Jak jeść figi i czy warto włączyć je do swojej diety?
Figa to egzotyczny owoc, do niedawna dostępny w Polsce tylko w postaci suszonej, dziś do kupienia w wielu sklepach także w świeżej wersji. Dzięki bogactwu składników mineralnych i witamin wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, a dodatkowo doskonale smakuje. Czy warto włączyć go do swojej diety? Jak jeść figi?
Figi – pochodzenie, odmiany, wygląd
Figi to pochodzące z figowca pospolitego (Ficus carica) owoce wyglądem przypominające małe gruszki, które znane i cenione były już dziewięć tysięcy lat przed naszą erą. Naturalnym środowiskiem figowców są północno-zachodnie Indie, a także Iran, Kaukaz, Półwysep Krymski, Maroko oraz kraje śródziemnomorskie i Wyspy Kanaryjskie. Współcześnie największym producentem tych owoców jest Turcja, która dostarcza na rynek ponad 300 tysięcy ton fig rocznie.
Wśród jadalnych odmian figowca pospolitego na szczególną uwagę zasługuje figowiec adriatycki, którego owoce charakteryzują się jasnozieloną lub jasnożółtą skórką i jasnoróżowym lub jaskrawoczerwonym środkiem. Niekiedy znajdziesz je pod nazwą „figi białe”. Ciemnofioletowe figi to Black Mission, które są niezwykle słodkie. Brązowe figi tureckie cechuje zaś łagodniejszy i wyraźnie mniej słodki smak, podobnie jak zielone figi Kadota.
Mimo że jednym z naturalnych środowisk figowca są Indie, pamiętaj, że figi indyjskie to w rzeczywistości owoc kaktusa. Nazywane inaczej opuncją figową lub figą kaktusową i smakują zgoła odmiennie niż figi z drzewa figowego.
Jak jeść figi?
Zastanawiasz się, jak je się figi? Do niedawna w Polsce jadaliśmy je przede wszystkim w postaci suszonej, czyli w całości jako doskonały dodatek do deserów czy sałatek lub zdrową przekąskę. Na szczęście coraz łatwiej znaleźć w sklepach świeże figi, które mogą być bazą dżemów i konfitur. Świetnie komponują się również z wyrazistymi serami, ale możesz też podać je jako soczysty i słodki deser bez innych dodatków.
Jak zatem jeść świeżą figę? Nie obieraj jej ze skórki, ale przekrój na pół i delikatnie wydrąż miąższ łyżeczką. Możesz też pokroić ją na ćwiartki, rozchylić każdą z nich i zjeść środek owocu. Pamiętaj, mimo że nie jesz skóry figi, koniecznie umyj ją dokładnie. To na niej gromadzą się bowiem zanieczyszczenia powstające podczas transportu i przechowywania owocu, ale i pestycydy.
Właściwości i składniki odżywcze fig
Wiesz już jak jeść figę, ale czy warto? Zdecydowanie tak. Figi są źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamina, a ich prozdrowotne właściwości znane były już setki lat temu. Figi – zarówno świeże, jak i suszone – bogate są w:
Warto pamiętać, że owoce suszone są znacznie bardziej kaloryczne – 100 gramów fig suszonych to ponad 300 kcal, podczas gdy figi świeże dostarczą ci jedynie około 70 kcal w 100 gramach. Figi suszone zawierają w sobie także znacznie więcej cukrów, w zależności od sposobu suszenia wartość ta może sięgać nawet 77 proc. Nie należy z nich jednak rezygnować, choćby dlatego, że mogą być zdrową alternatywą słodkich przekąsek.
Kiedy warto sięgać po figi? Dzięki zwartości błonnika wspomagają trawienie. Wykazują również właściwości wykrztuśne, działają przeciwbakteryjnie, wzmacniają odporność. Są także antyoksydantem i odkwaszają organizm. Figi uznawane są ponadto powszechnie za doskonały afrodyzjak.
Bibliografia:
- Cieślik E. Cieślik I., Bartyzel K., Wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne opuncji figowej (Opuntia ficus-indica Mill.), Postępy Fitoterapii 2016,17(3).
- Karczmarczuk R., Figowce użyteczne i dekoracyjne, Wszechświat 2013, t. 114, nr 1-3.
- Kunachowicz H., Nadolna I., Iwanow K., Przygoda B., Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Wydanie VI.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
się ten artykuł?