Przejdź do treści

Czym są „cukry ukryte” i jak ich unikać? Ostrzega Tata Stomatolog

Czym są „cukry ukryte” i jak ich unikać? Ostrzega Tata Stomatolog
Czym są „cukry ukryte” i jak ich unikać? Ostrzega Tata Stomatolog / kaboopics
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Często słyszę od rodziców: 'Jak to moje dziecko ma próchnicę? Nie je przecież słodyczy!’ Kochani, pamiętajmy że cukier obecnie znajduje się prawie w każdym produkcie spożywczym” – podkreśla stomatolog Michał Kaczmarek, autor profilu na Instagramie @tata_stomatolog. 

Czym są „cukry ukryte”?

Jak tłumaczy lek. Michał Kaczmarek, tzw. cukry ukryte to cukry zawarte w niektórych produktach, posiłkach czy napojach, które nie są postrzegane jako szkodliwe, a mogą przyczyniać się do powstania próchnicy.

Jakie produkty zawierają cukier? Jest ich wiele, a to niektóre przykłady:

  • płatki śniadaniowe,
  • smakowa „woda” dla dzieci,
  • jogurty smakowe,
  • ketchup.
„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Psychodietetyczka Małgorzata Akkus wyjaśnia, dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne i dlaczego warto zacząć jeść intuicyjnie

Czym to grozi i jak sobie z tym poradzić?

Jakie są konsekwencje spożywania cukru przez dzieci? Jak podkreśla Kaczmarek, istotna jest tu nie tyle ilość, co częstotliwość spożywania przez dzieci produktów z „ukrytym cukrem”.

„Częste dostarczania cukrów, np. poprzez sączenie napoju przez cały dzień, nie pozwala zadziałać ochronnie ślinie – cały czas jest dostarczany substrat dla bakterii!” – zaznacza lekarz w swoim najnowszym wpisie na Instagramie.

Jak tego uniknąć? Stomatolog podsuwa kilka wskazówek:

  • nie wprowadzaj zbyt wcześnie cukru u twojego dziecka,
  • podawaj wodę, dziecko nie potrzebuje tych smakowych napojów czy soczków,
  • sprawdzaj etykiety, jeśli w pierwszych trzech składnikach znajduje się cukier – nie bierz go,
  • jeśli już musisz dać dziecku słodycze, to najlepiej w modelu „słodka sobota”- czyli słodycze można jeść tylko jeden dzień w tygodniu (sobota lub niedziela).

Tata Stomatolog

Tata Stomatolog to profil prowadzony przez rezydenta stomatologii dziecięcej Michała Kaczmarka. Obserwuje go prawie 55 tys. osób, wśród których dominują zapewne rodzice zatroskani o zdrowie swoich dzieci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.