Dr Damian Parol ostrzega, czego nie robić w trakcie jedzenia. „Może wydawać się, że jest to przyjemny i niewinny nawyk, ale…”
Jedząc posiłek, często zdarza ci się scrollować social media na smartfonie? Dr Damian Parol w swoim najnowszym poście wyjaśnia, dlaczego to bardzo zły nawyk i jakie mogą być jego skutki.
Jedzenie i telefon – czy to dobre połączenie?
„Zauważyłem, że wiele osób przeglądając internet, filmiki czy TikToki, je obiad, drugie śniadanie, kolację, itd. Może wydawać się, że jest to przyjemny i niewinny nawyk, ale badania pokazują, że jeśli nie jesteśmy skupieni na jedzeniu – nawet jeśli słuchamy radia, już nie mówiąc o przeglądaniu internetu, to w tym momencie zaczynamy jeść więcej” – podkreśla dr Damian Parol.
Ekspert dodaje, że różnica pomiędzy ilością spożywanego pokarmu bez rozpraszaczy i z nimi, może wynosić aż 15 proc. Co więcej, jak zaznacza, efekt jest taki, że jesteśmy paradoksalnie mniej najedzeni, więc późniejsze posiłki również są większe.
„Jeśli zależy ci na kontroli spożywanych kalorii, to zdecydowanie rekomenduję wyłączyć internet, odłożyć telefon i skupić się wyłącznie na jedzeniu” – mówi w nagranym wideo dietetyk.
Wielu obserwatorów i obserwatorek Damiana Parola przyznało, że rzeczywiście zauważyli, że gdy podczas posiłku przeglądają social media czy wiadomości, to jedzą więcej.
„Coś w tym jest. Sama łapię się na tym, że jedząc przy telefonie nawet nie zauważam, że spożyłam jakiś posiłek i w sumie apetyt jest dalej spory” – czytamy w jednym z komentarzy.
„To takie małe, niepozorne aspekty, które w rzeczywistości odgrywają znaczącą rolę” – zaznacza jedna z obserwatorek eksperta.
Damian Parol – kim jest?
Damian Parol z wykształcenia jest doktorem nauk o zdrowiu, magistrem dietetyki i psychodietetykiem. W 2018 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tematem jego pracy był wpływ diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych. Ma też legitymację instruktora kulturystyki i przez wiele lat pracował jako trener personalny. Prowadzi bloga i konto na Instagramie @dr.damian.parol, które obserwuje ponad 44 tys. osób.
Rozwiń„Kiedyś bardzo irytowało mnie to, jak wiele jest w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji na temat dietetyki. Tworzą je dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, fit-celebryci i sami dietetycy. Postanowiłem więc stworzyć bloga, na którym przy pomocy nauki (i wsparciu memów), będę walczył z tymi mitami” – podkreśla dietetyk.
Zobacz także
Internetowa moda na… jedzenie trujących grzybów. „To może mieć opłakane konsekwencje!” – przestrzega lek. Ewa Stawiarska
Agata Borkowska, 18-latka chorująca na anoreksję: Nie mogę pogodzić się z faktem, że o leczeniu w Polsce decydują pieniądze
Zdrowie kobiet pogorszyło się w 2021 r. – tak wynika z globalnego badania
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?