Dzieci jedzą znacznie więcej niezdrowego jedzenia niż kilka lat temu
Z raportu opublikowanego przez University of Connecticut wynika, że w USA prawie wszyscy rodzice kupują swoim dzieciom niezdrowy posiłek co najmniej raz w tygodniu, a około 75 proc. dzieci je niezdrowe przekąski lub gazowane napoje codziennie. Jedna trzecia dzieci w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę, w Europie otyłe jest co czwarte dziecko, a w Polsce ponad 30 proc. 11-latków ma problem z wagą.
Badania wciąż potwierdzają, że złe nawyki żywieniowe i problemy z masą ciała w dzieciństwie powodują, że w dorosłym życiu istnieje zwiększone ryzyko otyłości, chorób serca, a nawet raka. Według raportu UoC, 79 proc. ankietowanych rodziców odpowiedziało, że kupują przynajmniej jeden posiłek tygodniowo w restauracji fast food. Dane za rok 2016 wskazują, że niezdrowe jedzenie było znacznie bardziej popularne niż w 2010 roku.
Mimo wprowadzenia zdrowszych opcji, konsumenci wciąż wybierają frytki zamiast sałatki. Promowanie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej (kampania w 2010 roku odbyła się pod patronatem ówczesnej pierwszej damy USA, Michelle Obamy) nie przyczyniło się w znacznym stopniu do uświadomienia społeczeństwa, jaki wpływ ma żywność na nasze zdrowie.
Otyłość i nadwaga jest dużym problemem nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że w Polsce odsetek dzieci i młodzieży z problemem dotyczącym wagi w 2000 roku wyniósł 11%, a w 2017 roku nadwaga dotykała już 31-35 proc. dzieci do 11. roku życia. Co więcej, tendencja jest wzrastająca. Jest to ważna kwestia, nie tylko dotycząca walorów estetycznych, a przede wszystkim zdrowia.
Czy moda na bycie "fit" zwiększyła twoją świadomość dotyczącą zdrowego trybu życia?
Zobacz także
Polecamy
Chodzisz szybko czy wolno? Tempo chodu zdradza, jak twój organizm się starzeje
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Jedyny skuteczny „lek” na insulinooporność? Zmiana stylu życia! Relacja z warsztatów z Klaudią Łakomą
„Możesz zatrzymać zmiany w swoim ciele, a stylem życia i dietą wpływać na hormony, cykl, libido i płodność” – przekonuje Klaudia Łakoma
się ten artykuł?