Przejdź do treści

Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Odpowiada dietetyczka

Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Odpowiada dietetyczka
Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Odpowiada dietetyczka / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy mimo, że tolerujemy laktozę, warto wyeliminować ją z diety. Czy rzeczywiście to dobry pomysł? O tym, jakie są fakty i mity na temat tego rodzaju cukru, pisze dietetyczka Anna Thomas na instagramowym profilu „Zdrowostki”.

Laktoza – wyeliminować z diety czy nie?

Czy powinniśmy wyeliminować laktozę z diety? Czy to na pewno ona powoduje wzdęcia i uczucie pełnego brzucha? Czym właściwie jest laktoza i dlaczego niektórzy jej nie tolerują? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na te pytania, z pomocą przychodzi dietetyczka Anna Thomas, która na instagramowym profilu „Zdrowostki”, wszystko wyjaśnia.

„Laktoza to cukier mleczny. Tak jak w owocach mamy cukier nazywany fruktozą, tak w mleku i produktach mlecznych jest laktoza. Występuje on tam naturalnie. W mleku kobiecym również znajdują się go spore ilości” – wyjaśnia ekspertka.

I dodaje, że laktoza to dwucukier składający się z glukozy i galaktozy, co jest całkiem istotne. Dlaczego? Thomas wyjaśnia, że organizm potrzebuje konkretnego enzymu po to, żeby mógł strawić laktozę (rozłożyć ją na glukozę i galaktozę). Jest nim laktaza.

„Enzym ten ma ciekawą właściwość – jego ilość w organizmie zależy od ekspozycji na składnik, na który działa. Mówiąc prościej – im więcej pijemy mleka z laktozą, tym więcej mamy laktazy” – pisze Anna Thomas. „Bywa tak, że wchodząc w dorosłe życie, przestajemy pić mleko w takich ilościach, jak jako dzieci. Poziom enzymu spada, a to powoduje, że gorzej się trawi – po wypiciu mleka zaczynają doskwierać wzdęcia, gazy, kolki czy nawet biegunka. To właśnie objawy nietolerancji laktozy, która dotyczy około 20-25 proc. Polaków” – dodaje.

Obserwujesz u siebie takie objawy? Według ekspertki w takim wypadku mleko bez laktozy będzie dobrym wyborem, ponieważ prawdopodobnie jej nie tolerujesz. Jednak, jak zaznacza: „Jeśli dobrze reagujemy na mleko, to nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby z niego rezygnować”.

Mleko krowie vs. mleko kozie

Czy mleko bez laktozy rzeczywiście jej nie zawiera?

„A teraz coś, co może wielu zaskoczyć. Myśleliście kiedyś nad tym, jak to mleko bez laktozy jest pozbawiane laktozy? A no właśnie nie jest wcale! Do takiego mleka dodaje się po prostu enzym laktazę, który powoduje rozpad laktozy na glukozę i galaktozę, czyli dzieje się to samo, co w naszych organizmach” – wyjaśnia dietetyczka.

Ekspertka apeluje też do osób, które nie tolerują laktozy, by nie dały się oszukać. Jak pisze Thomas, takie produkty, jak sery żółte czy masło praktycznie nie zawierają cukru (laktozy), więc będą miały tak samo niską zawartość laktozy jak te, z wielkimi napisami „BEZ LAKTOZY” (i często wyższymi cenami).

„Podsumowując: mleko bez laktozy jest zdrowsze dla osób, którzy laktozy nie tolerują. Ale dla 75-80 proc. Polaków zwykłe mleko będzie jak najbardziej w porządku” – zaznacza Thomas.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

„Zdrowostki”

Profil na Instagramie „Zdrowostki” prowadzi dietetyczka Martyna Żmuda-Trzebiatowska. Obserwuje go ponad 221 tys. osób. Ekspertka dokładnie czyta etykiety produktów i informuje, które mają dobry skład, a które nie. Pisze też o różnych dietetycznych ciekawostkach.

W prowadzeniu profilu Żmudzie-Trzebiatowskiej pomagają inni specjaliści. Tak było i tym razem – wpis o mleku bez laktozy stworzyła mgr Anna Thomas.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródła:

Szilagyi A, Ishayek N. Lactose Intolerance, Dairy Avoidance, and Treatment Options. Nutrients. 2018 Dec 15;10(12):1994. doi: 10.3390/nu10121994. PMID: 30558337; PMCID: PMC6316316

Więcek S, Woś H, Grzybowska-Chlebowczyk U. Evaluation of diagnostic examinations of lactose intolerance in children.

Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny. 2010;5(2):94-98. doi:10.5114/pg.2010.14037.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?