Przejdź do treści

Dieta oxy – czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta oxy (źródło - https://www.gettyimages.com/)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obecnie wiele osób szuka skutecznego sposobu na to, aby zgubić nadmiar swojej tkanki tłuszczowej. Wśród diet dostępnych na rynku znaleźć można dietę oxy. Czym jest, na czym polega i czy możemy ją stosować?

Wiele osób tę kurację odchudzającą porównuje do kontrowersyjnej diety Dukana. Jej zwolennicy twierdzą, że w ciągu tygodnia można pozbyć się nawet do 15 kg w ciągu trzech tygodni. Trzeba przyznać, że liczby są zdumiewające. Jednak, czy tak szybko zrzucona waga będzie zdrowa?

Są również bowiem przeciwnicy tej diety, którzy mówią, że ta pięciofazowa dieta może zaszkodzić naszemu organizmowi. 

Jest to dieta białkowo – rotacyjna, która jest skuteczna. Od diety Dukana odróżnia ją to, że pomaga również oczyścić organizm z niepotrzebnych toksyn. 

Dietetycy uważają, że szybki spadek wagi na tej diecie zawdzięczamy przez zużywanie glikogenu, czyli cukru zapasowego. Cukier ten magazynowany jest w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Dopiero po jakimś czasie, około 2 tygodniach, dochodzi do spalenia tkanki tłuszczowej. Jednak takie działanie może szybko doprowadzić nas do efektu jo-jo.

W sieci można za darmo znaleźć jadłospisy udostępniane przez zwolenników tej diety. Należy jednak pamiętać, że nie będą one dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, jak chociażby tryb życia, waga, choroby, itd. 

Zanim jednak przystąpimy do odchudzania metodą oxy zdajmy sobie jednak sprawę, że sam proces odchudzania powinien rozpocząć się w naszych głowach. Bez odpowiedniej motywacji nie mamy szansy na zgubienie kilogramów. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy.

Dieta oxy – pięć faz

Pierwszą fazą na tej diecie jest detox. Jak sama nazwa wskazuje, oczyszczamy swój organizm poprzez przyswajanie dużej ilości warzyw, owoców bogatych w cenne minerały i składniki odżywcze. Bardzo często w tym okresie spożywa się koktajle bazujące na warzywach i owocach, które mają najróżniejszy, czasem zaskakujący, ale dobry smak.

Następnie przechodzimy do Fat Burning. Tutaj przede wszystkim spożywamy duże ilości białka zwierzęcego. Ma tutaj dojść do szybkiej redukcji masy ciała. Specjaliści uważają, że ilość białka jest na tyle duża, aby podkręcić swój metabolizm. Jest go jednak na tyle mało, że nie można sobie zaszkodzić. Jest to faza, która ma najwięcej przeciwników w postaci lekarzy i dietetyków.

Step, czyli trzecia faza odchudzania – utrwalenie ma za zadanie utrzymać efekty osiągnięte w fazie 2. Tutaj potrzebne jest białko pochodzenia roślinnego, które zawarte jest, chociażby w ciecierzycy, fasoli. Metabolizm nadal jest bardzo mocno podkręcony.

Czwarta faza, czyli balance ma na celu ochronić nas przed wystąpieniem efektu jo-jo. Tutaj w menu pojawiają się węglowodany, białka i tłuszcze. Faza równowagi na nowo włącza do żywienia takie dania, jakie na początku zostały z menu wykluczone.

Piąta faza to stabilizacja, czyli podsumowanie całego żywienia. To zakończenie tej niełatwej diety. Teraz będziemy mogli wrócić już do normalnego odżywiania i zachować efekty, jakie udało nam się wypracować przez cały okres trwania diety oxy.

Dieta oxy – przeciwwskazania

Istnieje grupa osób, które nie mogą przystąpić do takiej diety. Należą do nich:

  • kobiety w ciąży i w okresie laktacji
  • z chorobami nerek i wątroby
  • z wrzodami żołądka i dwunastnicy
  • z kamieniami nerkowymi
  • cukrzycą
  • osoby z niedokrwistością
  • osoby z innymi chorobami dietozależnymi.

Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy jest się w  tej grupie, czy nie – przystąpienie do diety oxy należy wcześniej skonsultować odpowiednio z lekarzem prowadzącym.

Dieta oxy – składniki

Jest to dieta dostępna po rejestracji i po opłaceniu abonamentu. Wiadomo jednak, że większość przepisów z tej diety opartych jest na ogórkach, kapuście, marchewce, szczypiorku, pietruszce, pomidorach, porze, szpinaku, cukinii, sałacie. Przede wszystkim trzeba się jednak wyposażyć w warzywa strączkowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: