Jajecznica to banalna potrawa? Możesz sprawić, że będzie idealna
Jajecznica jest kultowym daniem śniadaniowym dla wielu z nas. Żółtka jajek zawierają w sobie dużo choliny, która wspiera funkcje mózgu i układu nerwowego. Zrobienie sobie rano jajecznicy jest nie tylko pysznym rozwiązaniem, ale również zdrowym.
Tylu, ilu jest fanów jajecznicy, tyle sposobów na jej przygotowanie. Często robimy ją bez większego zastanowienia, po prostu wrzucając jajka na rozgrzany na patelni tłuszcz. Co jednak zrobić, aby nasza jajecznica była idealna?
Element, którego nie możesz pominąć
Na początek zwróć uwagę, jakich jajek używasz. Najlepsze są jajka klasy AA, z chowu ekologicznego (oznaczane cyfrą 0). Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu idealnej jajecznicy jest technika. Pierwszym krokiem w przyrządzeniu idealnej jajecznicy – którego nie powinno się pomijać – jest dokładne ubicie jajek. Najlepiej to robić w miseczce za pomocą trzepaczki, ale nie jest to konieczne, widelec też się nada do tego idealnie.
Ważne jest, żeby robić przy tym okrężne ruchy nadgarstkiem tak, aby wprowadzać jak najwięcej powietrza do jajek. Sprawi to, że będą niesamowicie lekkie. Ubijając swoje jajka upewnij się, że robisz to dokładnie, nie pozostawiając żadnych smug w swojej mieszaninie.
Po ubiciu jajek przypraw je tak, jak lubisz. Najczęściej wybieramy do tego sól, możesz dodać pieprzu lub suszonych ziół, a jeżeli lubisz pikantne potrawy, dodaj trochę ostrej papryki.
Czas na smażenie
Na rozgrzanej patelni roztop około pół łyżki masła i zmniejsz ogień na mały. Taka temperatura pozwoli na uzyskanie wyjątkowo lekkiej i kremowej jajecznicy. Następni wylej swoją mieszaninę jajek na patelnię i zostaw na chwilę. Zanim zaczniesz mieszać jajka szpatułką, możesz dodać ulubione dodatki, np. ser, szczypiorek albo pokrojone warzywa. Cały czas delikatnie mieszaj jajecznicę, żeby była lekka i nieprzypalona.
Dobrą radą jest, żeby wyłączyć palnik, zanim jajecznica się w pełni usmaży. Możesz ją zostawić chwilę na patelni, dosmaży się wtedy sama przez jeszcze ciepłą patelnie, w tym czasie możesz sobie naszykować talerz i sztućce. Po wyłożeniu na talerz możesz jeszcze trochę dosolić swoją idealną jajecznicę. Smacznego!
A ty, masz swój ulubiony przepis na jajecznicę?
Źródło: EatThis
Zobacz także
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
„Oprócz dbałości o to, by dieta była sycąca, zachęcam, by była smaczna i swobodna, a przy tym oczywiście skuteczna w osiąganiu celów” – mówi psycholog żywienia, dr Anna Januszewicz
„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca
Polecamy
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać
Chcesz obniżyć cholesterol? Sięgnij po te produkty
się ten artykuł?