Przejdź do treści

Dieta a choroba tarczycy. O najczęściej popełnianych błędach pisze dietetyczka Anna Reguła

Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hormony tarczycy wpływają na cały organizm, a rozchwiane mogą doprowadzić m.in. do niepłodności, łysienia, otyłości, arytmii i depresji. Wiele osób stara się ustrzec przed skutkami tej choroby nie tylko odpowiednim leczeniem, ale i dietą. Jest to dobry kierunek, niestety przez zbytnią przezorność można popełnić wiele błędów, które niekorzystnie odbiją się na zdrowiu. Jakie są to błędy? Pisze o nich dyplomowana dietetyczka Anna Reguła.

W Internecie jest mnóstwo porad, co zrobić, by wspomóc organizm z chorą tarczycą. Nie trudno natknąć się także na magiczne diety, które mają moc uzdrowienia z choroby. Nie dajmy się oszukać, chorej tarczycy nie da się wyleczyć całkowicie, a i sama choroba jest nieprzewidywalna i zależna od wielu czynników. Szacuje się, że na problemy z tarczycą cierpi aż 300 mln ludzi na świecie. Wiele z tych osób stara się leczyć na własną rękę, włączając lub eliminując ze swojego jadłospisu produkty, które „przecież komuś innemu pomogły”. Niestety to tak nie działa. Każdy organizm jest inny, a stosując bez konsultacji lekarskiej i odpowiednich badań nieodpowiednie diety, możemy sobie jedynie zaszkodzić.  Problem ten postanowiła poruszyć na swoim koncie na Instagramie dyplomowana dietetyczka Anna Reguła, która w mediach społecznościowych dzieli się swoją wiedzą. Jej profil „niekoniecznie_dietetycznie” śledzi już ponad 86 tys. osób.

Choroby tarczycy – dieta

Dietetyczka w swoim wpisie wymieniła najczęściej popełniane błędy u pacjentów z chorobami tarczycy. Są to: 

➡️ Odgórna eliminacja glutenu - rozwinięcie tematu diety bezglutenowej w Hashimoto znajduje się na moim Facebooku Anna Reguła Dietetyka,
➡️ Odgórna eliminacja nabiału bez odpowiedniej diagnostyki nietolerancji laktozy lub alergii na białka mleka krowiego (brak oficjalnych rekomendacji w tym temacie),
➡️ Zero warzyw kapustnych lub psiankowatych ze względu na goitrogeny - niszczone są one w trakcie gotowania bez przykrywki (o ok. 30-40 %). Żeby faktycznie wykazać efekt goitrogenny ilość zjedzonych warzyw musiałaby być skrajnie duża,
➡️ Stosowanie protokołu autoimmunologicznego (zazwyczaj na własną rękę),
➡️ Brak odpowiedniej ilości snu, odpoczynku oraz nieodpowiednio dobrane treningi.

Istotnym elementem leczenia bez wątpienia jest dieta, która może łagodzić objawy choroby. Powinna być ona przede wszystkim dobrze ułożona i zbilansowana. Dietetyczka wymieniła także dodatkowe, lecz bardzo istotne zalecenia z punktu widzenia dietetyczki:

Choroby tarczycy – błędy

➡️Soja będzie produktem niepożądanym tylko w momencie spożywania jej w nadmiarze
➡️Wolotwórcze działanie produktów jest tym wyższe, im mniejsza jest podaż jodu, dlatego ważna jest jego ilość w diecie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Reguła Dietetyka (@niekoniecznie_dietetycznie)

Nie zapominajmy, że dieta powinna być indywidualna i dostosowana do naszego organizmu i występującej jednostki chorobowej. Ważne, aby była dobrze zbilansowana i połączona z odpowiednio dobranym leczeniem. Najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty i wykonać testy, w celu sprawdzenia, czy jesteśmy uczuleni na wyżej wymienione produkty. Eliminując je z diety bez odpowiedniej konsultacji możemy zaostrzyć chorobę lub sprawić sobie nową.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.