Jak przygotować zupę, która będzie sycąca i dobrze zbilansowana? Magda Gembacka dzieli się swoimi radami
Jesień tuż za rogiem! W związku z tym sałatki na zimno i chłodniki zamieniamy na sycące, ciepłe zupy. „Taka zupa może być świetnym daniem nie tylko na obiad, ale również na kolację, a nawet śniadanie” – pisze Magda Gembacka, autorka profilu @ammniam na Instagramie. I pokazuje… swój wzór na zupy! Warto go poznać.
Wzór na jesienną zupę
Szukasz nowych przepisów na jesienne, sycące zupy? Z pomocą przychodzi Magda Gembacka z profilu @ammniam na Instagramie. Od czego zacząć? Od cebuli, czosnku i… dobrego tłuszczu.
„Gotowanie zupy możesz zacząć od podsmażenia na oliwie extra virgin lub oleju rzepakowym drobno posiekanej cebuli/i lub czosnku” – pisze ekspertka.
Kolejnym krokiem jest dodanie warzyw.
„Dodaj warzywa. Dużo. Niech stanowią bazę zupy i będą motywem przewodnim, np. dyniowa, ogórkowa, wielowarzywna. Twarde dodaj na początku gotowania. Kwaśne, takie jak pomidory czy kiszona kapusta, wrzuć na końcu, dzięki temu inne warzywa szybko będą miękkie. Zielone liście wrzuć też na końcu i już nie gotuj. Warzywa możesz zmiksować i uzyskać przyjemną zupę-krem” – wyjaśnia Magda Gembacka.
Co dalej? Czas na strączki!
„Dodaj strączki (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch). Dzięki nim zupa będzie sycąca i bogata w białko. Pamiętaj, aby groch, fasolę i ciecierzycę wcześniej namoczyć i wrzucić do zupy w odpowiednim momencie. Możesz dodać też strączki wcześniej ugotowane, z puszki lub mrożone” – pisze ekspertka.
Po strączkach kolej na makaron, kaszę bądź ryż.
„Dodaj kaszę (gryczaną, jaglaną, perłową, pęczak), ryż (brązowy, basmati, jaśminowy) lub makaron (pełnoziarnisty, jasny, ulubiony). Zupa będzie sycąca, wzbogacona o węglowodany złożone i nabierze przyjemnej gęstości. Możesz ugotować je wcześniej i dodać pod koniec przyrządzania zupy lub włożyć na talerz” – dodaje Magda Gembacka.
Czas na przyprawy!
„Dodaj ulubione przyprawy lub mieszanki przypraw o dobrym składzie. Nadadzą zupie smaku i charakteru. Dodaj je w odpowiednim momencie. Podsmaż razem z cebulą na początku (curry, garam masala, kolendra, kumin) lub dodaj pod koniec gotowania, np. majeranek, tymianek, bazylia, sól i pieprz” – wyjaśnia ekspertka.
Na koniec nie możemy zapominać o dodatkach.
„Wlej zupę do miseczek. Posyp posiekaną natką pietruszki, koperkiem lub kolendrą. Posyp też lekko podprażonymi pestkami słonecznika, dyni lub/i sezamu. Będzie przyjemnie chrupać podczas jedzenia, a dodatkowo wzbogacisz zupę o dobre tłuszcze” – pisze ekspertka.
@ammniam – kto stoi za tym profilem na Instagramie?
Za profilem @ammniam stoi Magda Gembacka – blogerka, autorka książek kulinarnych i mama. Ekspertka dzieli się swoimi przepisami związanymi z kuchnią roślinną. Jak sama mówi: „jej przepisy są zdrowe, proste i pomysłowe”. Konto @ammniam na Instagramie obserwuje obecnie ponad 6 tysięcy osób.
RozwińZobacz także
Polecamy
Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka. „Wygląda, pachnie i smakuje jak paróweczka”
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
Mycie nie usuwa pestycydów z owoców. Naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden sposób, by się ich skutecznie pozbyć
Aronia ma uzdrawiającą moc! Nowa książka Agaty Lewandowskiej pod matronatem Hello Zdrowie
się ten artykuł?