Przejdź do treści

Jak piwo wpływa na zdrowie kobiety?

Jak piwo wpływa na zdrowie kobiety?
Jak piwo wpływa na zdrowie kobiety? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada, jakie ćwiczenia mogą być pomocne
Antocyjany – dużo się o nich mówi, ale wiesz, czym właściwie są i dlaczego są tak ważne? Wyjaśnia Michał Kot
Kiszona kapusta to nie tylko świetne panaceum na przeziębienie. Poznaj jej inne właściwości!
Złota owsianka z kurkumą – pyszny patent na lepszą odporność
Co jeść (a czego nie), żeby zasnąć?

Choć kobiety wciąż sięgają po piwo rzadziej od mężczyzn, jego spożycie wśród Polek systematycznie rośnie. W umiarkowanych ilościach chmielowy napój może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, jednak w nadmiarze bywa tak samo niszczący jak inne wyroby alkoholowe.

Pijemy coraz więcej alkoholu. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju spożywa rocznie blisko 11 l czystego spirytusu. Dla porównania: na początku XXI wieku ta średnia wynosiła 8,5 l. Z każdym rokiem rośnie również popularność piwa – przeciętny Polak wypija go blisko 100 l rocznie; pod względem konsumpcji tego napoju zajmujemy obecnie czwarte miejsce w Europie.

Na te statystyki wciąż „pracują” przede wszystkim mężczyźni, ale kobiety coraz częściej próbują dotrzymywać im kroku. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych co dziesiąta Polka w wieku 18–29 lat wypija rocznie blisko 7,5 l czystego alkoholu, ryzykując poważnymi szkodami zdrowotnymi i społecznymi. Większość kobiet najchętniej sięga po wino, ale przybywa też miłośniczek piwa, którego – co ciekawe – wiele osób nie uznaje nawet za alkohol. Jednak takie myślenie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Picie piwa przez kobiety – słabsza tolerancja

Specjaliści podkreślają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że w przypadku kobiet poziom „bezinwazyjnego” picia to jedno piwo (o mocy do 5 proc.) dziennie, spożywane maksymalnie przez 5 dni. Przez 2 kolejne należy zachować abstynencję.

wieczorny drink

Regularne przekraczanie tych porcji może przynieść fatalne skutki. Warto bowiem pamiętać, że alkohol działa na kobietę bardziej toksycznie niż na mężczyznę, co wynika przede wszystkim z różnic biologicznych. W jej żołądku znajduje się znacznie mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu i więcej estrogenów, które sprzyjają jego intensywniejszemu wchłanianiu.

Nadużywanie piwa powoduje podobne konsekwencje co zbyt częste sięganie po wódkę czy inne wysokoprocentowe trunki. Kobieta słabiej metabolizuje alkohol w żołądku, dlatego większa jego ilość dociera do wątroby i pustoszy ten ważny narząd. U kobiety dzieje się to po krótszym okresie picia i mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzny.

Kobieta jest również bardziej narażona na niebezpieczne zapalenie trzustki, które przy takich samych ilościach spożywanego piwa wystąpi u niej szybciej niż u mężczyzny. Alkohol wywołuje też wzrost stężenia estrogenów, a w konsekwencji – większe ryzyko rozwoju raka sutka. U dziewcząt w okresie przedpokwitaniowym nadmiar piwa zmniejsza poziom hormonu wzrostu, a u kobiet w wieku rozrodczym – wywołuje zaburzenia cyklu miesiączkowego i wcześniejszą menopauzę.

Piwo ma dużo kalorii

Skutkiem nadużywania piwa przez kobiety może być także  brak zainteresowania seksem, oziębłość płciowa czy niezdolność do przeżywania orgazmu, a w efekcie – problemy w relacjach z partnerem.

Z umiarem powinny sięgać po ten napój osoby, które dbają o linię. Jedno duże jasne piwo dostarcza 215 kcal. Jeszcze wyższą kaloryczność mają bardo lubiane przez kobiety piwa smakowe i ciemne. Najmniej tuczące jest niewątpliwie piwo bezalkoholowe (80 kcal). Znaczna zawartość węglowodanów w tym trunku ma też wpływ na wysoki indeks glikemiczny (wynosi 110), co oznacza, że po wypiciu piwa szybciej podnosi się poziom cukru we krwi. Powinny o tym pamiętać zarówno osoby zmagające się cukrzycą, jak i będące na diecie odchudzającej. W spożywaniu tego alkoholu muszą zachować umiar także kobiety cierpiące na nadkwasotę – zawarty w piwie dwutlenek węgla może bowiem nasilać dolegliwości.

Piwo w ciąży? Nie!

Jedno nie ulega wątpliwości – piwo w każdej dawce może być potencjalnie niebezpieczne dla kobiety w ciąży i jej dziecka. Alkohol etylowy i jego główny metabolit, aldehyd octowy, z łatwością przenikają przez łożysko do płodu, co zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia zespołu Downa oraz wad serca, układu moczowego, narządu wzroku czy wrodzonej głuchoty.

Tymczasem – jak wynika z badań – co piąta kobieta okazjonalnie spożywa napoje alkoholowe w ciąży. Panuje dość powszechna opinia, że „jedno piwo nie zaszkodzi”. Jednak dla rozwijającego się dziecka nawet mały kufelek może okazać się groźny. Skutkiem nieodpowiedzialności mamy bywa często płodowy zespół alkoholowy (FAS). To zespół wad wrodzonych; u dziecka stwierdza się wówczas niską wagę urodzeniową, nieprawidłową budowę twarzoczaszki, upośledzenie umysłowe czy zaburzenia zachowania. Choroba ma też wpływ na późniejszy rozwój psychiczny młodego człowieka, może powodować np. problemy w nauce (dziecko nie potrafi skupić uwagi, ma obniżone umiejętności myślenia abstrakcyjnego, trudności w arytmetyce).

