Przejdź do treści

Czy możemy pić kawę w czasie choroby? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista

Czy możemy pić kawę w czasie choroby? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dopadła cię choroba? Jesteś w domu, ale wcale cię to nie cieszy. By poczuć się bardziej komfortowo nadrabiasz zaległości w książkach lub relaksujesz się przed telewizorem. Poza tym dobre jedzenie i ukochana kawa mogą również poprawić ci nastrój, gdy ciało jest na chorobowym. Zatem pić czy nie pić?

Plusy i minusy

Większość negatywnych skutków picia kawy wiąże się z przesadą w jej spożywaniu. Jako napój pochodzenia roślinnego, posiada jednak dużo pozytywnych właściwości. Przemawia za tym chociażby fakt, że jest silnym antyoksydantem, może też przynosić korzystne wyniki, gdy zależy ci na lepszym spalaniu tłuszczu.

Zasadniczym pytaniem jest, czy picie kawy podczas choroby jest wskazane? W zależności od tego, co ci dolega, picie kawy ma swoje dobre i złe strony. Warto jednak pamiętać, że kofeina może wchodzić w interakcje z lekami, które przyjmujesz. Poniżej znajdziesz kilka „za” i „przeciw”, dotyczących sięgania po kofeinę w czasie choroby.

Zastrzyk energii

Dzień bez porannej kawy to dzień stracony? Wiele osób za sprawą filiżanki kawy z rana rozbudza się. Zabawne, że badanie, w którym uczestnikom podano kawę bezkofeinową (nie informując ich o tym), wywołało podobne rezultaty w samopoczuciu badanych. Zadziałał efekt placebo. Nie żartujmy jednak z miłośników prawdziwej, wysokiej jakości Arabiki.

Gdy dopadło cię przeziębienie i czujesz się „jak za mgłą”, kawa może dostarczyć ci energii. Pomoże ci to funkcjonować całkiem normalnie, niwelując ospałość i zmęczenie.

Nie, gdy masz poważne problemy żołądkowe

Kawa ma dość silne działanie moczopędne, dlatego, gdy dodatkowo tracisz płyny podczas choroby, nie jest ona zalecana. Jeśli dokucza ci biegunka, wymioty lub masz gorączkę i intensywnie się pocisz – wtedy zrezygnuj z kawy. Sięgnij po napoje nawadniające, które nie są moczopędne i dodatkowo nie sprawią, że możesz się odwodnić.

Jednak niektóre badania przeprowadzone na grupie konsumentów regularnie spożywających kawę nie wykazały zależności między odwodnieniem a umiarkowanym spożyciem kawy. Dlatego pijąc od 2 do 3 kubków kawy dziennie i będąc zdrowym, nie musisz obawiać się o wyrównany poziom płynów w twoim ciele.

Gdy chorujesz na grypę żołądkową lub zatrucie pokarmowe, unikaj kawy, a sięgaj po napoje izotoniczne, elektrolity oraz – przede wszystkim – wodę. Jeśli wystąpią wymioty, biegunka lub jeśli masz grypę, ciężkie przeziębienie albo problemy żołądkowe, możesz wcale nie mieć ochoty na kawę, zwłaszcza jeśli nie pijesz małej czarnej regularnie.

Kawa a kwestia wrzodów

Kawa ma kwaśny odczyn pH, dlatego nierzadko wiąże się ją z podrażnieniami żołądka oraz innymi dolegliwościami trawiennymi oraz nasileniem problemów związanych z wrzodami żołądka. Jedno z badań na grupie 302 osób ze zdiagnozowanymi wrzodami, podczas przeprowadzania eksperymentu picia kawy, w 80 proc. zgłaszało wzrost bólu w obrębie jamy brzusznej. Z drugiej strony, przeprowadzono testy na większej liczbie osób (8000 badanych), wśród których nie wykazano bezpośredniego związku między spożyciem kawy a problemami żołądkowo-jelitowymi, wrzodami czy refluksem.

Przy takiej rozbieżności wyników, wniosek może być jeden – wpływ kawy na nasze ewentualne problemy trawienne jest bardzo indywidualną kwestią. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepożądaną reakcje ze strony żołądka po wypiciu kawy, rozważ zmianę pobudzających napojów np. na herbatę lub napar z yerba mate. Podobno tak zwany cold brew, czyli wyciąg z kawy na zimno, ma mniejszy czynnik kwasowości, dlatego mógłby być również dobrą alternatywą.

Leki i kawa – interakcje

Jeśli zostały przepisane ci leki na receptę, przede wszystkim wnikliwie przeczytaj ulotkę. Sprawdź również, czy nie zawiera ona punktu w przeciwwskazaniach, w którym jest mowa o interakcji z kofeiną. Kofeina zawarta w kawie, może nasilać działanie niektórych leków. Przede wszystkim tych, które mają w składzie pseudoefedrynę. Jest to substancja pobudzająca, którą często zawierają lekarstwa, łagodzące objawy przeziębienia lub grypy.

Podczas przyjmowania antybiotykoterapii, potwierdź z lekarzem, czy picie kawy nie zaburzy działania leku. Warto rozważyć picie w tym okresie kawy bezkofeinowej, zawiera ona śladowe ilości kofeiny, a może ułatwi nam „przetrwanie” bez naszego ulubionego napoju.

 

Źródło: Healthline

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?