Przejdź do treści

Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada, jakie ćwiczenia mogą być pomocne

Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada jakie ćwiczenia mogą być pomocne
Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada jakie ćwiczenia mogą być pomocne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często męczy cię zgaga albo refluks? To nic przyjemnego, a leczenie tych dolegliwości wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Jak się jednak okazuje, możesz pomóc sobie sama. Wypróbuj autoterapię, którą proponuje na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeuta Kamil Kozakowski.

Mechanizm refluksu i zgagi

Kamil Kozakowski na swoim profilu na Instagramie wyjaśnia, na czym polega mechanizm refluksu, dodając, że na pozór jest to bardzo prosty mechanizm.

Spożywamy posiłek, który następnie przemieszcza się przez przełyk. Kiedy pożywienie znajduje się nisko w przełyku, dolny zwieracz przełyku oraz przepona muszą się rozluźnić. Wtedy pokarm dostaje się do żołądka.

Następnie dolny zwieracz przełyku i przepona zamykają się, nie pozwalając kwasowi solnemu wrócić z żołądka do przełyku. W takim przypadku osoba nie skarży się na zgagę bądź refluks.

Jeśli jednak dolny zwieracz oraz przepona nie pracują prawidłowo, treść pokarmowa wraz z kwasem solnym przedostaje się do góry. Wtedy pojawia się refluks oraz zarzucanie treści, a pacjent ma objawy.

„Na pozór, bo tak naprawdę to wcale nie jest takie proste. Zaczynamy od kontroli dolnego zwieracza przełyku przez nerw błędny (duża ilosć stresu zarówno psychicznego, jak i fizycznego = kłopoty).

Dalej zaburzona praca przepony (oddech, autonomiczny układ nerwowy, stres itp.).

Dalej idziemy przez zaburzone opróżnianie żołądka (szlaki nerwowo-hormonalne, brak ruchu/za dużo ruchu, przejadanie się, brak przerw między posiłkami i tak dalej i tak dalej).

Temu może towarzyszyć z bardziej prozaicznych rzeczy – jedzenie w pośpiechu, palenie, jedzenie późno w nocy, ciąża, nadwaga, wzdęcia … Z mniej prozaicznych przepuklina rozworu przełykowego, zakażenie H. Pylori (wg. badań sporne), układowe choroby tkanki łącznej, operacje przełyku i tak dalej i tak dalej” – wyjaśnia Kamil Kozakowski.

Autoterapia refluksu i zgagi

Kamil Kozakowski podkreśla, że proces powstawania i leczenia zgagi i refluksu wcale nie jest taki prosty. Wiąże się też z wieloma innymi problemami, takimi jak zaburzenia odżywiania, nadwaga czy stres.

„Nie znam rozwiązania na to wszystko. Chciałbym ci jednak pokazać coś, poza inhibitorami pompy protonowej czy blokerami histaminy, co może zmniejszyć twoje objawy bez skutków ubocznych” – pisze na swoim profilu na Instagramie ekspert.

W nagranym przez siebie wideo przedstawia trzy ćwiczenia, które pomogą ci ze zgagą i refluksem:

  • Ćwiczenie 1 – polega na zaangażowaniu przepony do oddechu 360 stopni (chodzi o rozluźnienie i swobodę ruchu przepony);
  • Ćwiczenia 2 – pomoże ci rozruszać obszar żołądka;
  • Ćwiczenie 3 – ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości wynikające ze zbyt wysokiego ustawienia żołądka.

Koniecznie wypróbuj te techniki i daj znać, czy widzisz efekty!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski to fizjoterapeuta aktywny w mediach społecznościowych, gdzie pomaga swoim obserwatorom i obserwatorkom zrozumieć, skąd biorą się różne bóle, z którymi się zmagają, i wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić. Jego profil na Instagramie cieszy się coraz większą popularnością. „Człowiek to nie tylko kości i mięśnie” – podkreśla w swoim opisie na Instagramie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.