Piwo – pozytywny wpływ na zdrowie

Piwo, oczywiście spożywane w rozsądnych ilościach, może mieć jednak pozytywny wpływ na zdrowie. Kryje w sobie sporo wartościowych składników odżywczych, m.in. fosforu, magnezu, wapnia, potasu. W porównaniu do wina, w chmielowym napoju znajdziemy znacznie więcej witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego i regulujących procesy przemiany materii.

Piwo stanowi bardzo bogate źródło krzemu, czyli mikroelementu biorącego udział w procesach kostnienia oraz produkcji kolagenu, wzmacniającego włosy i paznokcie. W czasie produkcji napoju powstaje uwodniona forma krzemu (kwas krzemowy), znacznie lepiej wchłaniana przez organizm. To sprawia, że umiarkowane dawki piwa mogą zmniejszać ryzyko osteoporozy, choroby objawiającej się osłabieniem kości i prowadzącej do ich wzmożonej łamliwości. Zmaga się z nią wiele Polek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu wykazali niedawno, że okazjonalne picie piwa pomaga uchronić się przed zawałem mięśnia sercowego. Badanie przeprowadzone na blisko 1,5 tys. kobiet przyniosło także inny zaskakujący wynik – okazało się, że u pań, które w ogóle unikają tego napoju, występuje większe niebezpieczeństwo ataku serca.

– Prócz argumentów przedstawionych w artykule warto pamiętać, że zdrowotne właściwości mają jedynie piwa naturalnie produkowane, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Te sklepowe są dodatkowo słodzone, ze sztucznymi barwnikami, aromatami itd. Faktem jest, że piwo zawiera naturalne fitoestrogeny, co przy codziennej, regularnej konsumpcji nie jest bez znaczenia dla układu hormonalnego obu płci – sumuje trener wellness Ewa Wijatkowska.

Konsultacja:
trener wellness Ewa Wijatkowska

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adele: Musiałam odciąć się od alkoholu, by zadbać o głos. W trakcie pandemii picie zaczęło wymykać się spod kontroli

Adele: Musiałam odciąć się od alkoholu. W trakcie pandemii picie zaczęło mi się wymykać spod kontroli

Jak używki wpływają na zęby? Wyjaśnia stomatolożka

Kawa, papierosy, alkohol, marihuana. Stomatolożka wyjaśnia, jak używki wpływają na zęby

Kobieta trzyma w ręce szklankę piwa

Popularne piwo wycofane ze sprzedaży. GIS ostrzega: wystąpił błąd na linii produkcyjnej

Piwo

Piwo bezalkoholowe – czy jest zdrowe? Wyjaśniają żywieniowcy z profilu „Dietetyka nie na żarty”

Koktajl na kaca

Trudny początek nowego roku? Oto koktajl na kaca

Drink z brokatem

Jak uleczyć sylwestrowego kaca? Lekarka zdradza sprawdzone patenty

Kac po sylwestrze / istock

Jak przeżyć sylwestra bez kaca? Dietetyk Tomasz Teresiński wyjaśnia

wieczorny drink

11 powodów, by zrezygnować z wieczornego drinka

Kobieta z drinkiem

Czy alkohol ścina białka mięśniowe i hamuje odchudzanie? Najpopularniejsze mity obala dietetyk Radosław Smolik

czerwone wino w kieliszku

Ile procent ma wino? Ile mogę go wypić?

Ile można wypić?

Ile mogę wypić alkoholu? Piwo, wino, wódka – ile promili?

Im starsze, tym lepsze? Uwaga, wino też ma datę ważności

Cydr- skład i właściwości. Ile kalorii ma jabłko w cydrze?

Cydr – skład i właściwości. Ile kalorii ma jabłko w cydrze?

figi

Imbirówka na spirytusie? Przepis na nalewkę na wódce

Balsam kapucyński - dawne panaceum. Poznaj jego skład i działanie

Balsam kapucyński – poznaj skład i właściwości dawnego panaceum

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

Piwo vs. piwo bezalkoholowe. Które jest zdrowe, a które zdrowsze?

nalewka cytrynówka

Ile procent powinna mieć nalewka? Jak działa na zdrowie?

Czy alkohol tuczy?

Czy alkohol tuczy? Zbyt częste spożywanie alkoholu pogarsza wydolność, ale co ze spalaniem tkanki tłuszczowej?

Cukier, który szkodzi wątrobie

Cukier, który szkodzi wątrobie

toast kieliszkami z winem

Wino – jakie przynosi korzyści dla zdrowia?

kobieta trzyma frytki

6 produktów, które mogą powodować raka

Alkohol na diecie – tak czy nie?

Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka

kac

5 najlepszych patentów na porannego kaca

Najpopularniejsze

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów

18 przepisów dla miłośników awokado

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Jesz za mało? 8 sygnałów, że masz zbyt niskokaloryczną dietę

avocado

9 produktów, które regulują poziom cukru

7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

12 przepisów na sałatki wigilijne

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Co jeść podczas infekcji? Menu na cały dzień

Przeziębiłaś się? Dodaj te składniki do codziennej diety

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

pizza kobieta

Brak apetytu, a chcesz przytyć? Oto 5 patentów na „coś na apetyt”

Czy orgaznim może nie tolerować kawy?

5 największych kuchennych mitów

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać