach – przyp. red.])” – podkreśla Winczewska.
Co wspomoże wchłanianie żelaza, a co nie?
Cennymi dodatkami do diety, które mogą poprawić przyswajalność żelaza i zredukować ewentualne działania niepożądane podczas terapii (bóle żołądka, zaparcia, nudności, biegunki) według Zofii Winczewskiej są:
- laktoferyna,
- szczep probiotyczny L.plantarum 299v (poza wspieraniem przyswajania może korygować dysbiozę),
- witamina C.
„Nie należy popijać ani posiłków, ani preparatów z żelazem herbatą, kawą czy produktami mlecznymi. Ponadto należy zachować odstęp z preparatami cynku/wapnia/magnezu, bo będą wzajemnie ograniczać swoje wchłanianie” – podkreśla farmaceutka.
Zofia Winczewska – kim jest?
Zofia Winczewska to farmaceutka, która aktywnie działa w mediach społecznościowych. Jest autorką bloga zosiawinczewska.pl. Na co dzień zajmuje się też prowadzeniem szkoleń i wykładów związanych z tematem suplementacji spersonalizowanej. Jej profil na Instagramie obecnie obserwuje ponad 12 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil
„Jeżeli masz jakąś wątpliwość, czy sposób odżywiania wpływa na twój układ nerwowy, sprawdź to!” Dietetyk Daria Rybicka o diecie w leczeniu depresji
„Masz za mało żelaza we krwi? Wbij kilka gwoździ do jabłek, później je wyjmij, a owoc zjedz!” Ostrzegamy przed tym niebezpiecznym trendem
Polecamy
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
Wegetarianizm może być zapisany w twoim DNA. „Genetyka odgrywa znaczącą rolę” – mówią naukowcy
się ten artykuł?