Przejdź do treści

Jak nie popełniać błędów dotyczących porcji jedzenia? Podpowiadamy

Tekst o prawidłowym porcjowaniu jedzenia i najczęstszych błędach. Na zdjęciu: Miska zup z fasolą i pomidorami - HelloZdrowie
Jak nie popełniać błędów dotyczących porcji jedzenia? Podpowiadamy Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile jedzenia nakładasz na swój talerz? Większość z nas robi to zupełnie intuicyjnie – nie jest to jednak dobre rozwiązanie, szczególnie, kiedy chcemy zadbać o nasze zdrowie albo zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.

Podpowiadamy, jak zrozumieć, ile jedzenia mieści się w porcji. Sprawdź, jak unikać błędów dotyczących wielkości porcji różnych potraw.

Prawidłowe porcje jedzenia

To, ile powinniśmy jeść, zależy od wielu czynników – wiek, waga, płeć, aktywność fizyczna. Są jednak pewne podstawowe zasady, które pomagają określić wielkość porcji. Znajomość tych zasad pomaga przygotować posiłek wtedy, kiedy nie mamy dostępu do wagi i nie możemy odmierzyć dokładnej ilości pożywienia. Jak wyglądają porcje różnych rodzajów jedzenia?

  • Porcja owoców i warzyw

Ile to jest porcja owoców? Przyjmuje się, że jedną porcją jest ilość mieszcząca się w dwóch dłoniach złożonych na kształt miseczki. W ten sposób określa się porcję świeżych warzyw i owoców. To zaledwie około 16 winogron, więcej nie zmieści się w dłoniach.

  • Porcja ryb i mięsa

Miarą dla produktów białkowych, takich jak mięso czy ryby jest dłoń (produkty mają się mieścić na środku dłoni). W ten sposób możesz liczyć ilość porcji mięsa czerwonego, jak i białego.

  • Porcja produktów skrobiowych

Kasza, ryż, makaron – jak odmierzać ilość produktów skrobiowych podczas posiłku? Złóż swoją dłoń w pięść i używaj jej jako miary.

  • Porcja płatków

W przypadku płatków kukurydzianych porcja to 3/4 szklanki płatków. Nie syp ich na oko do talerza, bo prawdopodobnie będziesz ich zjadać zbyt dużo.

  • Porcja suszonych owoców i orzechów

Orzechy i suszone owoce to bardzo zdrowe przekąski, po które warto sięgać. Ale jak je odmierzyć? Garścią! Jedna garść tych produktów, to jedna porcja, w sam raz na drugie śniadanie lub na przekąskę.

  • Porcja produktów mlecznych

Takie produkty jak jogurt, kefir, mleko czy maślanka odlicza się na szklanki – jedna szklanka o pojemności 250 ml jest jedną porcją. W przypadku sera żółtego porcją są dwa plastry, a twarogu – dwie kopiaste łyżki.

  • Porcja oleju

W ciągu dnia powinniśmy spożywać nie więcej niż dwie porcje oleju. Ile wynosi jedna porcja? To jedna łyżeczka. Pamiętaj o tym, aby wybierać zdrowe tłuszcze w swojej diecie.

Najczęstsze błędy popełniane podczas porcjowania posiłków

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas przygotowywania porcji różnych posiłków?

  1. Sypiesz prosto do miski/na talerz

Kiedy zabierasz się za jedzenie płatków czy produktów skrobiowych, sprawdzasz, ile dokładnie ich jesz? Wiele osób sypie produkty prosto na talerz lub do miseczki. To duży błąd, ponieważ prawdopodobnie spożywasz ich po prostu za dużo. Zanim nasypiesz płatki do miseczki i zalejesz mlekiem, wsyp je do szklanki i sprawdź, ile ich jest.

  1. Myślisz, że w przypadku niektórych produktów porcja nie ma znaczenia

Produkty takie jak pierś z kurczaka są dobre dla zdrowia i nie mają wiele kalorii – prawda? Jeśli jednak ciągle jesz ich za dużo, to zjadasz po prostu za dużo kalorii, co odłoży się w postaci dodatkowych kilogramów. Na przykład średnia pierś z kurczaka ma w sobie 2-3 porcje.

  1. Nie liczysz dodatków

Porcja sałatki czy warzyw? To bardzo zdrowe! Ale w swojej porcji takich posiłku uwzględnij także dodatki. Dressingi potrafią być bardzo kaloryczne, ponieważ często są robione na bazie oleju. Bardzo kaloryczne są także różne sosy, głownie przez dodany do nich cukier. Zwróć uwagę na śmietankę, masło i inne dodatki, które lądują na twoich warzywach.

  1. Zbyt duże porcje owoców

Owoce są świetną alternatywą dla pełnych cukru słodyczy, ale nie można ich jeść bezkarnie. Jedna porcja wystarczy! Wiele osób zapomina o tym, że owoce mają w sobie naturalny cukier – jest on co prawda o wiele zdrowszy od białego cukru, ale mimo wszystko jest kaloryczny. Zwróć więc uwagę na to, czy nie jadasz zbyt wielu porcji.

  1. Nie liczysz kalorii w napojach

Woda to najzdrowszy napój, ale wiele osób w ciągu dnia sięga po słodzone i gazowane napoje. Łatwo przesadzić z ich ilością. Pamiętaj także o tym, że do herbaty czy kawy dodajesz cukier, mleko czy bitą śmietanę – te dodatki znacznie podnoszą kaloryczność tego, co pijesz.

 

Źródło: verywellfit

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?