Przejdź do treści

Dzieci jedzą znacznie więcej niezdrowego jedzenia niż kilka lat temu

Dziecko jedzące hamburger
zdjęcie: istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z raportu opublikowanego przez University of Connecticut wynika, że w USA prawie wszyscy rodzice kupują swoim dzieciom niezdrowy posiłek co najmniej raz w tygodniu, a około 75 proc. dzieci je niezdrowe przekąski lub gazowane napoje codziennie. Jedna trzecia dzieci w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę, w Europie otyłe jest co czwarte dziecko, a w Polsce ponad 30 proc. 11-latków ma problem z wagą.

 

Badania wciąż potwierdzają, że złe nawyki żywieniowe i problemy z masą ciała w dzieciństwie powodują, że w dorosłym życiu istnieje zwiększone ryzyko otyłości, chorób serca, a nawet raka. Według raportu UoC, 79 proc. ankietowanych rodziców odpowiedziało, że kupują przynajmniej jeden posiłek tygodniowo w restauracji fast food. Dane za rok 2016 wskazują, że niezdrowe jedzenie było znacznie bardziej popularne niż w 2010 roku.

Mimo wprowadzenia zdrowszych opcji, konsumenci wciąż wybierają frytki zamiast sałatki. Promowanie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej (kampania w 2010 roku odbyła się pod patronatem ówczesnej pierwszej damy USA, Michelle Obamy) nie przyczyniło się w znacznym stopniu do uświadomienia społeczeństwa, jaki wpływ ma żywność na nasze zdrowie.

 

 

Otyłość i nadwaga jest dużym problemem nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że w Polsce odsetek dzieci i młodzieży z problemem dotyczącym wagi w 2000 roku wyniósł 11%, a w 2017 roku nadwaga dotykała już 31-35 proc. dzieci do 11. roku życia. Co więcej, tendencja jest wzrastająca. Jest to ważna kwestia, nie tylko dotycząca walorów estetycznych, a przede wszystkim zdrowia.

Czy moda na bycie "fit" zwiększyła twoją świadomość dotyczącą zdrowego trybu życia?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?