Przejdź do treści

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie / istock
Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szukasz drobnej zmiany, jaką możesz wprowadzić do swojego menu, by wesprzeć pracę hormonów w cyklu menstruacyjnym? Z pomocą przychodzi Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna i autorka profilu @keepfitinstyle_dietetyk na Instagramie. Ekspertka w swoim najnowszym poście pisze o seed cycling. Wyjaśniamy, co to!

Seed cycling – co warto wiedzieć?

„Seed cycling to rotacja różnego rodzaju nasionami w czasie cyklu menstruacyjnego kobiety, które wpływają na specyficzne hormony. Jest to naturalny, prosty i nieinwazyjny sposób na wsparcie fluktuacji (wahań – red.) hormonów w czasie cyklu” – pisze Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna na swoim profilu na Instagramie.

I wyjaśnia dalej, że działanie to pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin, które stymulują produkcję estrogenu i progesteronu, wspierają ich metabolizm, a także przyczyniają się do ich naturalnego detoksu po spełnionej w cyklu funkcji.

Seed cycling składa się z dwóch faz.

Pierwsza faza: menstruacja i faza folikularna

Pierwsza faza obejmuje menstruację i fazę folikularną (dzień 1 – 14) – wspomaga wzrost poziomu estrogenów za pomocą siemienia lnianego i pestek dyni.

„Siemię lniane jest źródłem fitoestrogenów odpowiadających za stymulację estrogenów. Ponadto lignany zawarte w siemieniu lnianym pomagają w detoksykacji nadmiaru estrogenów, a błonnik przyczynia się do ich eliminacji z organizmu.

Siemię lniane i pestki dyni są bogate w kwasy omega-3, które są odpowiedzialne za zwalczanie stanu zapalnego, a także regulację poziomu FSH, w celu wsparcia owulacji. Warto również wspomnieć o ich niesamowitych korzyściach dla zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Pestki dyni charakteryzują się wysoką zawartością cynku, co pomaga w przygotowaniu i wsparciu produkcji progesteronu w fazie lutealnej” – tłumaczy Emilia Cesarek.

Roksana Środa

Druga faza: owulacja i faza lutealna

Druga faza natomiast obejmuje owulację i fazę lutealną (dzień 15 – 28) – wspomaga poziom progesterony za pomocą ziaren sezamu i nasion słonecznika.

„Ziarna sezamu są bogate w lignany, które pomagają regulować i modulować poziom estrogenów. Ponadto zawierają również magnez i wapń, które łagodzą skurcze wywołane przez PMS i zapewniają wsparcie odporności organizmu.

Ziarna sezamu i nasiona słonecznika posiadają wysoką zawartość kwasów omega-6, które odpowiadają za zmniejszenie stanu zapalnego wywołanego przez PMS, jednocześnie wspierając produkcję i utrzymywanie odpowiedniego poziomu progesteronu.

Nasiona słonecznika są źródłem selenu, który jest niezbędny dla pracy wątroby, aby zapewnić jej prawidłową detoksykację i eliminację nadmiaru hormonów z organizmu” – pisze ekspertka.

Korzyści seed cycling

Jakie korzyści mogą wynikać ze stosowania metody seed cycling’u? Emilia Cesarek wymienia:

  • poprawa równowagi hormonalnej,
  • zmniejszenie objawów związanych z PMS,
  • zmniejszenie częstotliwości występowania objawów, takich jak uderzenia gorąca,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia raka piersi, wpływ na estrobolom,
  • produkty są dobrą pożywką dla bakterii jelitowych naszej mikrobioty, która także przyczynia się do poprawy funkcji hormonów,
  • łyżka orzechów czy pestek zjadana przed posiłkiem może mieć pozytywny wpływ na stabilizację glukozy,
  • wspomaganie produkcji, metabolizmu estrogenów i progesteronu,
  • wpływ na różnorodność i odżywczość diety, dodajemy więcej do menu.

Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Profil na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk obserwuje niemal 58 tys. osób. Oba profile w mediach społecznościowych dietetyczki (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.