Czy owoce i warzywa były kiedyś zdrowsze? Odpowiada dietetyk Radosław Smolik
Zdarza ci się słyszeć: „kiedyś to były owoce… teraz to nie to samo”, „teraz warzywa to sama chemia”? Zastanawiasz się, czy jest w tym choć trochę prawdy? Na to pytanie odpowiada dietetyk, autor profilu na Instagramie @dietetyka.opartanafaktach Radosław Smolik.
Ryzyko błędu
To, że niektóre warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych, a inne mniej, wcale nie jest tak proste do wytłumaczenia. Jak pisze na swoim profilu na Instagramie dietetyk Radosław Smolik, na takie różnice może wpływać wiele czynników, między innymi:
- miejsce oraz sezon pobierania próbek,
- użyte odmiany warzyw i owoców,
- definicja części jadalnej i jej oceny,
- metody analityczne,
- ryzyko potencjalnych zanieczyszczeń,
- zmiany klimatu, środowiska, gleb itd.
„Badając nawet teraz te same warzywa, lecz z różnych miejsc – wyniki będą się różnić” – podkreśla ekspert.
50 lat różnicy
Smolik przytacza wyniki jednego z badań, w którym porównano zawartość składników odżywczych w 43 warzywach na przestrzeni 50 lat (1950-1999).
„W przypadku niektórych warzyw i owoców odnotowano spadek, a w przypadku niektórych wzrost zawartości poszczególnych witamin i składników mineralnych. Między wieloma nie było też szczególnych różnic” – wyjaśnia dietetyk.
Jak dodaje, inne badania przynoszą podobne rezultaty. Duży spadek wartości odżywczych dotyczył szczególnie żelaza i miedzi. Z czego to może wynikać?
„Jedną z możliwych przyczyn była znaczna redukcja stosowania pestycydów zawierających większe ilości miedzi. Inna możliwość to błędne pomiary zawartości tych metali na początku XX wieku, wynikające z niedostatecznie wyczyszczonych warzyw, na których pozostały resztki gleby” – wyjaśnia ekspert.
Wniosek? Jak podkreśla Smolik, procentowe zawartości składników odżywczych w warzywach i owocach badanych teraz i kilka czy kilkadziesiąt lat temu są niewielkie.
„Mieszczą się one w zakresie naturalnych różnic w obrębie pojedynczego pokarmu. (…) Gdyby gleby naprawdę byłyby uboższe w składniki odżywcze, to rośliny nie rosłyby dobrze, spowodowałoby to zahamowanie ich wzrostu i niższe plony” – tłumaczy.
Dietetyka oparta na faktach
Dietetyka oparta na faktach to profil stworzony przez Radosława Smolika, dietetyka. Ekspert swoimi postami stara się rozwiązywać problemy z odżywianiem. Obala mity i wyjaśnia niezrozumiałe terminy. Konto śledzi obecnie niemal 50 tys. osób!
RozwińZobacz także
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
„Planeta ma już wystarczająco ciężko” – mówi Ewelina Jamróz, która stworzyła „aktywną” folię z wodorostów i żelatyny
Polecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
się ten artykuł?