Przejdź do treści

Co można jeść karmiąc piersią? Dieta matki karmiącej

Kobieta siedzi i karmi dziecko piersią
Fot. JenkoAtaman/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta przy karmieniu piersią jest bardzo ważna. Odpowiednio skomponowane posiłki, bogate w ważne dla matki i dziecka składniki odżywcze to podstawa rozwoju noworodka i niemowlaka. Wiele kobiet, szczególnie tych, które po raz pierwszy zostały mamami, nie wie, co można jeść, karmiąc piersią. Panuje powszechne przekonanie, że dieta przy karmieniu piersią powinna być restrykcyjna. To jeden z mitów, który należy obalić.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Dieta przy karmieniu piersią absolutnie nie powinna być restrykcyjna. Część mam, tworząc listę tego, co można jeść, karmiąc piersią noworodka, poddaje się przekonaniu, że z diety należy wyeliminować większość silnych alergenów. To jednak błąd, ponieważ w ten sposób odbiera się dziecku ważne składniki odżywcze. Dieta przy karmieniu piersią powinna być przede wszystkim bogata w składniki odżywcze, urozmaicona i lekkostrawna.

Karmienie piersią – co jeść w pierwszych tygodniach?

Dieta podczas karmienia piersią powinna być bardzo zróżnicowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Diety restrykcyjne nie gwarantują, że uda się uchronić dziecko przed alergią. Ograniczanie przyjmowania niektórych produktów skutkować zaś może niedoborami minerałów, witamin i innych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Pamiętać także trzeba, że bilans kaloryczny diety matki karmiącej powinien być o 300–400 kcal większy niż dotychczasowej jej diety. Chodzi nie tylko o „jedzenie za dwoje”, lecz także umożliwienie organizmowi odpowiedniej regeneracji po porodzie.

Karmienie piersią – czego nie jeść?

Kawa a karmienie piersią – to jedno z częściej zadawanych przez karmiące mamy pytań. Odpowiedź jest natomiast dość prosta. Kawa podczas karmienia nie jest zabroniona, nie należy jej jednak nadużywać. Maksymalnie 2 filiżanki dziennie, raczej słabej aniżeli bardzo mocnej kawy, to dawka dozwolona podczas karmienia. W innym przypadku ryzykuje się niezdrowe pobudzenie tak matki, jak i dziecka, do którego organizmu przedostaje się około 1% kofeiny przyjmowanej przez mamę. Organizm noworodka i niemowlęcia nie potrafi jeszcze efektywnie usuwać kofeiny z organizmu, więc jej nadmiar może prowadzić m.in. do bólu brzucha. Słodycze a karmienie piersią to osobny temat, gdzie zalecenia są dużo bardziej restrykcyjne. Dieta przy karmieniu piersią powinna wykluczać sztucznie słodzone produkty, tak napoje gazowane, jak sztucznie dosładzane suszone owoce. Podobnie jest w przypadku dżemów i konfitur, najczęściej także sztucznie dosładzanych. Nie jest tak, że wszystkie słodycze są zabronione w diecie karmiącej. Powinny to być naturalne słodkości (raczej pochodzące z owoców, domowych konfitur i dżemów), aniżeli te ze sklepowych półek. Nie warto również korzystać w produktów typu „0 kalorii”, najczęściej zawierają one bowiem niebezpieczne dla zdrowia zamienniki cukru, takie jak aspartam. Tworząc listę, co można jeść karmiąc piersią noworodka, należy z niej wykreślić także:

  • produkty sztucznie przetworzone,
  • produkty chemicznie dosładzane,
  • produkty wzbogacane sztucznymi aromatami,
  • napoje gazowane,
  • słodkie jogurty owocowe,
  • sery topione.

Co można jeść karmiąc piersią – tabela

Dieta a karmienie piersią to wbrew pozorom nie aż tak trudne zagadnienie. Według zaleceń matka karmiąca powinna przyjmować dziennie:

  • 2–2,5 l wody,
  • 3–4 porcje produktów zbożowych,
  • 4–5 porcji owoców i warzyw,
  • 2 porcje produktów nabiałowych,
  • 1–2 porcje mięsa.

W diecie matki karmiącej powinny znaleźć się także ryby i jajka, nie powinno się ich jeść jednak częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Jak widać z powyższego wykazu, podczas karmienia piersią można, a nawet trzeba jeść w bardzo zróżnicowany sposób. Szczególnie ważne na samym początku są produkty zbożowe, owoce oraz warzywa, a także umiarkowane ilości nabiału i mięsa.

Zobacz także

Truskawki a karmienie piersią. Co z tymi alergenami?

Dieta podczas karmienia piersią nie powinna być w żaden sposób restrykcyjna, chyba że mama jest alergikiem. W takiej sytuacji konieczne może się okazać wyeliminowanie niektórych produktów. Na pytania banany a karmienie piersią”, „pomidory a karmienie piersią” jest tylko jedna odpowiedź. Jeśli owoce lub warzywa, o których mowa, nie wywołują skutków ubocznych u matki lub dziecka, należy je włączać do diety. Część mam rezygnuje z truskawek, pomidorów, jabłek i innych owoców oraz warzyw, ponieważ jest przekonana, że chroni w ten sposób dziecko przed alergią. Prawda jest natomiast taka, że nie ma to tak prostego przełożenia. Można w ten sposób natomiast pozbawić dziecko i siebie ważnych składników odżywczych. Nie należy stosować żadnej diety eliminacyjnej bez wskazań lekarskich.

Orzechy a karmienie piersią

Dieta podczas karmienia piersią nie powinna być restrykcyjna, nie może jednak być także ryzykowna. W przypadku gdy w rodzinie występowały przypadki alergii, szczególnie na silne i błyskawicznie działające alergeny, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Jest tak na przykład z orzechami. To bardzo cenne źródło witamin, minerałów i kwasów omega, natomiast to także silny alergen. Jeśli w bliskiej rodzinie diagnozowano przypadki silnej alergii na orzechy, warto skonsultować to z lekarzem pediatrą.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?