Przejdź do treści

Czujesz, że nadchodzi migrena? Dietetyczka wyjaśnia, co może pomóc

Woda z imbirem na migrenę / istock
Woda z imbirem na migrenę / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Migrena to nie tylko zwykły ból głowy. To choroba mająca bardzo poważne konsekwencje. Pojawiają się nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięki, wymioty. Czy jest coś, co może pomóc? Dietetyczka Celina Kunicka z CM Damiana wyjaśnia. 

Migrena – co może pomóc?

Coraz częściej zdarzają ci się dni, w których zamknięta w pokoju z zasłoniętymi oknami walczysz o przetrwanie? Jeśli tak, pamiętaj, że nie jesteś sama. W naszym kraju na migrenę cierpi ponad 3 mln Polek w wieku produkcyjnym. Migrena naprawdę potrafi wykluczyć z życia, nawet na kilka dni. Nierzadko zdarza się też, że silny ból głowy kończy się hospitalizacją.

– Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy. Charakteryzuje się napadowym występowaniem, czasami mogą towarzyszyć objawy neurologiczne. Z migreną łączą się także nudności, czasem wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Z dietetycznego punktu widzenia jest tylko jeden produkt spożywczy, który działa zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w przypadku migren – jest nim woda. Bardzo często główną przyczyną – czy to migreny czy to zwykłego bólu głowy – jest zbyt małe nawodnienie organizmu lub zbyt duże stężenie substancji toksycznych w organizmie. Przepłukanie go wodą może pomóc – wyjaśnia Celina Kinicka, dietetyczka.

A co z jedzeniem? Okazuje się, że pewne grupy produktów żywnościowych mogą pomóc albo – wręcz przeciwnie – zaszkodzić.

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Migrena – czego unikać?

Chociaż produkty, które mogą pogłębiać migrenę, są kwestią indywidualną, warto zapoznać się z poniższą listą. Czego unikać?

  • alkoholu, który tylko chwilowo sprawi, że zapomnimy o narastającym bólu głowy, a dodatkowo jeszcze bardziej odwodni organizm,
  • żywności przetworzonej pełnej sztucznych konserwantów, m.in. glutaminianu sodu,
  • słodzików (lepiej sięgać po naturalne słodzidła, jak np. miód),
  • wędlin, ale tylko tych zawierających związki zwane azotanami, które rozszerzają naczynia krwionośne w mózgu,
  • produktów zawierających tyraminę (wino, dojrzewające sery) i kofeinę (kawa, herbata).

Migrena – co jeść?

Jeśli czujesz, że migrena zbliża się dużymi krokami, pij dużo wody. To pomoże oczyścić organizm. A co potem?

  • jajka – zawarta w nich witamina B12 skutecznie zapobiega bólom głowy,
  • imbir – pomoże nie tylko w migrenie, ale i w towarzyszących jej nudnościach,
  • orzechy – pełne zdrowych tłuszczów i magnezu. Specjaliści dowiedli bowiem, że ból głowy często powodowany jest właśnie niedoborem magnezu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.